Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /home/menodien/domains/7md.lt/public_html/archyvas/include/main.inc.php on line 82

Deprecated: Function ereg() is deprecated in /home/menodien/domains/7md.lt/public_html/archyvas/include/main.inc.php on line 191
7 meno dienos > Raktazodziai
Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
Liuga

Naujas 73-as Lietuvos nacionalinio dramos teatro sezonas

7 MD
Nuo Lietuvos nacionalinio dramos teatro stogo atsiveriančią Vilniaus senamiesčio panoramą stebėjo neįprastai gausi minia. Netradicinėje ir ne kiekvienam prieinamoje erdvėje praėjusį LNDT sezoną apžvelgė ir artėjantį 73-iąjį pristatė teatro generalinis direktorius Martynas Budraitis, LNDT meno vadovas Audronis Liuga ir pirmosios naujo sezono premjeros režisierius Oskaras Koršunovas.

Miltinio ragai

Audronis Liuga
Juozo Miltinio teatras vėl „ant bangos“. Iš šviesaus atminimo teatralų sostinės šiandien jis tapo skandalų centru. Legendinio teatro likimas kelia aimanas dėl jo įkūrėjo vardo niekinimo. Tačiau neskubėkit raudoti. Ar nematot virš nesibaigiančių rietenų verpeto kyšančių šelmiškų paties Maestro ragų?

Jūratės ženklas

Audronis Liuga
Jūratė Paulėkaitė (1962-2011). V. Hyvönen nuotr.
Jūratės Paulėkaitės išėjimas - kaip dūris peiliu į nugarą. Esi bejėgis suvokti įvykusį faktą ir atsakyti - kodėl?

Nauja Nacionalinio dramos teatro Meno taryba pristatė savo darbo gaires

Sigita Ivaškaitė
Martynas Budraitis ir Audronis Liuga eina išvien dar nuo 2005 m., pirmojo festivalio „Sirenos”. Julijaus Lozoraičio nuotrauka
Gruodžio 8 d. Lietuvos nacionalinio dramos teatro dekoratyvinėse dirbtuvėse buvo pristatyta nauja Meno taryba ir jos pirmininkas Audronis Liuga.

Du šilti teatro vakarai

7 MD
„Muzika 2”

Teatro nualinti

Audronis Liuga
„Užsispyrėlės sutramdymas“, rež. O. Koršunovas. Nuotrauka iš Aleksandros teatro archyvo
Kitaip nei dauguma naujojo Europos teatro lyderių, Oskaras Koršunovas ir Thomas Ostermeieris neklibina teatro meno pamatų. Teatras jiems yra scena, kurioje aktoriai vaidina pagal pjeses.

Neįprastas projektas tęsiasi

7 MD
„Vyšnių sodas“. D.Matvejevo nuotr.
Spalio 8 d. Rusų dramos teatre ir 9 d. Kauno dramos teatre „Smeds Ensemble“ (Suomija) ir „Audronio Liugos produkcija“ pristatys videoinstaliacijos „Gyvasis vyšnių sodas“ premjerą. Instaliacijos autoriai - Ville Hyvönen (Suomija) ir Lennart Laberenz (Vokietija).

Ateities teatro mašinos (1)

7 MD
Heineris Mülleris (1929-1995)
Dvyliktą kartą rengiama „Naujosios dramos akcija '10“ pristatys du projektus. Abu juos galima pavadinti iššūkiu šiandienio margaspalvio teatro gyvenimo karuselėje. Jų kūrėjai, skirtingų kartų asmenybės, panašiai jaučia dabarties pulsą ir suvokia teatro misiją. Jie suderina tradiciją ir novaciją, o dabartį matuoja istorijos ir atminties matu. Jie peržengia nusistovėjusias ribas ir kuria ateities teatro mašinas.

Dorota Masłowska apie „rumuniją“ žmonėse

7MD informacija
Dorota Masłowska
Į Vilnių atvyksta viena ryškiausių šiuolaikinės naujosios lenkų kultūros asmenybių rašytoja Dorota Masłowska.

Psichologinio teatro trauka

Irena Aleksaitė
Aktoriai Povilas Budrys ir Eglė Mikulionytė spektaklyje „Dvejonė“. D. Matvejevo nuotr.
Pagaliau žinomas mūsų režisierius Jonas Jurašas, iki šiol sėkmingai kūręs Nacionaliniame operos ir baleto teatre, vėl įžengė į dramos teatro teritoriją. Statyti dramos spektaklį Jurašą pakvietė Audronis Liuga. „Audronio Liugos produkcijos“ ir Valstybinio mažojo teatro bendradarbiavimo rezultatas - Jurašo spektaklis „Dvejonė“ pagal Johno Patricko Shanley pjesę.

Vaizduotės šalys tikrovės pakraščiuose

Audronis Liuga
„Vaizduotės Suomija“
Praėjusią savaitę Vilniuje viešėjo nauji dviejų bendraamžių režisierių latvio Alvio Hermanio ir suomio Kristiano Smedso spektakliai. Nors abu eina skirtingais keliais, daug kas juos sieja. Jiedu yra pripažinti naujos teatro realybės kūrėjai ir tarptautinį pripažinimą pelnė už nacionalinius savo kūrybos ypatumus. Abu nuolat ieškojo ir kartu provokavo žiūrovą iš naujo atrasti teatrą besikeičiančiame pasaulyje.

Patirčių horizontai

Rasa Vasinauskaitė
„Vyšnių sodas“ V. Hyvönen nuotr.
Kiekvienais metais NDA pateikia vis naujus šiandienos teatro raidos aspektus, bandydama įveikti ir teatro, ir gyvenimo iššūkius. Festivalio, kuris prieš vienuolika metų buvo sumanytas kaip dramaturgijos naujovių pristatymas, tikslai nesikeičia, bet forma ir turinys nuolat varijuoja. Per visus akcijos gyvavimo metus jos rengėjai liko ištikimi vienam dalykui - teatro asmenybėms. Per jų pasaulio supratimą ir matymą atverta (sukurta) naujoji drama tapo artimesnė ir lietuviškai scenai, ir lietuviškai tikrovei.

Bendruomenės ir jų idėjos

7MD informacija
„Būkim galų gale atviri, mes neturim teatro, kaip neturim nė Dievo: tam reikalingas bendrumas“, - rašė Raineris Maria Rilke „Maltės Lauridso Brigės užrašuose“. Kas gi tas bendrumas, be kurio nėra teatro? Ir ką jis reiškia šiandienėje skirtingų interesų ir krizių draskomoje visuomenėje? 11-ąjį kartą rengiamame festivalyje „Naujosios dramos akcija“ bus ieškoma atsakymų į šiuos klausimus kartu su lietuvių ir užsienio teatro menininkais. Šįmet NDA programa padalinta į dvi dalis: „Pavasaris. Jaunasis teatras“ ir „Ruduo. Nauji horizontai“.

Kas jiems miškinis?

Audronis Liuga
D.Matvejevo nuotr.
Klausimas, kas svarbiau - kūrybinis procesas ar rezultatas - šiandien daugeliui teatralų gali sukelti šypseną, nes be rezultato jiems tektų pasekti buvusio ministro patarimu važiuoti rinkti pomidorų. Tačiau kovos dėl išlikimo sąlygomis aštriai iškyla proceso klausimas. Šiandien jis nėra vien estetinio pobūdžio, bet įgauna etinę prasmę.

Kelionė bendra kryptimi

7MD informacija
Vladas Bagdonas spektaklyje „Juodvarnis” D. Matvejevo nuotr.
Režisierius Jonas Vaitkus yra vienas stipriausių mūsų teatro pedagogų, išugdęs daugelį žinomų režisierių ir aktorių. Režisierius Agnius Jankevičius - vienas ryškiausių jauniausios kartos jo mokinių. „Audronio Liugos produkcija“ (ALP) kovo mėnesį „Menų spaustuvėje“ pristato projektą „Mokytojas ir mokinys“. Kovo 15 d. čia pirmą kartą bus parodytas Jono Vaitkaus režisuotas spektaklis „Juodvarnis“, o kovo 29 d. - naujausia Agniaus Jankevičiaus premjera „Du vargšai rumunai, kalbantys LT“.

Vaizdų pragaras

Audronis Liuga
„Pragaras“, rež. Romeo Castellucci. D. Matvejevo nuotrauka.

Naujos knygos apie teatrą

Rasa Vasinauskaitė
(iliustracijos - dviejų knygų viršeliai)
Prieš pat „Žuvėdros" premjerą Vilniaus mažojo teatro scenoje prie šio spektaklio dekoracijų buvo pristatyta knyga, skirta aktoriui Arnui Rosenui - „Prisiminimai apie aktorių Arną Roseną, pokalbiai, straipsniai". Knygą sudarė teatrologė Daiva Šabasevičienė, išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla.

Idėjos teisė

Audronis Liuga
Nuotrauka iš VEKS'o archyvo
Kažin ar „Vilnius - Europos kultūros sostinė" (VEKS) sumanytojai galvojo, kad pavadinimas „kultūra gyvai" taps sarkastišku jos likimo komentaru - šiandien gyvai „išduriami" programos vykdytojai.

Gruodį - dvi „Audronio Liugos produkcijos" premjeros

7MD informacija
Gruodžio mėnesį „Audronio Liugos produkcija" išleidžia dvi premjeras pagal dviejų moterų rašytojų - Marguerite Duras ir Dorotos Masùowskos - pjeses. Spektaklio „Muzika 2" pagal Marguerite Duras pjesę „Muzika antroji" premjera įvyks gruodžio 5, 6 d. „Meno forte", o gruodžio 15 d. „Menų spaustuvėje" bus galima pamatyti spektaklį „Du vargšai rumunai, kalbantys LT", sukurtą pagal Masùowskos pjesę „Du vargšai rumunai, kalbantys lenkiškai".

Kijevo scenoje - lietuvių teatras

informacija 7MD
Lapkričio 9 ir 10 d. ukrainiečių publikai du įsimintinus spektaklius pristatys Audronio Liugos produkcija (ALP). Kijevo jaunimo teatre bus parodytas Jono Vaitkaus režisuotas "Juodvarnis" ir Lietuvoje sukurtas garsaus suomių režisieriaus Kristiano Smedso spektaklis "Liūdnos dainos iš Europos širdies". ALP gastrolės Kijeve rengiamos bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos ambasada Ukrainoje.« Atgal

Kiti raktiniai žodžiai