Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
Laisvoji tribūna

Ar tikrai Lietuvoje kelias į mokyklą yra kelias į pasaulį?

Lina Žigelytė
Vilnius, 2010 m. gegužės 14-oji. Human Pride paradas.
Maždaug prieš pusmetį vienos Vilniaus gimnazijos mokytoja pakvietė mano draugę pakalbėti su abiturientais apie nacionalizmą.

Kas bijo modernizmo Vilniuje?

Violeta Juškutė
Nuotrauka iš „Kultūros tiltų“ archyvo
Retorinius klausimus užduodam kasdien. Toks įprotis ar bendravimo maniera? Juk atsakymus visi žino ir, kaip ištartų vikrūs žurnalistai, - „tai vieša paslaptis“.

Lietuva - lietuviams

Laima Kreivytė
Paulius Vitkauskas. „Supamoji kėdė Kudirka“. 2006 m.

Mes esame Europos kultūros žemėlapyje

Linas Vildžiūnas
Vilniaus miesto meras Raimundas Alekna. M. Juknevičiūtės nuotr.

Homo economicus

Linas Eriksonas
Aigaro Bikšės (Latvija) skulptūra
Praėjusį penktadienį viename Vilniaus viešbutyje susirinkusiam keliasdešimties ekspertų (atrinktų nematomos pažinčių rankos) ratui premjero politinis patikėtinis, atstovaujantis jaunajai kartai, nedrąsiai žvelgdamas pro sunkių juodų akinių rėmų kraštelius, pristatė naują ateities viziją - „Lietuvos pažangos strategiją „Lietuva 2030“.

Gelbėjimosi ratas

Paulina Pukytė
Nors iš pradžių niekas lyg ir nenorėjo vargintis, šiųmetinio Lietuvos paviljono Venecijoje klausimas pagaliau išsiliejo į kultūrinės spaudos puslapius.

Kas slepiasi už baltos užuolaidos?

OSFL projektai
Dariaus Mikšio projekto eskizas
Sausio 25 d. Šiuolaikinio meno centro skaitykloje įvyko Dariaus Mikšio Venecijos bienalės projekto „Už baltos užuolaidos“ pristatymas. Tai projektas, kuriame kviečiami dalyvauti Kultūros ministerijos stipendininkai (1992-2010). Jie patys turi pasiūlyti geriausią to laikotarpio savo kūrinį ir pristatyti jį paruoštą eksponavimui. Darbai bus nufotografuoti katalogui ir išvežti į Lietuvos paviljoną Venecijos bienalėje, kur bus sudėti į galerijos stelažus primenančias lentynas už baltos uždangos. Priešais ją esančioje tuščioje patalpoje lankytojus pasitiks menininkas su komanda ir siūlys žiūrovams pavartyti katalogą. Iš už užuolaidos bus ištrauktas tas kūrinys, kurį kataloge išsirinks į paviljoną atėjęs lankytojas. Tokie burtai.

Žižeko intervencija Lietuvoje

OSFL projektai
Slavoj Žižek
DEMOS kritinės minties instituto organizuotą virtualią diskusiją su Slavojumi Žižeku apie neseniai Lietuvoje pasirodžiusią jo knygą „Smurtas" (2010) autorius užbaigė juokaudamas, kad, norime mes to ar ne, jis būtinai darsyk apsilankys Lietuvoje (Žižekas buvo Lietuvoje, regis, 2003 metais) - „įsitversiu kaip tame amerikietiškame filme, kai iš kapo išlindusi ranka bando tave pagriebti".

Naujieji beraščiai ar naujas raštas?

OSFL projektai
Konstantinas Bogdanas (jaun.). „Nerealizuotas projektas“
Paplitus internetiniams tinklaraščiams, socialiniams tinklalapiams ir mobiliai komunikacijai, lietuvių kalba patiria milžiniškas transformacijas: dingsta diakritiniai ženklai, naudojami savadarbiai trumpiniai ir barbarizmai, rašymas tampa fragmentiškas. Popieriniuose ir virtualiuose rašto baruose bendradarbiaujančių kolegų prašėme pareikšti futuristines prognozes: kas bus mumis ir lietuvių kalbai po 20, 50, 100 metų?

Kaimynas ir kitas

OSFL projektai
Almira Usmanova, Lena Prenc ir Julija Fomina
Nuo 2005 m. Lietuvoje veikia iš Minsko persikėlęs Europos humanitarinis universitetas (EHU), Šiuolaikinio meno centre dabar vyksta baltarusių meno paroda „Durys atsidaro? Baltarusių menas šiandien“.

Žiniasklaidos kultūra ir žodžio laisvė

OSFL projektai
Monika Garbačiauskaitė, Irena Veisaitė, Liudvikas Jakimavičius.
Kalbant apie šiandienos žiniasklaidos kultūrą kyla daugybė klausimų.

Moters alegorija kaip maskaradas

Bojana Pejič
Sanja Ivekovič. „Rosa iš Liuksemburgo“. 2001 m.

Apie skaitymą

Agnė Narušytė
Arūnas Gudaitis. Kadras iš videofilmo „Susitikimų vieta“. 2002-2003 m.
„Parašęs knygą, autorius turi mirti. Kad netrukdytų tekstui eiti savo keliu“, - rašė Umberto Eco postilėje „Rožės vardui“. Ši rašytojo išvada man nedavė ramybės skaitant atsiliepimus apie parodą Šiuolaikinio meno centre „Lietuvos dailė 2000-2010“ ir kalbantis su jos kuratorėmis apie jų kūrinio kritiką.

Apie normalybę, tėvus ir teroristus

OSFL projektai
Jurga Barilaitė. Kadrai iš videoperformanso „Būtinoji gintis“. 2001 m.

Vartojimas versus vartotojiškumas

Zygmunt Bauman
Zygmunt Bauman
Į Lietuvą pirmą kartą atvyksta profesorius Zygmuntas Baumanas (g. 1925 Poznanėje) - vienas svarbiausių pasaulio socialinių mąstytojų ir postmodernizmo tyrinėtojų. Vakar Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre vyko jo paskaita „Mes patys kaip vartojimo objektai“. Šiandien 11 val. Kaune, Vytauto Didžiojo universiteto Didžiojoje auloje vyks paskaita „Natūrali blogio istorija“.

Europa - miręs politinis projektas

OSFL projektai
Tai ES pabaigos pradžia, nebent ji vėl viską pradės iš naujo, padėjusi visiškai naujus pamatus.

Valstybinio kapitalizmo keliu?

Linas Eriksonas
Iš parodos „Fluxus ministerijoje”
Ekonominė sistema, kurioje gyvename, nėra tik sausų finansinių skaičių, atspindinčių individų, įmonių, šalies deklaruotas pajamas ir išlaidas, rezultatas, - ką mums perša „buhalterinių eilučių“ logika besivadovaujantys visuomenės nuomonės formuotojai. Ekonominė politika - tai vertybių išraiška skaičių kalba.

Iš taško A į tašką B. Kaip?

Arūnas Bėkšta
Nuo diskusijos, atspausdintos birželio 25 d., keletas įvykių iš esmės pakeitė Lietuvos kultūros politikos kaitos gairių situaciją: birželio 30 d. Seimo posėdis priėmė nutarimą patvirtinti Lietuvos kultūros politikos kaitos gaires. Lietuvos Respublikos kultūros ministru paskirtas vienas iš gairių rengėjų ir praėjusios diskusijos dalyvis Vilniaus dailės akademijos prorektorius Arūnas Gelūnas.

Iš taško A į tašką B

"OSFL projektai" ir 7MD bendras projektas
Alytaus geležinkelio tilto liekanos - kultūros vertybė. Kultūros paveldo departamento nuotrauka.



« Atgal

Kiti raktiniai žodžiai