Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
KULTŪRA

Irena Veisaitė – 2012 m. Goethe´s medalio laureatė


Kronika


7 MD

Share |
Irena Veisaitė. © Goethe-Institut / Martyno Kundroto nuotr.
2012 m. rugpjūčio 28 d. Veimare jau 58-ąjį kartą vyks Goethe’s medalių įteikimo ceremonija. Šiuo apdovanojimu Goethe’s institutas siekia pagerbti žmones, kurie ypač nusipelnė populiarindami vokiečių kalbą ir skatindami kultūrinius mainus. Šiais metais Goethe’s instituto prezidentas Klausas-Dieteris Lehmannas oficialiu Vokietijos Federacinės Respublikos ordinu apdovanos lietuvių literatūrologę ir teatrologę Ireną Veisaitę, kazachų teatro režisierių Bolatą Atabayevą ir bosnių rašytoją Dževadą Karahasaną.


Goethe’s instituto sprendimu šiais metais medaliais siekiama pagerbti iškilius žmones, priklausančius visuomenei, kurią smarkiai paveikė struktūrinė nacionalinių valstybių pertvarka ar jų likvidavimas. „Laureatams teko patirti karą, represijas, persekiojimus ir trėmimus. Vykdydami kultūrinę veiklą jie ragina atvirai kalbėti apie nacionalines žaizdas, nepamirštant ir socialinių nūdienos sunkumų. Jie demonstruoja pilietinę drąsą, kalba ryžtingu balsu ir tiki žodžio galia“, – teigiama atrankos komisijos sprendime.

 

Irena Veisaitė yra žinoma Lietuvos inteligentijos atstovė. Ji paskelbė per 200 straipsnių Lietuvos ir užsienio spaudoje, yra užsienio literatūros vadovėlio bendraautorė ir kelių knygų sudarytoja. Nors I. Veisaitė iki šiol gyvena Lietuvoje, kurioje kaip žydė buvo persekiojama nacių, ji visada pasisakė už susitaikymą ir kultūrinį dialogą su Vokietija, – teigia atrankos komisija. Net esant sudėtingoms aplinkybėms, ji nuolat rūpinosi kultūra. Žodis jai reiškia gyvenimo strategiją.

 

Dalyvaudama kultūriniame Vilniaus gyvenime Irena Veisaitė pastaraisiais dešimtmečiais drąsiai ir pasiaukojamai rūpinosi ryšiais su vokiečių kultūros organizacijomis – nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo ji inicijavo daug kultūros mainų projektų. Būdama viena iš nedaugelio Lietuvos žydų, išgyvenusių holokaustą, I. Veisaitė visuomet pasisakydavo už santaiką, stengėsi puoselėti lietuvių ir žydų dialogą. Visada skatinusi susitaikymą ir bendradarbiavimą, ji iki šių dienų tikisi, kad lietuvius ir žydus gali vienyti bendras požiūris į istoriją. „Užsienio kalbos suvaidino lemtingą vaidmenį mano gyvenime“, – pripažįsta I. Veisaitė, puikiai kalbanti vokiečių, lietuvių, rusų, anglų ar jidiš kalbomis ir galinti susikalbėti lenkiškai, prancūziškai bei estiškai. Ji – išties įspūdingas daugiakalbystės pavyzdys. Irena Veisaitė apdovanojama Goethe’s medaliu už viso gyvenimo veiklą, kuri buvo varomoji vokiečių ir lietuvių kultūrinių mainų jėga, už savo kūrybiškumą ir politinę drąsą sakyti tai, kas ne visiems patinka.

 

Irena Veisaitė gimė 1928 m. Kaune ir buvo auklėjama kaip Lietuvos patriotė. Ji lankė jidiš pradžios mokyklą, o namie su tėvais bendravo lietuvių, rusų ir vokiečių kalbomis. Mokslai mokykloje truko neilgai. Kai 1941 m. birželį naciai okupavo Lietuvą, ji pateko į Kauno getą. 1941 m. liepą buvo nužudyta jos motina. 1943 m., lietuvių draugų išgelbėta iš geto, I. Veisaitė atsidūrė Vilniuje, kur gyveno svetima pavarde ir dirbo vaikų namuose. Viena iš ją priglaudusių moterų, kurią ji vadino antrąja motina, 1946 m. buvo suimta ir ištremta į Sibirą.

 

Antroji sovietų okupacija Irenai Veisaitei reiškė išlaisvinimą, tačiau netrukus ją ėmė persekioti sovietų saugumas. Paklausiusi patarimo bėgti iš Vilniaus, ji atsidūrė pas giminaičius Maskvoje, kur studijavo germanistiką. 1963 m. tuometiniame Leningrade I. Veisaitė apgynė disertaciją apie vėlyvąją Heinricho Heine’s lyriką. 1953–1997 m. ji buvo Vilniaus pedagoginio instituto docentė, dėstė Vakarų Europos ir vokiečių literatūros istoriją. Kai 1990 m. Lietuva atgavo nepriklausomybę, I. Veisaitei buvo 62-eji. 1999 m. ji tapo Vilniaus pedagoginio universiteto garbės profesore. I. Veisaitė paskelbė per 200 straipsnių Lietuvos ir užsienio spaudoje, yra uždrausto užsienio literatūros vadovėlio bendraautorė ir kelių knygų sudarytoja. Atkurtoje Lietuvos valstybėje I. Veisaitė ėmėsi steigti G. Soroso fondo filialą (Atviros Lietuvos fondą). Dalyvaudama tarptautinių kultūros tinklų veikloje ji iki šiol bendradarbiauja su Soroso fondu ir kitomis institucijomis, yra mielai kviečiama į tarptautines mokslines ir politines konferencijas. Be to, I. Veisaitė vadovavo Thomo Manno kultūros centrui Nidoje, iki 2011 m. buvo Thomo Manno festivalio, kuriame iki šiol aktyviai dalyvauja, kuratoriumo narė. 2011 ir 2012 m. ji buvo Goethe’s instituto organizuojamų Tarptautinių jaunimo debatų globėja Lietuvoje. Irena Veisaitė gyvena Vilniuje.


 

Irenos Veisaitės apdovanojima:

 

 

1995 m. – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 4-ojo laipsnio ordinas

 

2002 m. – Metų tolerancijos žmogaus titulas, kurį suteikia Sugiharos fondas „Diplomatai už gyvybę“

 

2006 m. – Barboros Radvilaitės medalis už ypatingus nuopelnus kultūrai ir švietimui

 

2008 m. – Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos garbės ženklas

 

Goethe’s instituto inf.


„7 meno dienos“ Nr.28 (996), 2012-07-13

Foto galerija
Versija spausdinimui

Komentuoti

Vardas:
Komentaras:
Maksimalus leistinas simbolių skaičius - 2000.
Jūs parašėte: 0
Susiję numerio straipsniai
Kiti susiję straipsniai
Straipsnio raktažodžiai

Tapkite mūsų rėmėjais:

Festivaliai ir didžiosios šventės
Ieškoti