Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
Šabasevičienė

Vaizdinių eksperimentų erdvėje

Daiva Šabasevičienė
Kirsten Dehlholm
Birželio 21 d. Lietuvos nacionaliniame dramos teatre vyko žinomos danų menininkės Kirsten Dehlholm ir jos vadovaujamo teatro „Hotel Pro Forma“ eksperimentinės operos „Karo suma“ („War Sum Up“) vaizdo įrašo peržiūra bei susitikimas su režisiere.

Dama nonkonformistė

Daiva Šabasevičienė
Rimantė Valiukaitė ir Vytautas Rumšas spektaklyje „Damos vizitas”. D.Matvejevo nuotr.
Friedricho Dürrenmatto „Damos vizitas“ baigė visų Lietuvos dramos teatrų premjerų maratoną. Be peržiūros, spektaklis suvaidintas tik vieną kartą, ir suprantama kodėl: jis – dar „žalias“, sustingęs, panašus į Senosios damos – multimilijonierės Klaros Cachanasian – kojos protezą. Tokia teatrų kasdienybė. Visi stengiasi iš paskutiniųjų, o vėliau atsakomybė už spektaklio kokybę lieka kyboti ore.

„MonoBaltija“: formos ir spalvos

Daiva Šabasevičienė
„De Sadas – Žiustinai“
Penkias dienas vykstantis renginys – pati tikriausia teatro laboratorija: rodomi spektakliai, o po jų susitinkama su žiūrovais ir aktyviai diskutuojama. Aleksandras ir Stanislovas Rubinovai, į festivalį sukvietę trylika profesionalių spektaklių iš vienuolikos šalių, sudarė sąlygas įvertinti šiandieninę monospektaklių situaciją. Atrodo, kad susvetimėjusiame pasaulyje monodramos tampa vis reikalingesnės, konkuruoja su kitų tipų spektakliais, įgaudamos pačių įvairiausių formų ir spalvų.

Jauniausios teatro kartos balsas

Daiva Šabasevičienė
Julius Paškevičius spektaklyje „Ribos“. K.Žičkytės nuotr.
Jauno dramaturgo ir aktoriaus Juliaus Paškevičiaus drama „Ribos“ teatrinio sezono verpete liko beveik nepastebėta. O spektaklis vertas rimtesnio dėmesio, nes tai anaiptol ne atsitiktinis jaunųjų scenos menininkų programos „Atvira erdvė“ projektas. Šį kartą žodis „jaunųjų“ nusako ne tik kūrėjų amžių, bet ir ryškią poziciją.

Nuolatinės tremties zona

Daiva Šabasevičienė
Airida Gintautaitė ir Povilas Budrys spektaklyje „Miranda“. Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka
Kasdienybės skuboje vėl priartėjome prie Pasaulinės (arba Tarptautinės) teatro dienos, kurią 1961-aisiais Suomijos teatro instituto prezidentas Arvi Kivimaa pasiūlė minėti kasmet. Vardan to teatro daugelis verčiasi per galvą: vieni tai daro iš idėjos, kiti – ieškodami naudos, nes teatras – ne tik meno šventovė, bet ir vieta, kurioje lengviausiai įsikuria nieko bendro su teatru neturintys apsišaukėliai.

Eglutė pas Vaitkų, Martinaitį ir Arčikauską

Daiva Šabasevičienė
Scena iš Rusų dramos teatro spektaklio Aleksandro Vvedenskio „Eglute pas Ivanovus“. D.Matvejevo nuotr.
Jono Vaitkaus pavardė šiandien matoma beveik visų teatrų afišose: Klaipėdos dramos teatre pastatyta Gintaro Grajausko drama „Mergaitė, kurios bijojo Dievas“ jau antri metai skina įvairius prizus, Jaunimo teatras savo repertuare turi net kelis jo režisuotus spektaklius, Nacionaliniame dramos teatre vos prieš porą mėnesių pristatytas Henriko Ibseno „Visuomenės priešas“, kuriame Daktaras Stokmanas skelbia naujos gyvenimo mokyklos būtinybę. O šiandien teatro visuomenė jau mėgina piktintis ar žavėtis nauju Rusų dramos teatro spektakliu – Aleksandro Vvedenskio „Eglute pas Ivanovus“.

Apie socialinius ir kultūrinius skaudulius

Daiva Šabasevičienė
Ainis Storpirštis. D. Matvejevo nuotr.
Gruodžio 22, 23 d. Lietuvos nacionalinis dramos teatras pristatys paskutinę šių metų premjerą. Mariaus Ivaškevičiaus dramą „Išvarymas“ režisuoja Oskaras Koršunovas, scenografiją kuria Gintaras Makarevičius, kostiumus – Agnė Jagelavičiūtė, muziką kūrė ir parinko Saulius Prūsaitis. Tarp trijų dešimčių spektaklyje dalyvaujančių įvairių kartų aktorių – Ainis Storpirštis ir Marius Repšys, vaidinantys vienus svarbiausių personažų – Beną ir Vandalą. Abu aktoriai baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademiją (kurso vadovas – Gintaras Varnas), abiem šis darbas – pirmasis su O. Koršunovu. Likus savaitei iki premjeros, jie pasidalijo mintimis apie spektaklio temas ir kūrybinį procesą.

Teatro metraštininkas

Daiva Šabasevičienė
Rimgaudas Karvelis
Rimgaudas Karvelis, nuo vaikystės „žaidžiantis“ teatrą, yra gyva Jaunimo teatro legenda.

Laisvas žmogus būna vienišas

Daiva Šabasevičienė
Jūratė Paulėkaitė. Spektaklio „Visuomenės priešas" scenografijos eskizas
Jonas Vaitkus: „Mes nesame lygūs nei įgimtomis savybėmis, nei darbštumu ir valia pasiektais rezultatais. Mes ne broliai - net jeigu esame kraujo broliai. Galime tapti broliais tik pūdą druskos kartu suvalgę. Mes nelaisvi nuo pradėjimo iki paskutinio atodūsio. O ką jau kalbėti apie dvasios dalykus. ”

Pjesė – ypatingas žanras

Daiva Šabasevičienė
Vengrų dramaturgė Anna Lengyel
Lietuvos nacionaliniame dramos teatre vyksiančio lietuvių dramaturgijos festivalio „Versmė“ kvietimu Vilniuje lankėsi dramaturgė, vertėja ir prodiuserė Anna Lengyel iš Budapešto. Viešnia – organizacijos „PanoDrama“ įkūrėja ir vadovė, besirūpinanti šiuolaikinės dramaturgijos sklaida įvairiose pasaulio šalyse, ieškanti naujų pjesių, užsakanti jų vertimus, iniciuojanti jų skaitymus bei leidybą.

Visi vaidmenys svarbūs

Daiva Šabasevičienė
Aktorius Remigijus Bučius spektaklyje „Demonai“. D. Matvejevo nuotr.
Vidurinioji teatro žiūrovų karta užaugo ir subrendo kartu su tais, kurie prieš daugiau nei du dešimtmečius padėjo jiems atpažinti save legendinėse „Literatūros pamokose“. Tarp jų – aktorius Remigijus Bučius, kuriam rugsėjo 14 d. sukako penkiasdešimt metų. Jubiliejaus dieną R. Bučius drauge su Ramune Skardžiūnaite vaidino Nacionalinio dramos teatro spektaklio „Fundamentalistai“ premjeroje.

Agresijos ištakų tyrimas

Daiva Šabasevičienė
Režisierė Yana Ross
Spalio 7 d. Lietuvos nacionalinis dramos teatras pakvies į antrąją šio sezono premjerą – Mikos Myllyaho „Chaosą“, jį šiuo metu repetuoja režisierė Yana Ross.

Dėdė Vania šiandienos teatre

Daiva Šabasevičienė
Vaidinimo „Dėdė Vania“ repeticija. LNDT nuotrauka
Arūnas Sakalauskas – kraštutinių būsenų aktorius. Jis gali vaidinti įvairių žanrų spektakliuose – visi jam savi. Aktorius moka ne vien transliuoti energiją, bet ir valdyti žiūrovą. Jis traukia dėmesį net tada, kai soluoja kitas, ir dažnai vien savo buvimu pripildo spektaklį gyvybės.

Ilgiausias artisto monologas

Irena Aleksaitė
Valentinas Masalskis spektaklyje „Vėlinės“
Solidžios apimties knygos „Ieškant teatro“, kurią parengė teatrologė Daiva Šabasevičienė, žanrą ne taip lengva nusakyti. Gal tai pokalbiai su artistu Valentinu Masalskiu, o gal artisto mintys apie daugelį problemų, susijusių su šiuolaikiniu teatru ir menu bei jo funkcionavimo bruožais.

Spektakliai grįžta žiūrovams

Daiva Šabasevičienė
Rolandas Kazlas spektaklyje „Stepančikovo dvaras”. D.Matvejevo nuotr.

Marilyn Monroe ant sriubos skardinės

Daiva Šabasevičienė

Klajokliškas teatras

Daiva Šabasevičienė
Vaizdas iš Maskvos Vachtangovo teatro spektaklio „Dėdė Vania“
Lietuvoje seniai laukta ir Jevgenijaus Vachtangovo teatro iš Maskvos, ir Rimo Tumino darbų, sukurtų šiame jo vadovaujamame teatre. Pirmuoju gastrolių spektakliu buvo pasirinktas Antono Čechovo „Dėdė Vania“. Anot Čechovo, tai keturių veiksmų scenos iš kaimo gyvenimo; spektaklyje greta vyksta du gyvenimai - fasadinis ir tas, kurį siūlo klasiko potekstės.

„Prakeiktos meilės“ raktas

Daiva Šabasevičienė
Valentinas Novopolskis (Saša) ir Inga Maškarina (Senelė) spektaklyje „Prakeikta meilė“ D. Matvejevo nuotr.
Jau seniai tvyrojo nuojauta, kad su naująja medžiaga Agniui Jankevičiui turi pasisekti. Pavelo Sanajevo bestseleris „Palaidokite mane už grindjuostės“ (1994) yra tas kūrinys, kurio link režisierius ėjo ne vienus metus.

Dešimt dialogų apie meilę

Daiva Šabasevičienė
Dalia Michelevičiūtė ir Algirdas Gradauskas LNDT nuotrauka
Lietuvos nacionalinis dramos teatras rengiasi supažindinti žiūrovus su įdomaus XIX a. pabaigos - XX a. I pusės austrų rašytojo Arthuro Schnitzlerio kūryba. Režisierė Yana Ross pasirinko jo pjesę „Ratelis“. Spektaklio, kurio pavadinimas „10 dialogų apie meilę“, premjera numatyta 2010 metų kovo 5 dieną.

Nauji pjesių kūrėjų vardai

7 MD
Lapkričio 3-7 d. Lietuvos nacionaliniame dramos teatre vyks nacionalinės dramaturgijos festivalio „Versmė '09“ pirmasis etapas. Jo metu žiūrovai išvys lietuvių dramaturgijos konkursą laimėjusių pjesių skaitymus, eskizus, scenas.

Puslapiai: |1|2|« Atgal

Kiti raktiniai žodžiai