Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
DAILĖ

Menininkai baltose lankose


Albumo „Metai“ iliustracijų paroda galerijoje „Kairė–dešinė“


Aistė Paulina Virbickaitė

Share |
Giedrė Mikulskaitė. Iliustracija „Metams“. 2011 m. Giedriaus Jucevičiaus nuotrauka
„Baltos lankos, juodos avys – kas išmano, tas jas gano“ – štai, „ganymas“ ir yra ta vienintelė knygos funkcija, kurią mokame ir pripažįstame.

Taip jau atsitiko, kad kol gilesnes tradicijas turinčiuose kraštuose knygos buvo puošiamos auksu bei brangiais akmenimis ir dailinamos kruopščiausiai išpaišytomis miniatiūromis, mūsų kraštuose barzdoti vyrai užsiėmė „vyriškesniais“ reikalais. Per ilgus amžius šie vyrai tapo gerokai civilizuotesni, išsišukavo barzdas, išmoko skaityti ir rašyti, pradėjo leisti knygas ir žvelgti į jas kaip į tautos dvasios palaikytojas.

 

Ganė vyrai tas juodas avis baltose lankose, kitą kartą net visai meistriškai. Baltos lankos ir juodos avys Lietuvoje buvo vienintelė suvokiama knygos funkcija ir tarpukariu, kai Prancūzijoje garsūs ir gerbiami knygrišiai subtiliausiais būdais įrišinėjo garsių menininkų iliustruotas knygas, taip kurdami tikrus šedevrus. Galima virptelti iš malonumo ir pagarbos paėmus į rankas knygą ir mėgautis ne tik jos turiniu (juodomis avimis), bet ir įrišimu bei viršeliu. Justi ir vertinti medžiagiškumą – viršelio ir popieriaus faktūrą. Mėgautis bendru pojūčiu, kurį sukuria turinys ir jo „pakuotė“ – knyga. Lietuvoje nei knygrišystės, nei knygos meno tradicijos nėra gilios. Nėra tai niekam negirdėti stebuklai, tačiau abi sritys neišvystytos ir gan skurdžios. Žinant kontekstą, buvo dar smagiau išgirsti apie tai, kad artėjančių Kristijono Donelaičio 300-ųjų gimimo metinių proga kuriamas gan pretenzingas ir neįprastas projektas.

 

Šiuo metu galerijoje „Kairė–dešinė“ pristatomas grafikos meno centre inicijuotas ir 50 egzempliorių tiražu išleistas albumas „Metai“. Tai – 11-kos grafikų originalūs estampai K. Donelaičio poemos „Metai“ tema, kuriuos 12-asis albumo menininkas, Matas Dūda, rankomis įrišo į albumus. Albume – Urtės Balčaitės, Lidos Dubauskienės, Tado Gindrėno, Gretos Grendaitės, Marijos Marcelionytės, Evaldo Mikalauskio, Giedrės Mikulskaitės, Rūtos Spelskytės, Ramintos Šumskytės Sum, Eglės Vertelkaitės ir Birutės Zokaitytės estampai, atlikti klasikinėmis – oforto, sausos adatos ir linoraižinio – technikomis. Kiekvienas iš 50-ties albumų vis kitoks. Ne tik dėl įrišimo – skirtinguose albumuose atskirų menininkų kūriniai skirsis. Įdomu stebėti ir tai, kaip tas pats kūrinys kinta nuo spaudimų skaičiaus. Šio albumo idėja įdomi dėl trijų priežasčių.

 

Pirma – grafikai buvo „priversti“ bent minimaliai pasigilinti į poemą. Dauguma estampus kūrė specialiai šia tema, dalis pritaikė mums jau matytus kitose parodose savo kūrinius. Be to, kiekvienas jų parinko po citatą iš „Metų“, kurios tapo tarsi kūrinių pavadinimais, o kartais ir įdomiais paaiškinimais.

 

Antra – stengtasi kurti konceptualiai vientisą ir artimą K. Donelaičio kūrybai albumą. Matas Dūda sakė, kad įrišimą ir albumo viršelį norėjo sukurti „būrišką“, tai yra – paprastą ir kiek grubų: didelis formatas, pabrėžtinai paprastas pilkas albumo viršelis ir nugarėlė iš drobinės „bulvių maišų“ medžiagos, stori, rupios faktūros ir grubiai apipjaustyti vidiniai popieriaus lapai. Įdomus ir konceptualiai pasiteisinęs sprendimas – knygos šriftas, primena spausdinimo mašinėlės raidyną. Kiekviena knygos raidė įspausta į popierių, o citatos iš „Metų“ dar ir neužpildytos dažais. Tokius reljefinius vienspalvius įrašus skaityti gan sunku, tačiau kas sakė, kad šiandien skaityti K. Donelaitį lengva?

 

Trečia ir gal svarbiausia – tai pats reiškinys. Vienetinių meninių albumų kūrimas, dedikuotas unikalaus rašytojo kūrybai – tai tarsi pagarbus laiškas praeičiai: „Laba diena. Mes gyvename gerai. Štai, vis dar gerbiame knygą ir vertiname ją. Prisimename Jus ir didžiuojamės.“ Tai ir laiškas ateičiai, ateinančioms kartoms. Apie mūsų šiandieninius lūkesčius ir mėginimus tęsti tradiciją, apie mūsų požiūrį į knygą, raštą ir vaizdą. Kas žino, gal kas nors, žiūrėdamas į šį pilką kaip lietuviška lauko pelė albumą po 300 metų, susimąstys apie knygą kaip visumą, ne tik kaip juodas avytes, pažirusias popierinėse ar skaitmeninėse baltose lankose. 

 

Paroda veikia iki rugsėjo 24 d.

Vilniaus grafikos meno centro galerija „Kairė–dešinė“ (Latako g. 3, Vilnius)

Dirba antradienį–penktadienį 11–18 val., šeštadienį 11–15 val.


 

 

„7 meno dienos“ Nr.32 (954), 2011-09-16

Foto galerija
Versija spausdinimui

Komentarai

fm7q3asP, 2015-09-21 12:58

Hi James,Tai Chi is an exercise podrecure just like any other ones that we can use. However, in order to bill Medicare you would have to include the group type in your plan and identify how this will assist the patient to achieve their long-term functional goals. When you bill a group to Medicare Part B, the teaching of the program is skilled but once the patient has learned the exercise but once learned, the practice of the exercise or activity is looked on as maintenance and therefore non-skilled.

fm7q3asP, 2015-09-21 12:57

Hi James,Tai Chi is an exercise podrecure just like any other ones that we can use. However, in order to bill Medicare you would have to include the group type in your plan and identify how this will assist the patient to achieve their long-term functional goals. When you bill a group to Medicare Part B, the teaching of the program is skilled but once the patient has learned the exercise but once learned, the practice of the exercise or activity is looked on as maintenance and therefore non-skilled.

ENgdemFbVmplCuS, 2011-10-24 03:48

It's about time smoneoe wrote about this.

Komentuoti

Vardas:
Komentaras:
Maksimalus leistinas simbolių skaičius - 2000.
Jūs parašėte: 0
Susiję numerio straipsniai
Kiti susiję straipsniai
Straipsnio raktažodžiai

Tapkite mūsų rėmėjais:

Festivaliai ir didžiosios šventės
Ieškoti