Vienas nakties fone

Živilė Ramoškaitė
Nauja džiazo pianisto ir kompozitoriaus Egidijaus Buožio kompaktinė plokštelė pavadinta „One“ („Vienas“). Tad vos paėmus ją į rankas aišku, kad čia įrašytą muziką E. Buožis atlieka vienas – jis ir atlikėjas, ir kompozitorius.

Talentingasis muzikantas, regis, artėjo prie jos palaipsniui, nesiblaškydamas. Nors džiazuoja ir improvizuoja vos ne tris dešimtmečius, įsiamžinti solinėje plokštelėje pasiryžo tik dabar. Matyt, Egidijaus esama nemenko perfekcionisto. Jis ir pats, kalbėdamas apie įrašų tvarkymą, išsitarė apie kruopštų ir ilgą daugybės valandų darbą.

 

Valandą su trupučiu grojančioje plokštelėje sudėti įrašai iš koncerto, įvykusio 2010 m. Vilniuje, „Piano.lt“ salėje. Šis „gyvas“ grojimas džiugina ir stebina pirmiausia technine švara ir meistriškumu. Tačiau lygiai taip pat – harmoningumu, emocijų ir intelekto darna. Žavi po truputį ryškėjantis paties muzikanto siluetas, jo romantiška, subtilių niuansų jausena, švelnus emocijų bangavimas, gyvas mąstymas.

 

Iš aštuonių kompozicijų dviejose skamba džiazo standartai, kuriuos E. Buožis į savo improvizacines vizijas įpina savitai, naudodamas mėgstamą faktūrą, harmoniją ir ritmą. Antai Dizzy Gillespie „Naktis Tunise“ suskamba po kurio laiko, o iki paties „standarto“ einama paslaptingai, išsiduodant vos viena kita jo nuotrupa ar harmoniniu sąskambiu. Visi įrašyti kūriniai puikiai skamba, vienas kitą papildo ir leidžia į autoriaus asmenybę pažvelgti skirtingais rakursais. Juntame ir puikų akademinį E. Buožio išsilavinimą bei šios muzikos pažinimą, retsykiais prasiveržiantį aliuzijomis į Sergejaus Rachmaninovo, kitų kompozitorių stilių. Dar vienas patrauklus šių opusų autoriaus bruožas – geras formos pojūtis, gebėjimas laiku ir vietoje padėti tašką.

 

Ši E. Buožio plokštelė yra penkta. Pirmoji, „Town of Love“ („Meilės miestas“), pasirodė prieš keliolika metų, 1996-aisiais. Jau tuomet jos autorius buvo žinomas džiazo pianistas, improvizuotojas, pelnęs publikos dėmesį ir puikius specialistų atsiliepimus. Dar būdamas Muzikos ir teatro akademijos studentas, 1984 m. jis laimėjo I vietą Tarptautiniame džiazo improvizacijos konkurse Vilniuje, paskatinusiame toliau intensyviai lavintis šioje srityje greta akademinių fortepijono studijų.

 

Antrąją plokštelę, „Solo ir duetai“ (2000 m.), E. Buožis įrašė su trimitininku Valerijum Ramoška, trečiojoje („At First Sight“, 2005 m.) jis groja su savo kvartetu – V. Ramoška (trimitas, fliugelhornas), Eugenijum Kanevičium (kontrabosas) ir Darium Rudžiu (mušamieji). E. Buožio rengiamų spontaniškų improvizacijų vakarus simbolizavo ketvirtoji plokštelė „Spontanica“, įrašyta improvizuojant su Petru Vyšniausku Šv. Kotrynos bažnyčioje 2007 metais.

 

Naujosios plokštelės išleidimą rėmė p. Saulius Karosas, daugelio įvairių E. Buožio projektų mecenatas. Dailininkė – autoriaus dukra Eidvilė Buožytė – sukūrė įsimenantį viršelį: nakties juodumo fone slepiasi įdėmaus žvilgsnio reikalaujantis pusiau apšviestas autoriaus veidas.


© "7 meno dienos". Visos teisės saugomos.