Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
Publicistika

Kas buvo, kas bus, ir „ant ko pasiliks“

Paulina Pukytė
Foto Paulinos Pukytės. Be parašo
Kas buvo, buvo galima pamatyti NDG parodoje „Modernizacija. XX a. 7–8 dešimtmečių Baltijos šalių menas, dizainas, architektūra“. Tik kažkodėl sunku buvo įžiūrėti poną V. Meną. Rodėsi daugiausia tik panelė T. Dailė.

Pavasaris. Išnykimo mechanizmai

Giedra Radvilavičiūtė
Laisvydė Šalčiūtė. Iš serijos „Pasivaikščiojimas“. 2008 m.
Jokio deja vu. Tame sode buvau buvusi anksčiau. Vasarą. Dabar buvo ankstyvas pavasaris. Saulė į dar nepripratusias akis spigino taip, kad trumpam dingdavo sveika nuovoka, atrodė, kad ištirpsta ir kūnas. Jį vėl pajusdavau, kai šviesa pasislėpdavo už debesies ir staiga pasidarydavo šalta kaip žiemą, - sausį senamiesty eidavau gatvės viduriu, kad ant galvos kaip Trockiui nenukristų ledo kaltas.

Mano kūrinio nepriėmė į Veneciją...

Paulina Pukytė
P. Pukytės nuotr.
Kaip žinote, Dariaus Mikšio projekte šių metų Venecijos bienalėje menininkai valstybės stipendijos laureatai kviečiami „dalyvauti Lietuvos meno kolekcijoje, kurios pristatymas vyks Vilniuje ir Venecijoje 2011-aisiais metais“. Kolekcija bus sudaryta iš jų kūrinių.

Homo economicus

Linas Eriksonas
Aigaro Bikšės (Latvija) skulptūra
Praėjusį penktadienį viename Vilniaus viešbutyje susirinkusiam keliasdešimties ekspertų (atrinktų nematomos pažinčių rankos) ratui premjero politinis patikėtinis, atstovaujantis jaunajai kartai, nedrąsiai žvelgdamas pro sunkių juodų akinių rėmų kraštelius, pristatė naują ateities viziją - „Lietuvos pažangos strategiją „Lietuva 2030“.

Gelbėjimosi ratas

Paulina Pukytė
Nors iš pradžių niekas lyg ir nenorėjo vargintis, šiųmetinio Lietuvos paviljono Venecijoje klausimas pagaliau išsiliejo į kultūrinės spaudos puslapius.

Savi vardai arčiau kūno

Paulina Pukytė
Paulinos Pukytes nuotrauka

Seksualus sūrelis, arba naujieji kultūringieji

Paulina Pukytė
Davido Shrigley piešinys
Sutikite, skamba keistai. Netgi ne keistai, o tiesiog idiotiškai. Tai reklama. Kalbama apie šokoladu glaistytą varškės sūrelį - vieną iš mano vaikystės laimės simbolių.

Dievas išnyko, liko kapitalizmas

7 MD
Mark C. Taylor
Kaip apibūdinti šiuolaikinės religijos situaciją? Viena vertus, sunku likti neišvengiamos visuomenės sekuliarizacijos teorijos šalininku - religija gyvuoja ir keičiasi, nors dažnai įgauna naujas, paradoksalias formas. Kita vertus, nepaprastai populiarūs tapo vadinamieji naujieji ateistai. Religijos filosofas Markas C. Tayloras (g. 1945) mano, kad pirmiausia turime suvokti: religinės sąvokos vis dar daro didžiulę įtaką šiuolaikiniam pasauliui.

Antrasis kambarys

Paulina Pukytė
Jaroslavo Melniko apsakymų ir apysakų rinkinys „Rojalio kambarys“ (Vilnius, Rašytojų sąjungos leidykla, 2004) galėtų būti savaip borgesiškas. Bet nėra. Kodėl taip?

Validolis

Paulina Pukytė
Vilniaus knygų mugėje
Šiemet Vilniaus knygų mugė mus pasitiko nusiteikusi radikaliai: vos įžengus į pagrindinę - grožinių leidyklų - salę iš didelių nespalvotų fotografijų palubėje mums į akis įdėmiai žvelgė Marksas, Kernagis ir Stalinas (pastarasis jaunystėje).

Sauka ideologiniame diskurse

Linas Vildžiūnas
Dž. Barysaitės nuotrauka
Sausio 4 d., vos pasibaigus Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečio metams, LR Prezidentūra pristatė šiai progai užsakytą Šarūno Saukos tapybos darbą, papuošusį galinę Prezidentūros rūmų pirmojo aukšto salę, nuo kurios bus pradedamos ekskursijos po šį pastatą.

Kalėdų istorijos

Agnė Narušytė
Romualdas Rakauskas. Iš ciklo „Vilniaus šiokiadieniai“. 1960-1965 m.
Iki Kalėdų likus kokioms dviem savaitėms, vienas fizikos profesorius man priminė garsiąją Antoine'o de Saint-Exupéry sentenciją: „Yra tik viena tikra vertybė - tai žmogaus ryšys su kitu žmogumi.“ Iš pradžių ją norėjau saugiai padėti atgal į praeities tikėjimų lentyną. Bet ji niekaip ten nebetilpo, nebenorėjo užsikloti dulkėmis, prašėsi nuvaloma ir apžiūrima, primygtinai įrodinėjo, kad, girdi, labai tinkama Kalėdoms. Ką darysi, paklusau.

Valstybės podukra kultūra

Linas Vildžiūnas
7MD nuotrauka
Vilniuje, Pamėnkalnio gatvėje, kur kadaise buvo vaikų kavinė „Nykštukas“ (jei atmintis nemeluoja, įtraukta į kultūros paminklų sąvadą) „jau dirba“ restoranas „Kaukazo belaisvė“.

Sveiki, išgyvenę 2009-uosius

Jūratė Katinaitė
7MD nuotrauka
Nieko naujo nepasakysiu, pareikšdama, kad laikas lekia šuoliais. Kuo daugiau metų nuteka, tuo sunkiau atminty atkurti įstrigusių įvykių datas. Tačiau 2009-ųjų niekada nepamiršime ir nesupainiosime tais metais besiklosčiusio kultūros gyvenimo su kitais laikais.

Nenusigręžk, poete

Paulina Pukytė
Werner Herzog

Misionierė grįžta

Paulina Pukytė
Pranešimas spaudai skelbė: „Bush BEE“ - tai išties įdomi nauja teatro „Bush“ renginių programa, skirta nukalti ryšiams tarp teatro „Bush“ ir vietinių baltų bei rytų europiečių bendruomenių.

Sugrįžimas į atminties Itakę

Rasa Rimickaitė
Senoji Vilniaus sinagoga. 2009 m. Julijaus Lozoraičio nuotrauka
„Теперь так мало греков в Ленинграде, что мы сломали Греческую церковь” Иосиф Бродский . „Остановка в пустыне“

Miro* vaidina filmai pagal jūsų pageidavimus. Trys tekstai

Paulina Pukytė
Juanas Miro. Personažo maketas
Norėjau pasitikslinti, kaip lietuviškai vadinama kažkokia televizijos technologija. Kaip visi, kreipiausi į saityną. Radau tekstą apie skaitmeninę televiziją lietuvių kalba. Tekstas dar kartą įrodė, kad gyvi vertėjai netrukus bus nebereikalingi.

Rusai prieš amerikiečius

Paulina Pukytė
Reklamos nuotrauka
Viename gana rafinuotame ir liberaliame Anglijos žurnale (Guardian Weekend 2009 05 09), skyrelyje „Mano patirtis“, vienas vaikinas visiškai rimtai, nė kiek nejuokaudamas pasakoja, kaip jis, būdamas 18 metų, keliavo su draugais po Europą, vieną naktį patyrė kraujo išsiliejimą į smegenis, savaitę pragulėjo komos būsenos. Atsibudęs iš pradžių negalėjo kalbėti, tik mykė, nors mąstė visiškai normaliai. Po kelių savaičių pradėjo po truputį kalbėti, bet, anot jo paties, su rusišku akcentu.

Konkursas, arba Künstlerscheisse

Paulina Pukytė
Konkursinių projektų kokiam nors būsimam paminklui apžiūra - visada gera pramoga. Šia prasme neapvylė ir konkursas „paminklui didiesiems Lietuvos kėlėjams broliams Vileišiams Vilniuje“. Konkursantų darbai paeksponuoti mūsų senuosiuose Sporto rūmuose, o tai jau gerai. Tiesa, įėjus į rūmų vestibiulį traukė smarkus skersvėjis, vienas fališkiausių maketų nuvirto ir liko gulėti, bet tai nieko.

Puslapiai: |1|2|« Atgal

Kiti raktiniai žodžiai