Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
Miestas

Literatų gatvė pro tris langus

Monika Krikštopaitytė
Nerijus Erminas. Dedikacija grupei „4 vėjai“ iš keturių darbų ciklo
Kadangi Literatų gatvė ir tai, kas vyksta ant jos sienų, yra panaši į minčių, pokalbių, šalies ir asmeninių istorijų koliažą, šis pokalbis irgi bus panašus į nuomonių rinkinį.

Išmintis per architektūrą

Monika Krikštopaitytė
Kazuhiro Ishii. Seiwa vietinio maisto restorano fragmentas. 2004 m.
Senuosiuose Vilniaus akademijos rūmuose, arkomis perdengtame pirmojo aukšto koridoriuje, ant sienų iškabinti plakatai. Bet tai ne architektūros studentų peržiūros – ką galima pagalvoti pirmą sekundę. Per daug jau tvarkingi ir preciziškai parengti – statinio nuotrauka, trumpas aprašymas, projekto piešinys, architekto(-ės) pristatymas. Nei per daug, nei per mažai. Iš pradžių susidaro įspūdis, kad visa tai kažkur matyta, ir tik įsigilinus išaiškėja, jog pristatytus įvairaus laikotarpio projektus jungia viena labai išmintinga idėja.

Gyvas ir spalvingas

Nijolė Nevčesauskienė
Gintaras Česonis. Fragmentas iš fotografijų serijos „Gyvenimas turi prasmę“. 2007 m.
Lietuvos kūrėjų tarpdisciplininių menų pristatymas strategiškai svarbiose Vilniaus visuomeninėse erdvėse pagaliau prasidėjo. Po įvairių trikdžių, lėšų stygiaus, projekto idėjos įgyvendintojos Aušros Petroškienės pastangomis programa galiausiai išvydo dienos šviesą. „Vilnius - Europos kultūros sostinė“ programos projektas „Naujasis miesto veidas“ iki metų pabaigos gyvuos Vilniaus geležinkelio stotyje, Vilniaus autobusų stotyje ir Tarptautiniame Vilniaus oro uoste bei jų prieigose. Čia matysime šiuolaikinės dailės pristatymus, skirtingo pobūdžio lietuvių ir užsienio menininkų parodas, erdvinės plastikos kūrinius, videoprojekcijas, filmus.

Atviras laiškas

7MD informacija
Vladas Urbanavičius. „Krantinės arka”. 7MD archyvo nuotrauka
Neramu dėl pastaruoju metu valdininkų organizuojamos ir populistinės žiniasklaidos eskaluojamos kampanijos prieš iniciatyvą Neries pakrantėje įrengti šiuolaikinės skulptūros ekspoziciją (nesvarbu - pastovią ar kintamą). Puolami iškiliausių šiuolaikinių Lietuvos skulptorių Roberto Antinio, Mindaugo Navako ir Vlado Urbanavičiaus kūriniai. R. Antinio darbas kritikuojamas net jo nemačius - dar tik vykdomi jo montavimo darbai.

Ar provincijai reikia šiuolaikinio meno?

Arūnas Uogintas
Performanso „Wake-up Frenkeli!“ fragmentas. E. Orlovienės nuotr.
Elonos Lubytės ir Monikos Krikštopaitytės pokalbyje „Ar miestui reikia šiuolaikinio meno?“ (7 meno dienos, 2009 03 06) keliamas aktualus klausimas: kodėl dabartinėje Lietuvos kultūroje šiuolaikinio mąstymo vertybes bandoma supriešinti su tradicija. Norėčiau pratęsti jų pokalbį klausdamas, ar provincijai reikia šiuolaikinio meno?

Geriausi ir blogiausi Nepriklausomybės laikotarpio pastatai istorinėje aplinkoje

7MD informacija
Blogiausiu naujos architektūros pavyzdžiu istorinėje aplinkoje pripažintas daugiabutis gyvenamasis kompleksas su komercinėmis patalpomis „Delfinas" Vilniuje. 7MD archyvo nuotrauka
Nepriklausomybės laikotarpio architektūra pastebimai pakeitė Lietuvos miestų „veidą": išaugo nauji kvartalai, pakito atskiri istoriniai pastatai ir urbanistinės erdvės. Intensyvios statybos ne tik paskatino teigiamas permainas, bet ir sukėlė rimtų problemų.

Apakinti parduotų tiltų mieste

Monika Krikštopaitytė
Žirmūnų tiltas Vilniuje Autorės nuotr. (2 nuotraukų albumas)
Viena mano pažįstama latvė atvykusi į Vilnių kaskart aikčiodavo: „Kaip pas Jus gražu, švaru, kaip šviesu! Na tiesiog Laimės Miestas (Gorod Sčastie)!" Šitai jai išsprūdo dar vasarą, o kaip viskas atrodytų dabar - Kalėdų sezono (įdomus terminas...) metu?

Apie kintančias modernizmo architektūros funkcijas

Julija Kšivickaitė
Nijolė Bučiūtė. Baldų parduotuvė „Baldai" Vilniuje. 1968 m.« Atgal

Kiti raktiniai žodžiai