Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
Istorija

Mošės Kulbako autografai

Vytautas Damaševičius
Mošės Kulbako pasas
Žymus žydų poetas, rašęs jidiš kalba, Mošė Kulbakas gimė 1890 m. kovo 25 d. Smurgainyse. Jo poema „Vilnius“ – vienas gražiausių tekstų apie šį miestą.

Nusikaltimai senajame Vilniuje

Eglė Šepetytė
Jonas Rustemas, Jonas Gotlibas Kislingas. Fantastiškų kortų fragmentas. 1828–1831 m. Iš VDA Archyvo
Nusikaltimų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) laikų Vilniuje buvo daug ir įvairių, o dėl absoliučios bajorų savivalės valstybė garsėjo visoje Europoje. „Bijau, kad ir šiais laikais mes truputį jaučiame šito reiškinio įtaką“, – juokauja istorikas, humanitarinių mokslų daktaras Domininkas Burba.

Bobutė kaip kultūros politika

7 MD
Anna Daučiková. Iš serijos „Maskva. Moterys. Sekmadienis”. 1988-1990 m.
Nesu tikra, ar frazė „bobutės pasakos“ ir šiandien tebevartojama norint paneigti kvailokus, naivius ar akivaizdžiai neteisingus teiginius.

Vilniaus metonimijos

Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė
Mūsų Vilnius, 1931, Nr.4 , p. 75
Šio straipsnio objektas – Vilniaus vadavimo sąjungos (toliau VVS) leistame laikraštyje „Mūsų Vilnius“ (1928–1938) spausdintos fotografijos ir jų reikšmė kuriant lietuviško Vilniaus vaizdinį.

Įamžinimo ritualai

Rasa Antanavičiūtė
Potvynis Vilniuje 1931 m., medinis paminklas A. Mickevičiui. Nežinomas autorius.
Praėjus mėnesiui ir savaitei po Lietuvos kariuomenės žygio į Vilnių, vietos lietuvių laikraštis išspausdino tokį pasiūlymą: „Užkelkime ant Gedimino pilies bokšto gyvą kunigaikščio sapno simbolį – tikrą geležinį vilką, o jo nasruose įtaisykime sireną, kurią būtų galima paleisti ypatingomis progomis; šis vaizdas būtų visame mieste matomas ir kaip niekas kitas džiugintų lietuvio širdį (K. Kalvaitis, Vilniaus balsas, 1939 12 05).“

Tarptautinė konferencija „Dailė dviejų pasaulinių karų epochoje“

7 MD
Mariana Veriovkina. „Policijos postas Vilniuje“. 1914 m.
Konferencija skirta dailės ir karo santykių klausimams pasaulinių karų metu, vyks gegužės 12 d. Šiuolaikinio meno centre ir gegužės 13 d. Nacionalinėje dailės galerijoje

Mus jungia praeitis

7 MD
Barbara Skarga 4-ojo dešimtmečio pradžioje
Metams baigiantis prisimename išėjusius. Šiemet atsisveikinome su filosofe profesore Barbara Skarga.

Sugrįžimas į atminties Itakę

Rasa Rimickaitė
Senoji Vilniaus sinagoga. 2009 m. Julijaus Lozoraičio nuotrauka
„Теперь так мало греков в Ленинграде, что мы сломали Греческую церковь” Иосиф Бродский . „Остановка в пустыне“

Mačiūno „Rusijos istorijos atlasas“

Astrit Schmidt-Burkhardt
Tęsinys. Pradžia Nr. 23

Dantiškoji tuštuma

Rasa Rimickaitė
Žydų būrys eina iš Kauno geto į darbą. Priekyje balta kepure - žydų policininkas, dešinėje - du ginkluoti lietuviai. Nuotrauka Iš Avrahamo Tory knygos „Kauno getas: diena po dienos“
Kostekas sako: „Įsivaizduok, kad vaikštai po senovės istorijos muziejų. Vienoje salėje - etruskų civilizacijos pėdsakai, kitoje - finikiečiai, trečioje pristatoma tai, ką neseniai atrado archeologai: papiruso skiautės iš Kumrano ar kardo rankena iš Masados, o po stiklu parašyta, kad šie eksponatai priskiriami išnykusiai, kažkada šiose apylinkėse gyvenusiai „hebrajų“, o galbūt „judėjų“ (nors kol kas mokslininkai nenustatė, ar pastarieji nėra tas pats, kas pirmieji) tautai.“



« Atgal

Kiti raktiniai žodžiai