Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
Lenkija

Nusirenk!

Kristina Steiblytė
„Prologas”
Kovai su auditorijos baime seniau būdavo siūloma įsivaizduoti visus nuogus: tarsi ir komiška (o juokas sumažina įtampą), ir sulyginamas visų statusas, tad nebėra ko bijoti. Keistas pratimas, kurį taikant galima sulaukti ir visai ne to, ko tikėtasi. Tačiau pati mintis, kad nuogumas nuginkluoja, paverčia pažeidžiamesniais ir atviresniais, įdomi. Panaši mintis sujungė ir birželio pradžioje „Menų spaustuvėje“ rodytus tris performansus: lenko Wojteko Ziemilskio „Prologą“, italų Alessandro Sciarroni „Džozefą“ bei Chiaros Bersani ir Matteo Ramponi „Tavo merginą“.

Post(e)migracinis teatras

Rasa Vasinauskaitė
„Degėsiai”
Įprastai gegužės pabaigoje Torūnėje (Lenkija) vykstantis tarptautinis teatro festivalis „Kontakt“ savo istoriją pradėjo kurti iš naujo. Dvidešimt metų organizuotas pamečiui ir pernai padaręs pertrauką, dabar savo žiūrovus festivalis kvies kas dveji metai. Tiesa, tarp 20-ojo ir 21-ojo „Kontaktų“ pernai spėjo įsiterpti jauniems lenkų menininkams skirtas debiutų festivalis „Pirmasis kontaktas“, kurį taip pat numatyta rengti kas dveji metai.

Krokuvos kino festivalyje – lietuviškas filmas

7 MD
„UB Lama“
Gegužės 28 d. prasidėjo 52-asis Krokuvos kino festivalis. Tai vienas seniausių dokumentinių, animacinių bei trumpo metražo filmų festivalių Europoje.

Pasikalbėkim apie „(A)pollonią“

Piotr Gruszczyński
NDA’12 užbaigs režisieriaus Krzysztofo Warlikowskio spektakliui „(A)pollonia“ skirtas vakaras gegužės 21 d. 17 val Menų spaustuvėje. Šį spektaklį anksčiau ar vėliau buvo būtina parodyti Lietuvoje.

Klausiantis kinas

Živilė Pipinytė
„Mano dviratis“
Kad svarbiausius šiųmetinės Gdynės apdovanojimus susirinks Agnieszkos Holland filmas „Tamsoje“, buvo galima spėti iš anksto.

Maištininkai pralaimi?

Živilė Pipinytė
„Niekas nekviečia“
Šiemet Gdynėje ramiau – mažiau ne tik filmų, bet ir žmonių. Laikas nelabai patogus ir į Kanus susirengusiems kino profesionalams, ir ankstesniais metais sales apgulusiems aukštųjų ir ypač kino mokyklų studentams.

Gdynė siūlo diskutuoti

Živilė Pipinytė
„Be gėdos“
Pirmadienį prasidės 37-asis Gdynės kino festivalis. Šiemet jis rengiamas anksčiau nei įprastai, kad laikas nesutaptų su po mėnesio Lenkijoje prasidėsiančiu Europos futbolo čempionatu.

Oskaro Koršunovo „Miranda“ Lenkijoje

7 MD
„Miranda”. D.Matvejevo nuotr.
„Sekmadienį pamačiau „Mirandą“ Naujajame teatre ir buvau sužavėtas aktorių meistriškumu bei režisieriaus jautrumu. Norėčiau, kad jūsų teatras būtų įsikūręs Lenkijoje“, – tokiais žodžiais buvo palydėtas režisieriaus Oskaro Koršunovo naujausias spektaklis Poznanėje.

Czesławo Miłoszo metus vainikuos dokumentinio filmo premjera

7 MD
Czesław Miłosz
Gruodžio 29 d. 19 val. Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje įvyks naujo lietuviško dokumentinio filmo „Česlovo Milošo amžius“ premjera. Tai finalinis Cz. Miłoszo metų Lietuvoje akordas. Juo baigiama metus trukusi kultūrinė programa, skirta Nobelio literatūros premijos laureatui atminti.

„Jie" ir tautiškumo dirbtuvės

Lina Žigelytė
Artur Żmijewski. „Jie" (Oni / Them). 2007 m. Videofilmas, trukmė 27 min. Menininko nuosavybė, dalyvaujant galerijai „Foksal", Varšuvos fondui (Foundation Warsaw) ir „Peter Kilchmann" galerijai, Ciurichas
Į Arturo Żmijewskio darbus galima žvelgti kaip ir į Berlyno sienos griuvėsius - iš Rytų ir iš Vakarų.

Atsitikimai Gucio šalyje

Vidas Poškus
Ekspozicijos vaizdas pro langą
Šimtu procentų buvo teisus tapytojas, Nacionalinės premijos laureatas Jonas Gasiūnas, kažkam iš žiniasklaidos atstovų prisipažinęs, kad Cz. Miłoszo šimtojo gimtadienio proga Palangoje vykusiame ,,simpoziume kūrę menininkai neprisirišo prie Cz. Miłoszo biografijos ar jo sukurtų tekstų“. Tą patį pagalvojau vaikščiodamas po parodą „Gucio – stebuklų šalyje“ LDS Pamėnkalnio galerijos erdvėmis (šia proga jį skaidė ne tik kelių masyvūs atraminiai stulpai, bet ir juos remiantys faneriniai žmogiški gemalai) ir ieškodamas to, kas galėtų minėto simpoziumo parodą susieti su rašytojo, Nobelio premijos laureato vardu.

Asmeniška yra politiška Gdanske

Laima Kreivytė
Grzegorz Klaman. „Darbininkas – niekas”. 2011 videoinstaliacija. Paroda „Darbas ir poilsis”
Braižant kultūrinių tinklų žemėlapį, Gdansko ir Vilniaus ryšiai primintų autostradą, o rudenį – lėktuvų pakilimo taką. Jau ketvirti metai rengiamas festivalis „Vilnius Gdanske“ kviečia susipažinti su šiuolaikiniu Lietuvos menu, muzika, kinu, tarpdisciplininiais projektais.

Lietuviškas akcentas

7 MD
Gegužės 1–15 dienomis Lenkijos mieste Torunėje (Koperniko ir „piernikų“ mieste, kaip juokauja lenkai) vyko XVIII Baltijos šalių muzikos ir meno festivalis „Probaltica“ – vienas ryškiausių akcentų Lenkijos kultūriniame gyvenime.

Lenkų džiazo legenda – Kalėdų dovana

Algirdas Klova
Adam Makowicz. Daivos Jadevičienės nuotr.
Šiemet Lenkijos institutas Vilniuje minėjo žymaus kompozitoriaus Frederiko Chopino 200-ąsias gimimo metines. Ta proga buvo suorganizuota daugybė puikių renginių, bet tikra kulminacija tapo lenkų džiazo grando Adamo Makowicziaus ir pianisto Krzysztofo Trzaskowskio koncertas Vilniuje gruodžio 7 d., festivalyje „Kristupo Kalėdos“ Šv. Kotrynos bažnyčioje. Koncertas išsiskyrė ypatinga koncepcija ir vadinosi „F. Chopinas: tarp klasikos ir džiazo“.

Lyties nesukontroliuosi

Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė
Vladislav Mamyšev-Monroe. „Monroe“. 1996 m.
Iš Vienos Moderniojo meno muziejaus (MUMOK) į Varšuvos „Zachętą“ atkeliavusi didžiulė tarptautinė Geležinės uždangos griūties dvidešimtmečiui skirta paroda apie moteriškumo ir vyriškumo reprezentacijas Rytų Europoje „Gender check. Femininity and Masculinity in the Art of Eastern Europe“ („Lyties kontrolė. Moteriškumas ir vyriškumas Rytų Europos mene“) birželio 11 d. perdavė estafetę seksualinių mažumų meno problematiką keliančiai parodai „Ars homo erotica“ Nacionaliniame dailės muziejuje.

Chopinas įvairių interpretacijų šviesoje

Beata Leščinska
Delacroix. Chopino portretas.
Turbūt nesuklysiu teigdama, kad talentingo menininko, juolab genijaus, kūryba visuomet esti daugiasluoksnė. Turiu minty ne raiškos pavidalus - žanrus, bet pačią materiją, šiuo atveju - muziką. Birželio 4- 6 d. Vilniuje vykusi XI lietuvių ir lenkų muzikologų konferencija „Chopino recepcija šiuolaikinėse lenkų ir lietuvių muzikinėse kultūrose“, inspiruota visame pasaulyje minimų 200-ųjų kompozitoriaus gimimo metinių, ne tik patvirtino šio teiginio tinkamumą žymiojo romantiko kūrybai, bet ir atskleidė netikėtų aspektų, išryškėjusių pažvelgus į Chopino muzikos gyvavimo formas XX ir XXI amžiais.

Vis daugiau lenkų filmų

Linas Vildžiūnas
„Lopšinė“
Lenkų vaidybinių filmų festivalis, kadaise pakeitęs vietą, iš Gdansko persikėlęs į Gdynę, šiemet paankstino datą ir iš rugsėjo persikėlė į gegužės pabaigą.

Nenorėčiau įstrigti teatre

7 MD
Lenkų rašytoja Dorota Masłowska A. Liugos nuotr.
Vilniuje viešėjo žinoma lenkų rašytoja - prozininkė ir dramaturgė Dorota Masłowska (g. 1983).

Pabudimas

Kun. Adam Boniecki
B. Kitowskos nuotrauka
„Suvokėme, kad bendrą mūsų likimą ir artumą tarp mūsų, tikinčiųjų ir netikinčiųjų, skirtingų politinių grupių ir skirtingų pažiūrų žmonių, sujungia gyvenimo trapumas“, - šie žodžiai - pirmoji kunigo Adamo Bonieckio, lenkų katalikų intelektualų savaitraščio „Tygodnik Powszechny“ vyriausiojo redaktoriaus, reakcija į šeštadienį netoli Katynės įvykusią tragediją.

Mus jungia praeitis

7 MD
Barbara Skarga 4-ojo dešimtmečio pradžioje
Metams baigiantis prisimename išėjusius. Šiemet atsisveikinome su filosofe profesore Barbara Skarga.

Puslapiai: |1|2|« Atgal

Kiti raktiniai žodžiai