Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
Skulptūra

Europos parke Gintaro Karoso dailės kūrinys „Kultūra“

7 MD
Gintaras Karosas. „Kultūra“
Naujas skulptoriaus Gintaro Karoso dailės kūrinys „Kultūra“ bus pristatytas visuomenei ateinantį sekmadienį, liepos 29 d. 12 val. Europos parke.

Muziejui po atviru dangumi Europos parkui – 20 metų

7 MD
Magdalenos Abakanovicz kompozicija „Neatpažinto augimo erdvė” Europos parke
Europos parko kūrimas prasidėjo dar 1987 m., kai devyniolikmetis menininkas Gintaras Karosas, iš tarpukario geografijos vadovėlio sužinojęs apie geografinio Europos centro buvimą netoli Vilniaus, laukiniame miške pradėjo kurti pasaulio meno muziejų. 1991 m. vasarą jis pastatė pirmą skulptūrą ir spalio 5 d. Vilniaus dailės akademijos kurso draugams pristatė pirmą Europos parko eksponatą.

In memoriam Konstantinas Bogdanas

Monika Krikštopaitytė
Skulptorius Konstantinas Bogdanas. S. Venckaus nuotr.
Jau kuris laikas nedaug žinių buvo iš žymaus skulptoriaus Konstantino Bogdano.

Keliai nežinomybėn ir tikri lobiai

Laima Kreivytė
Vladas Urbanavičius. „Špūlė“. 2011 m.

Geros naujienos iš Liepiškių!

Elona Lubytė
Vladas Urbanavičius. „Špūlė“. 2011 m. Liepiškių technologijų parkas. Autoriaus nuotrauka
Liepos 22 d. (penktadienį) 17 val. netoli Vilniaus įsikūrusiame Liepiškių technologijų parke buvo pristatyta nauja Vlado Urbanavičiaus skulptūra „Špūlė“ (plienas, 1000x300x300).

Radviliškio „Taikdarys” - Čin imperatoriaus armijai

7 MD
Martynas Gaubas. „Taikdarys“.
Rugsėjo mėnesį Kinijoje, Šanchajaus meno muziejuje bus atidaryta paroda, kurioje Lietuvai atstovaus radviliškietis skulptorius Martynas Gaubas.

Tikintis pratęsimo

Aistė Paulina Virbickaitė
Audronė Vaškevičiūtė. „Išlikti“. 2010 m.
Praėjusiais metais debiutavęs ambicingas renginys „Metų skulptūra“ siekė supažindinti visuomenę su naujausiais menininkų kūriniais ir pagerbti geriausius darbus.

Kas bijo modernizmo Vilniuje?

Violeta Juškutė
Nuotrauka iš „Kultūros tiltų“ archyvo
Retorinius klausimus užduodam kasdien. Toks įprotis ar bendravimo maniera? Juk atsakymus visi žino ir, kaip ištartų vikrūs žurnalistai, - „tai vieša paslaptis“.

Apie tikroviškiausią meną

Monika Krikštopaitytė
Mindaugas Navakas. „Dvi vazos“. Ekspozicijos fragmentas. Monikos Krikštopaitytės nuotrauka
Menininko pristatinėti tarsi ir nereikia. Jis pirmas (su Egle Rakauskaite) atstovavo Lietuvai Venecijos bienalėje, yra pelnęs Nacionalinę kultūros premiją (1999 m.). Tačiau šie objektyvūs faktai, mano supratimu, mažai tepasako apie meną. O su Mindaugu Navaku apie meną kalbėtis labai įdomu, nes jis yra nepailstantis kūrėjas ir aktyvus parodų lankytojas, puikiai susipažinęs su padėtim.

Be pavadinimo - tik taip

Danutė Gambickaitė
Marija Olšauskaitė. Iš serijos „Objektai“. 2010 m.
Šį tekstą norėčiau pradėti trumpu ekskursu į literatūros teorijos teritoriją.

Pakeliui nuvargusi

Monika Krikštopaitytė
Karina Matiukienė. „S“. 2009 m.
Pavadinimas parodai aiškiai netinka. Nei ideologiškai – kaip pastanga išrinkti geriausią, nei suvokiant „metus“ kaip metraščio formatą, nes ekspozicijoje yra nemažai kūrinių, kurie net sutvarkius aprašus atrodo anaiptol ne nauji (pvz., Vaclovo Krutinio medžio skulptūra).

Skulptūra „Lapai“: kūrinio kelias

Vladas Urbanavičius
Skulptūra „Lapai“. Nacionalinės dailės galerijos kolekcija. 1981 m.
Dar ruošdamasis šiam pokalbiui maniau, kad susitikimą pradėsiu nukeldamas skulptūrą tiesiog ant grindų. Draugai buvo įspėję, kad „Lapai“ stovi per aukštai ir ant per siauro pjedestalo.

Apie vamzdžius

Agnė Narušytė
Vladas Urbanavičius. „Krantinės arka“ P. Romančiko (ELTA) nuotrauka iš VEKS'o archyvo
Aną savaitę užšalo mano vamzdis. Tiksliau - ne vamzdis, o juo tekantis vanduo. Kaip visada, paskambinau „Senamiesčio ūkiui“, kaip visada, man atsakė, kad ne mano vienos vamzdis užšalo, taigi teks palaukti, ir, kaip visada, paaiškino, kad visame senamiestyje užšąla, todėl protingesni žmonės visą žiemą be perstojo leidžia vandenį. Po pietų atėjo du vyrukai, užlipę į palėpę ištirpdė ledus, o paskui pamokė, kaip atsukti vandens srovelę, kad nesisuktų skaitiklis. Ir jis nesisuka!

Personažo transformacijos

Monika Krikštopaitytė
Vladas Urbanavičius. „Arka-2”. 1993 m.
Anot dosjė pateikiamų žinių, knyga sumanyta dar 2007 metais, gavus honorarą už kenotafą, skirtą sovietų okupantų nužudytiems 1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės akto signatarams Kazimierui Bizauskui, Pranui Dovydaičiui ir Vladui Mironui Vilniaus Rasų kapinėse. Kitaip tariant, dar prieš tai, kai kelių politikuojančių ir ne itin susipažinusių su meno istorija biurokratų pastangomis, t.y. per prievartą, skulptorius Vladas Urbanavičius tapo garsenybe, mat sukūrė „Krantinės arką“.

Užvaikymas, arba kultūrinis maratonas

Monika Krikštopaitytė
Magdalena Abakanowicz. „Burtininkas“. 2009 m. L.Ausylos nuotr.
Per ŠMC pokalbį „New York Times“ vyriausiasis meno kritikas bei skilties redaktorius Michaelis Kimmelmanas, paklaustas, kaip pasirenka, apie ką rašyti, atsakė: „Tiesiog turi nuspręsti, visko apžvelgti neįmanoma.“

Nauja skulptūra Europos parke

7MD informacija
Magdalena Abakanowicz
Balandžio 29 d. Europos parke įvyko vienos garsiausių šiuolaikinio meno kūrėjų Magdalenos Abakanowicz naujos skulptūros „Burtininkas“ („Conjuror“) atidarymas. Šis naujas kūrinys sukurtas specialiai Lietuvos tūkstantmečio ir „Vilniaus - Europos kultūros sostinės 2009“ proga. Atidarymo šventėje dalyvavo ir pati skulptūros autorė.

Ar miestui reikia šiuolaikinio meno?

Monika Krikštopaitytė
Vladas Urbanavičius. "Krantinės arka". 2008-2009 m. A.Baltėno nuotr.

Pagoniškos dievybės ir bendruomeniškumo jausmas

Kristina Stančienė
Arvydas Ališanka. Suolas. 2008 m.
Bendruomenė, pilietiškumas - populiarios frazės, vis dažniau puošia oficialias valdininkų kalbas. Šias idėjas kartais mėginama įgyvendinti socialinėje aplinkoje („saugios kaimynystės“ samprata), kartais - kultūros sferose (projektas mieste „Menas netikėtose erdvėse“). Tačiau idealams artimų pavyzdžių reta.



« Atgal

Kiti raktiniai žodžiai