Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
Vilnius

Vasaros literatūros seminarai

7 MD
Lietuvoje trečią kartą rengiama dvidešimtoji vienos didžiausių pasaulyje nepriklausomų tarptautinių kūrybinio rašymo programų sesija. Renginio atidarymas – liepos 15 d. 19 val. Vilniaus miesto rotušėje.

Nusikaltimai senajame Vilniuje

Eglė Šepetytė
Jonas Rustemas, Jonas Gotlibas Kislingas. Fantastiškų kortų fragmentas. 1828–1831 m. Iš VDA Archyvo
Nusikaltimų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) laikų Vilniuje buvo daug ir įvairių, o dėl absoliučios bajorų savivalės valstybė garsėjo visoje Europoje. „Bijau, kad ir šiais laikais mes truputį jaučiame šito reiškinio įtaką“, – juokauja istorikas, humanitarinių mokslų daktaras Domininkas Burba.

Vilnius – toks keistas miestas, kuris atsikelia

7 MD
Janas Bułhakas. „Miesto vizija“. 1930 m. Iš Lietuvos dailės muziejaus archyvo
Išgyvenęs karus, marus ir okupacijas, išsigydęs daugelio gaisrų padarytas žaizdas, statytas ir perstatytas, Vilnius šiandien žengia nauju gyvenimo etapu. Šiuolaikiniai tempai keičia miesto veidą, tačiau Vilnius pernelyg nesipriešina – šalia pasauliniu mastu pripažintų mūrų vietą randa ir stiklas, ir blizgučiai. Apie praeities sąsajas su dabartimi, miesto aktualijas ir problemas kalbamės su Kultūros paveldo departamento Vilniaus teritorinio padalinio vadovu Vitu Karčiausku.

Antanas Rimvydas Čaplinskas

In Memoriam
Antanas Rimvydas Čaplinskas (1939 - 2011)
Eidamas 73-iuosius metus, po sunkios ligos mirė Vilniaus praeities tyrinėtojas, senųjų sostinės vietovardžių gaivintojas, rašytojas, kolekcininkas ir mecenatas Antanas Rimvydas Čaplinskas.

Penktasis pokalbių ciklas „Miestas. Lūžio taškai“

7 MD
Iš pokalbių ciklo „Miestas. Lūžio taškai“
Spalio ir lapkričio ketvirtadieniais Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22), Architektūros [pokalbių] fondas pristatys įkvepiančių pokalbių ciklą „MIESTAS. Lūžio taškai“. Penkias paskaitas šia tema skaitys septyni pranešėjai iš Nyderlandų, Kanados, Šveicarijos ir Lietuvos.

Vilniaus metonimijos

Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė
Mūsų Vilnius, 1931, Nr.4 , p. 75
Šio straipsnio objektas – Vilniaus vadavimo sąjungos (toliau VVS) leistame laikraštyje „Mūsų Vilnius“ (1928–1938) spausdintos fotografijos ir jų reikšmė kuriant lietuviško Vilniaus vaizdinį.

Tarptautinė konferencija „Dailė dviejų pasaulinių karų epochoje“

7 MD
Mariana Veriovkina. „Policijos postas Vilniuje“. 1914 m.
Konferencija skirta dailės ir karo santykių klausimams pasaulinių karų metu, vyks gegužės 12 d. Šiuolaikinio meno centre ir gegužės 13 d. Nacionalinėje dailės galerijoje

Nebėra pastato, neliko problemos?

7 MD
D. Vasiliūnienės nuotrauka
Grubus Vilniaus Senamiesčio atnaujinimas ir ištisų kvartalų „pritaikymas turizmo reikmėms“ jau seniai tapo vilniečių kasdienybe. Dažnas su nerimu žvelgia į naujomis statybininkų tvoromis aptvertą seną namą ar kvartalo dalį, nes iš patirties žino, kuo tai baigsis. Dar vienas anoniminis, prie aplinkos nei forma, nei tūriu, nei dvasia nepritampantis naujadaras...

Vilnius - užstrigusių projektų miestas?

Karilė Nefaitė
Energetikos ir technikos muziejus. O. Lapės nuotr
Jau praėjo daugiau nei mėnuo nuo NDG vykusio Architektūros fondo organizuojamo paskaitų ciklo „Show off: reginio architektūra“ uždarymo. Šiandien plačiai aptarinėjamas tebevykstantis Modernaus meno centro (MMC) pastato konkursas, nerimstančios diskusijos apie architektūros muziejaus kūrimą paskatino sugrįžti prie Skaidros Trilupaitytės paskaitos „Muziejinis Vilnius“ temos. Pokalbyje apžvelgiama Vilniaus muziejų situacija, jų vaidmuo miesto gyvenime bei galimi artimiausios ateities scenarijai.

Vilniaus knygų mugė kvies diskutuoti tapatybės tema

7MD informacija
Vasario 18–21 d. Lietuvos parodų centre „Litexpo“ jau vienuoliktą kartą vyksianti tarptautinė Vilniaus knygų mugė šiemet akcentuoja tapatybės temą ir kviečia diskutuoti apie tai, kas mes esam, kuo mes būsim.

Vilniaus tapyba - bendrabūvio ar atradimų džiaugsmas?

Nijolė Nevčesauskienė
Robert Bliuj. „Mergina su granato vaisiumi”. 2008 m.
„Arkos" galerijoje gruodžio 30 d., prieš prasidedant Vilniaus - kultūros sostinės renginių maratonui, Lietuvos dailininkų sąjungos tapybos sekcija atidarė savo metinę apžvalginę parodą „Vilniaus tapyba 2008".

Geriausi ir blogiausi Nepriklausomybės laikotarpio pastatai istorinėje aplinkoje

7MD informacija
Blogiausiu naujos architektūros pavyzdžiu istorinėje aplinkoje pripažintas daugiabutis gyvenamasis kompleksas su komercinėmis patalpomis „Delfinas" Vilniuje. 7MD archyvo nuotrauka
Nepriklausomybės laikotarpio architektūra pastebimai pakeitė Lietuvos miestų „veidą": išaugo nauji kvartalai, pakito atskiri istoriniai pastatai ir urbanistinės erdvės. Intensyvios statybos ne tik paskatino teigiamas permainas, bet ir sukėlė rimtų problemų.

Mes ateinam į Rygą

Andromeda Venskutė
Darius Žiūra. Fragmentas iš videodarbo „Kolekcija". 2003 m. L. Anieliaus nuotr.
Lietingą penktadienio vakarą Rygos arsenale buvo atidaryta Ramintos Jurėnaitės kuruota paroda „Vilniaus meno scena po 2000-ųjų". Pusdienį sukus ratus po Rygos senamiestį ir su nekantrumu laukus atidarymo, mintyse skambėjo girdėta entuziastinga kalba apie parodos svarbumą, reikšmę Lietuvos meninei scenai. Vaizduotėje regėjau mažesnį bei „lietuviškesnį" „Documentos", Venecijos bienalės modelį. Žodinė anotacija žadėjo kokybę, svarbiausius pastarojo dešimtmečio autorius bei darbus.

Kas bijo didelio blogo vilko?

Santa Lingevičiūtė
Dar net nemačius Vilniaus dokumentinių filmų festivalyje rodyto austrų režisierės Barbaros Caspar filmo „Kas bijo Kathy Acker" kilo pirmosios asociacijos. Filmo pavadinimas priminė jau posakiu tapusį Edwardo Albee pjesės, o ir vėliau Mike'o Nicholso ekranizacijos pavadinimą „Kas bijo Virdžinijos Vulf?"

Apakinti parduotų tiltų mieste

Monika Krikštopaitytė
Žirmūnų tiltas Vilniuje Autorės nuotr. (2 nuotraukų albumas)
Viena mano pažįstama latvė atvykusi į Vilnių kaskart aikčiodavo: „Kaip pas Jus gražu, švaru, kaip šviesu! Na tiesiog Laimės Miestas (Gorod Sčastie)!" Šitai jai išsprūdo dar vasarą, o kaip viskas atrodytų dabar - Kalėdų sezono (įdomus terminas...) metu?



« Atgal

Kiti raktiniai žodžiai