Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
CAC

Lietuviški šaltibarščiai

Justina Kučinskaitė
Šiuolaikinio Lietuvos meno projekto „LITHUANIA, right?“ metu, bendradarbiaujant su Šiuolaikinio meno centru, galerijomis „Tulips&Roses“ ir „Artifex“, įvairiose Poznanės erdvėse buvo pristatyti Lietuvos menininkai: Darius Mikšys, Antanas Gerlikas, Tomas Danilevičius, Juozas Laivys, Jūratė Kazakevičiūtė.

Kilpos abiejose pusėse

Danutė Gambickaitė
Martijn In‘t Veld. „Jūros vanduo butelyje“. Menininko ir „Tulips & Roses“ galerijos nuosavybė. 2010 m. Gintaro Didžiapetrio nuotr.
Šį tekstą galima perskaityti trim būdais: pirmasis – skaityti kas antrą pastraipą pradedant nuo pirmosios, antrasis – skaityti kas antrą pastraipą pradedant nuo antrosios, trečiasis – skaityti viską iš eilės.

Viešas atsisakymas priimti dešimtmečio meno žvaigždės statusą*

7MD informacija
„EIKIT VELNIOP ŠUNSNUKIAI–TARPAS–ATSISAKAU PRIZO–TARPAS–NIEKADA JO NEPRAŠIAU–NETELPA Į JOKIUS RĖMUS TOKS MENININKO KIŠIMAS Į JŪSŲ PROPAGANDĄ–NORIU KAD VIEŠAI PAREIKŠTUMĖTE, KAD AŠ NIEKO BENDRA NETURIU SU JŪSŲ ŠLYKŠČIAIS ŽAIDIMAIS.“ (Asgerio Jorno 1964 m. siųsta telegrama Guggenheimo prezidentui kaip atsisakymas priimti jam skirtą prizą).

Atvaizdai, sukurti Mirties

Vidas Poškus
Kęstučio Grigaliūno ekspozicijos fragmentas
Kęstučio Grigaliūno „Mirties dienoraščiai“ – tai menininko surinktos ir šilkografijos būdu atspaustos 1940–1941 metais suimtų ir nužudytų (sušaudytų, nukankintų, mirusių lagriuose) politinių kalinių portretinės nuotraukos (padarytos sovietiniuose kalėjimuose), okupacijos metais saugotos KGB (dabar – Lietuvos ypatingame) archyve. Ekspozicija

Pagrindinis koziris

Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė
Jonas Gasiūnas. „Pūga, nuniokojusi mano dirbtuvę, nenutraukė Rusijos armijos choro repeticijos“. 2009 m.
Labai nemėgstu rašyti apie konkursus, nes juose kažkas laimi, o kažkas pralaimi. Gal būtų lengviau, jei visi pralaimėtų – tuomet ir kritika būtų „morališkai“ leistina. Todėl prieš keletą mėnesių mano straipsnis apie Jono Gasiūno kozirius „Swedbank meno apdovanojimų 2009“ konkurse (išspausdintas Artnews.lt) susilaukė įvairių vertinimų.

Į Šiuolaikinio meno centrą sugrįžo Jurgio Mačiūno Fluxus kabinetas

7MD informacija
Jurgio Mačiūno Fluxus kabineto ekspozicija parodoje „Fluxus – Rytai: Fluxus tinklai Vidurio Rytų Europoje“, Bunkier Sztuki, Krokuva, 2008 m.
Nuo kovo 17 d. Šiuolaikinio meno centre vėl pradeda veikti pastovi Jurgio Mačiūno Fluxus kabineto ekspozicija, pastaraisiais metais keliavusi po Europos muziejus kartu su paroda „Fluxus – Rytai: Fluxus tinklai Vidurio Rytų Europoje“.

Reklamuojant istoriją

Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė
„Post Ars“. „Tirpstanti galva“. 1990 m.
Apie mirusius klasikus kalbėti visada lengviau nei apie gyvus. Mat gyvi klasikai yra reiklūs kalbėtojams ir turi užtektinai energijos užginčyti jų mintis. Padėtis dar labiau pasunkėja, kai bandantis apie juos kalbėti yra jaunesnis bemaž trisdešimčia metų, vadinasi, apie kontekstus nutuokia tik iš knygų.

Ar praeitis tikrai buvo?

Renata Dubinskaitė
Marcel Odenbach. „Sukant ratais“. 2009 m.
Kaip teigia vienas iš parodos „Kuriant atmintį“ kuratorių Simonas Reesas, bene svarbiausias Marcelio Odenbacho filmo „Sukant ratais“ tikslas yra parodyti, kad Maidaneko (arba Liublino) koncentracijos stovykla apskritai egzistavo, nes Liublino, Sobiboro ar Treblinkos žmonių naikinimo lageriai mūsų atmintyje ar istorinėje vaizduotėje užima kur kas mažiau vietos nei plačiai pagarsintas Aušvicas (pirmųjų trijų mirties lagerių aukomis tapo daugiausia lenkai, baltarusiai, ukrainiečiai, o šių šalių piliečių tragedija išprovokavo mažiau istorinių tyrimų, nei vakarų europiečių aukos).

Keli maži niuansai ir didelis pliusas išlikimui

Kęstutis Šapoka
Kristina Inčiūraitė. „Nuo gero - prie puikaus“ (lankstiniai iš J.C. Collinso knygos „Nuo gero - prie puikaus. Kodėl vienos kompanijos padaro šuolį, o kitos - ne“, 2004 m.). 2009 m.
Kristina Inčiūraitė tęsia po Nepriklausomybės atgavimo (daugiausia) Vilniuje debiutavusios kartos „sentimentalistų(-čių) atšakos“ (Eglės Rakauskaitės, Jurgos Barilaitės, Dariaus Žiūros, Gintaro Makarevičiaus etc.) meno tradiciją.

Sirupas ar rūgštis?

Kęstutis Šapoka
Kadras iš filmo „Garso takelis“. 2009 m.

Duonos ir žaidimų

Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė
Nukritusį žemėn duonos trupinį senovėje pakėlę bučiavo ir lietuviai, ir turkai. Mat išmanė ir gerbė ilgą duonos kelią nuo grūdo iki stalo. „HA ZA VU ZU“ menininkų grupė neabejotinai žino šį kultūrinį kodą ir juo pasinaudojo inicijuodami duonos kaulijimo, kaupimo ir perdirbimo akciją, apie kurią ir bus šis tekstas. Tačiau menininkai „užkabino“ daugiau, nei skambėjo akcijos lozunguose ir nei patys tikėjosi.

Vilnius - avataras

Aleksandra Piktytė
Žilvinas Landzbergas. „00-24“. 2009 m.
Turbūt populiariausia klaida kalbant apie Vilnių yra vadinti šį miestą Vilniumi. Tai Wilno, Vil'nia, Vil'na, Vilne, tik pastaruosius 63 metus rimtai besimaskuojantis Vilniaus pavadinimu. Sutikime, kad 63 metai Europos miestui yra gana niekingas laiko tarpas.

Šuoliai, kilpos ir kitos gėlės

Kęstutis Šapoka
Gediminas Akstinas. „Nuorodos“. 2009 m.; Justė Venclovaitė „Pudelis“. 2009 m. Juliaus Kuršio nuotrauka
Keista, kad šis projektas instaliuojamas ŠMC, o ne „Tulips & Roses“ galerijoje, nes projektas yra kaip tik iš tų, kurie tinka galerijos organizuojamoms regėjimo, girdėjimo, skaitymo etc. pratyboms.

Ateiviai apsėdo taškeliais ir išvežė plastmasiniu traukinuku į košmarą

Augustina Matusevičiūtė
Yayoi Kusama. „Taškelių manija – begalybės veidrodžių kambarys“. 2008 m.
Išgirdusi vasarinės ŠMC ir „EU-Japan Fest“ parodos pavadinimą ilgai negalėjau nusikratyti galvoje skambančios grupės „Alphaville“ dainos tuo pačiu pavadinimu „Big in Japan“. Ta ra ra... things are easy when you’re big in Japan, when you’re big in Japan... ta ra ra.

Reprodukcija reprodukcijoje

Augustina Matusevičiūtė
Georgo Gatsaso „American Flag“
Ši ambicinga keliaujanti Šveicarijos meno paroda pirmą kartą surengta 2008-aisiais Šveicarijos miesto muziejuje Ciuriche. Jos tikslas - surinkti ir eksponuoti kuo daugiau įvairių šiuolaikinio meno medijų atstovų darbų ir juos pristatyti visuomenei probleminėse erdvėse - muziejuje, oro uoste, miesto aikštėje - taigi pati paroda įgijo performanso savybių. Todėl kyla klausimas, ar ši paroda išlaiko savo unikalumo ir aktualumo elementus perkelta į ŠMC erdvę?

Atsidaro ŠMC skaitykla

7MD informacija
ŠMC skaitykla
Gegužės 19 d. Šiuolaikinio meno centre pradeda veikti „ŠMC skaitykla“ – nauja, atvira ir neformali erdvė, skirta skaitymui, bendravimui ir įvairiems renginiams.

Tarptautinis meno terminalas

Justina Kučinskaitė
Kate Rhode. Instaliacijos „Keistas krovinys" fragmentas. 2008 m.
Parodos paantraštė „5 žemynai, 10 bienalių, 20 menininkų" žada ekskursiją po garsiausias šiuolaikinio meno bienales. Šia paroda Šiuolaikinio meno centras pasitinka Vilniaus - kultūros sostinės metus. Parodos kuratorius Simonas Reesas pasirinko turizmo paslaugų terminiją: „code share" reiškia bendradarbiavimą tarp avialinijų bendrovių, kurios tarpusavyje pagal susitarimus dalijasi keleivių sąrašais ir sujungia skrydžių reisus, kai tai finansiškai pasiteisina.

Prieškrizinio kapitalizmo romantika

Aleksandra Piktytė
Harry Dodge ir Stanya Kahn. Kadras iš videodarbo „Niekieno valdovui". 2006 m. (iliustracijos - dvi nuotraukos)
Harry Dodge'o ir Stanya Kahn videodarbas apie ateivius Amerikoje man priminė kvailą anekdotą apie du pasaulinės ekonomikos krizės sprendimo būdus - realų ir fantastinį. Realus krizės sprendimo būdas: atskrenda ateiviai ir išsisprendžia visas problemas, ir fantastinis - mūsų pačių politikai patys viską sutvarko.

Apie keliones laiku, kartojimą ir istoriją

Renata Dubinskaitė
Bendras ekspozicijos vaizdas A. Anglickaitės nuotraukos. (Keturių nuotraukų albumas)

Metafizikos beieškant

Danutė Gambickaitė
Lida Abdul. „Ką mes matėm atsibusdami". 2006 m. Nuotraukos iš ŠMC archyvo (2 nuotraukų albumas)
Šios parodos paantraštė, regis, skelbė kiek nuobodžią pradžią: „koncentruojamasi į kalbos, geografijos, vietos ir erdvės temas (įskaitant ir reikšmės vietą bei erdvę [...] specifiniuose FRAC Grand Est regionuose".

Puslapiai: |1|2|



« Atgal

Kiti raktiniai žodžiai