Sveikas kinas

„Scanoramos“ uždarymas, vis dėlto, nuteikė šiek tiek dviprasmiškai. Festivalis, be abejo, pavyko. Įdomi programa, tiksliai sudėti jos akcentai, parodyta daug filmų, kurie kitaip nebūtų pasiekę lietuvių žiūrovų, surengtas vertingas koprodukcijos forumas. Kritikuoti forumą galima tik dėl dalykų, kurie nepriklauso nuo jo rengėjų.

Šiųmetės „Scanoramos“ rengėjai uždarymui pasirinko bravūrišką smulkiaburžuazinę Anne Sewitsky komediją „Nesveikai laiminga“, kurią norvegai jau pristatė „Oskarui“. Filme yra visa tai, už ką lietuviai, manau, ir mėgsta Skandinavijos kiną. Tai - nesudėtinga ir pakankamai sklandžiai papasakota istorija, save skeptiškai vertinantys nevykėliai personažai, gera humoro dozė ir vykę dialogai, išraiškingi aktoriai, pasakojimo fonas - graži Šiaurės gamta ir net savaip optimistiška pabaiga. Kai dvi šeimyninio gyvenimo krizę išgyvenančios poros atsiduria kaimynystėje ir dar norvegiškos žiemos apsuptyje, kitaip ir negali būti: tarp jų kažkas įvyks. To „kažko“ laukti ilgai nereikia. Sekso ir artumo pasiilgusi Kaja bematant pradės romaną su kaimynystėje apsigyvenusiu ir žmonos neištikimybės įskaudintu Signe. Homoseksualumą slepiantis Kajos vyras pasijus įžeistas dvigubai. Racionaliausia iš keturių personažų - Signės žmona pabandys viską sustatyti į savo vietas. Ir jai, žinoma, pavyks.

 

Filmo finale herojai nebebus tokie, kokie buvo jo pradžioje, sekdami visais šiuolaikinio kino dramaturgijos reikalavimais, nepasikeis tik porų vaikai. Įdomiai prasidėjusi jų linija - Kajos sūnus su juodaodžiu kaimynų įvaikiu žaidžia vergo ir šeimininko žaidimą - taip ir liks nebaigta, nes JAV prezidento kalbos juodaodžio berniuko kompiuterio ekrane linijai užbaigti, deja, neužtenka. Bet labiausiai nuvylė beveik sterilus komedijos fonas - balti sniegynai ir choro repeticijos, lyg personažų gyvenime nevyktų nieko daugiau. Tačiau „Nesveikai laimingos“ ištarmė, skatinanti tolerantiškumą, kasdienio gyvenimo pilnatvės siekį, be abejo, nuteikia sveikai.

 

„Scanoramos“ uždarymas, vis dėlto, nuteikė šiek tiek dviprasmiškai. Festivalis, be abejo, pavyko. Įdomi programa, tiksliai sudėti jos akcentai, parodyta daug filmų, kurie kitaip nebūtų pasiekę lietuvių žiūrovų, surengtas vertingas koprodukcijos forumas. Kritikuoti forumą galima tik dėl dalykų, kurie nelabai priklauso nuo jo rengėjų. Labai silpna konkursinė forumo programa verčia suabejoti pasirinkta konkurso formule. Gal trijose Baltijos šalyse kasmet sukuriame per mažai gerų ar įdomių trumpo metražo filmų, kad konkursas atrodytų pilnavertis ir patrauklus? Gal vertėtų jį išplėsti, pakviesti filmų iš kitų šalių? Juk antroji forume šiemet parodyta lietuviška programa  buvo tiesiog katastrofiško lygio. Be to, neatrodo, kad trijose Baltijos šalyse bent jau finansinė kino situacija greitai keisis.

 

Kitas priekaištas - žiūrovams. Sėdėdama akredituotųjų eilėje vis galvojau, kad akreditacijas gavo daug ministrų ir premjerų, kurie privalo nuolat skambinti ir atsakinėti į skambučius, nes antraip sugriūtų valstybė. Kai per uždarymą, į kurį buvo leidžiama tik su pakvietimais, šalia atsisėdo jaunuolis su spragėsiais, gėrimu ir nuolat zvimbiančiu mobiliuoju, iš pradžių pagalvojau, kad berniukas supainiojo sales, nes atėjo pasižiūrėti filmo apie vampyrus. Tamsioje salėje nuolat įsižiebiantys mobilieji telefonai ir tvyrantis spragėsiu kvapas daug pasako apie mūsų žiūrovus. Suprantu, kad „Scanoramos“ ir kitų festivalių misija - juos šviesti ir auklėti. Bet nuoširdžiai gaila milžiniškų rengėjų pastangų.

 

Iš tikrųjų „Scanorama“ dar nesibaigė. Žinau, kad dar ne kartą grįšiu prie forume pamatytų (ir, deja, kol kas nepamatytų) filmų. Juolab kad tinklaraštyje tai daryti daug patogiau. 

 

Živilė Pipinytė

 

Nuotr.: kadras iš filmo „Nesveikai laiminga”

© "7 meno dienos". Visos teisės saugomos.