Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
MUZIKA

Legendinis Leipcigo „Gewandhaus“ orkestras atvyksta į Vilnių


Anonsas


7 MD

Share |
Riccardo Chailly
Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras tęsia prieš dvejus metus pradėtą garsiausių pasaulio orkestrų koncertų tradiciją. Rugpjūčio 28 d. LNOBT scenoje pirmą kartą Lietuvoje koncertuos vienas seniausių Europos kolektyvų – Leipcigo „Gewandhaus“ orkestras. Diriguos šių dienų pasaulio dirigentų elitui priklausantis Riccardo Chailly.

Simfoninės muzikos mėgėjams šis koncertas žada įspūdžių, prilygstančių praėjusių sezonų kulminacijoms, kai LNOBT griežė Niujorko filharmonijos ir Pitsburgo simfoninis orkestrai iš JAV.

 

Nedaugelis pasaulio orkestrų galėtų didžiuotis tokia turtinga praeitimi kaip daugiau nei 250 metų gyvuojantis Leipcigo „Gewandhaus“ orkestras. Jo istorijoje – visų Ludwigo van Beethoveno simfonijų atlikimas šiam dar esant gyvam XIX amžiuje, kaip ir visų Antono Brucknerio ir Dmitrijaus Šostakovičiaus simfonijų ciklai XX amžiuje. Tarp orkestro nuopelnų – J.S. Bacho muzikos prikėlimas naujam gyvenimui po ilgos užmaršties: 1835 m. orkestro muzikos vadovu tapus žymiam kompozitoriui Felixui Mendelssohnui, po kelerių metų buvo parengtas J.S. Bacho „Pasijos pagal Matą“ atlikimas (1841).

 

Tarp devyniolikos orkestrui vadovavusių dirigentų buvo tokios muzikos istorijoje auksinėmis raidėmis įrašytos asmenybės kaip Arthuras Nikischas, Wilhelmas Furtwängleris, Bruno Walteris, Kurtas Masuras ir kt. Ką jau kalbėti apie minėtą F. Mendelssohną, kuris pirmasis dirigavimui panaudojo batutą, be to, kai jis pradėjo vadovauti orkestrui, buvo padvigubintas ne tik muzikantų skaičius, bet ir jų atlyginimai.   

 

Vis dėlto „Gewandhauso“ legenda – tai ne vien praeitis. Antai 2009 m. Londone vykusį „Gewandhauso“ atliekamą Naujųjų metų sutiktuvių koncertą leidinys „Sunday Times“ pripažino vienu iš penkiolikos geriausių dešimtmečio klasikinės muzikos renginių, o orkestro renginių ciklą „Grand Concert“ Vokietijos muzikos leidybos asociacija paskelbė geriausia 2008–2009 m. sezono koncertine programa.

 

Nuo 2005 m. Leipcigo „Gewandhaus“ orkestrui vadovauja milanietis Riccardo Chailly. Karjerą pradėjęs 1978 m. kaip legendinio Claudio Abbado asistentas Milano „La Scala“ teatre, vėliau R. Chailly dirigavo didžiuosiuose pasaulio operos teatruose, dirbo su žymiais Europos ir Amerikos orkestrais.

 

R. Chailly veikla įvertinta daugybe apdovanojimų – Italijoje jis pelnė Didžiojo karininko ordiną (1994) ir tapo Italijos Respublikos Didžiojo kryžiaus ordino riteriu (1998), 1998 m. Nyderlandų karalienė Beatričė dirigentui įsegė „Liūto riterio“ ordiną. 2010 m. dirigentas pelnė Alexanderio Zemlinsky ir „Orphée d’Or Prix von Herbert von Karajan“ apdovanojimus, įtakingi muzikos leidiniai daug kartų jį rinko Metų artistu.

 

Ryškus tarpsnis R. Chailly biografijoje – šešiolika metų vadovavimo Amsterdamo „Concertgebouw“ orkestrui. Šiuo laikotarpiu jis visiškai atsidėjo simfoninės muzikos dirigavimui ir išgarsino vadovaujamą kolektyvą Gustavo Mahlerio simfonijų interpretacijomis. Tapęs Leipcigo „Gewandhaus“ orkestro vyriausiuoju dirigentu įgautą patirtį pritaikė ir čia. Vilniuje kaip ir skambės G. Mahlerio Šeštoji simfonija a-moll bei Olivier Messiaeno kūrinys „Et Exspecto Resurrectionem Mortuorum“.

 

LNOBT inf.


„7 meno dienos“ Nr.30 (998), 2012-07-27

Versija spausdinimui

Komentarai

QWgQlMTu4W, 2016-05-02 16:17

In the coilcmpated world we live in, it's good to find simple solutions.

Komentuoti

Vardas:
Komentaras:
Maksimalus leistinas simbolių skaičius - 2000.
Jūs parašėte: 0
Susiję numerio straipsniai
Kiti susiję straipsniai
Straipsnio raktažodžiai

Tapkite mūsų rėmėjais:

Festivaliai ir didžiosios šventės
Ieškoti