Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
KINAS

Kai niekas nesikeičia


Krėsle prie televizoriaus


Jonas Ūbis

Share |
„Kai aš mažas buvau“
Galite mane laikyti rusofilu, bet įdomiausias šio savaitgalio įvykis – Rusijos prezidento rinkimai. Nors jų rezultatas nulemtas iš anksto, stebėti didelės šalies, jos intelektualų reakciją ir po to seksiančius išrinkto prezidento veiksmus, be abejo, bus įdomu.

Žaviuosi politologe Jevgenija Albac ir rašytoja Julija Latynina – jų pasisakymai kelia norą polemizuoti, o kartais priverčia ieškoti papildomų informacijos šaltinių. Vienas įdomiausių paskutiniu metu per televiziją matytų pokalbių buvo su Irina Prochorova – kandidato į prezidentus Michailo Prochorovo seseria, jos mūšis televizijos studijoje su Vladimiro Putino „rinkimų įgaliotiniu“ Nikita Michalkovu, manau, įeis į televizijos analus. Prochorova – ne politikė, ji – literatūrologė, leidėja, protinga ir išsilavinusi. Panašių žmonių televizijos nelabai pasigenda. Sekmadienio vakarą žiūrėdamas LNK anonsus pagalvojau, kad mūsų televizijos jau atvirai orientuojasi į padugnes, todėl ir laidų personažai atitinkami. Politinės Rusijos televizijos laidos pasiekia tokią virimo temperatūrą, kad tampa tiesiog smalsu stebėti nenuspėjamą spektaklį. Tada supranti, kad lietuvių politikams pirmiausia stinga politinio temperamento. Neduota, ir viskas. Bijau, kad ilgam. Tai įrodo ir drungnoki „Dokumentinio kino vakaro“ bei kitų politinių laidų pokalbiai, kurių dalyviai ir vedėjai iš paskutiniųjų stengiasi atrodyti protingi. Neabejoju, kad jie (išskyrus, žinoma, kelis gražulius) protingi, bet kam tai demonstruoti taip desperatiškai?

 

Pirmadienį (kovo 5 d. 21.30) LTV parodys 2007 m. prancūzų dokumentininkų Jeano-Michelio Carre ir Jill Emery filmą „Putino sistema“. Filmas pasakoja apie žmogų, kurį 1999-ųjų rugpjūtį Borisas Jelcinas paskyrė ministru pirmininku. KGB pradėjęs dirbti būdamas 23-ejų, Vladimiras Putinas buvo visai nežinomas visuomenei. 2000-siais jis jau buvo išrinktas Rusijos prezidentu. Filmas pasakoja apie Putino sukurtą šalies valdymo sistemą, prieš kurią vis garsiau protestuoja jo politiniai oponentai.

 

Pusantros valandos filmas – trejus metus trukusių kūrėjų susitikimų su šimtais žmonių rezultatas. Tarp pašnekovų – KGB agentai, buvę Putino bendradarbiai, mokytojai, vaikystės draugai, ekonomistai, istorikai. Jeanas-Michelis Carre Rusijoje atsidūrė 1999-ųjų pabaigoje, kai kūrė kitą filmą, ir savo akimis stebėjo Putino iškilimą. Iš pradžių režisierius planavo kurti filmą apie „Kursko“ tragediją, bet gilindamasis į jos aplinkybes suvokė, kad reikia kalbėti plačiau – apie Putino sukurtą sistemą, kurią filmo kūrėjai lygina su totalitarinėmis sovietų ir nacių. Tad dokumentinis filmas apie „Kurską“ tapo įžanga į filmą, kurį pamatysime. Kai filmą parodė Belgijos televizija, Rusijos ambasados atstovai lygino jį „su blogiausiais Šaltojo karo pavyzdžiais.“ Prancūzų sovietologė Laure Mandeville dienraštyje „Le Figaro“ aptarinėdama filmą įvardino vienintelį jo trūkumą – jis priverčia žiūrovus patikėti, esą sistema be galo tvirta, nors iš tikrųjų tai milžinas ant molinių kojų. Filmas gali pasirodyti karikatūriškas, bet kartais realybė tiesiog peržengia prasimanymo ribas. Geriausias įrodymas – pernai Putino Juodojoje jūroje surastos graikų amforos. Beje, autoriaus tekstą prancūziškai skaito aktorius Denis Lavant’as, vaidinęs ne viename Leos Caraxo filme.

 

Ši savaitė pasiūs daug gero lietuvių kino gerbėjams. Vis dar tebesitęsiančioje Šarūno Barto filmų retrospektyvoje per LTV2 – Guillaume’o Coudray dokumentinis filmas apie režisierių „Šarūnas Bartas, vienas lauke – karys“ (8 d. 20.10). Filmo autorius taip žavėjosi Barto kūryba, kad pasisiūlė tapti jo asistentu. Filme užfiksuota Barto „laboratorija“, jo mintys apie kiną, „Laisvės“ filmavimas, bet kartu tai ir pasakojimas apie jauną žmogų, kuris svetimoje šalyje supranta kažką labai svarbaus ne tik apie savo dievaitį, bet ir apie save.

 

Iškart po šio filmo (8 d. 21.20) bus rodomi 2005 m. „Septyni nematomi žmonės“. Kurtas Kryme, tai tikras kelio filmas, nors atsitiktinai prie filmo priklydęs žiūrovas ir pasakys sakramentalią frazę: „Nieko nevyksta.“ Bet tose keistose Krymo dykumose Bartas fiksuoja tai, kas vyksta dažname šio žanro filme: iš taško A į tašką B keliaujantys herojai keičiasi patys arba keičiasi jų įsivaizdavimas apie save ir laisvę. Dar Bartas rodo jų susitikimus su vietos gyventojais (žinoma, tai režisieriaus širdžiai mieli neprofesionalai), bet man labiausiai įstrigo atmintin filmo erdvės – mįslingos ir kartu iškalbingos. Barto žvilgsnis sugeba fiksuoti tai, kas nematoma.

 

Nors ir ne pirmą kartą, bet bus malonu prisiminti du vis labiau mitu tampančiame 7-ajame dešimtmetyje sukurtus lietuviškus filmus. 1968 m. Algirdo Aramino „Kai aš mažas buvau“ (LTV, šįvakar, 2 d. 23.45) herojus – Vilniaus abiturientas (Linas Kriščiūnas), išgyvenantis pirmosios meilės kančias ir žengiantis pirmuosius žingsnius į suaugusiųjų pasaulį. Istorija – gana tradicinė, bet nufilmuota poetiškai ir pakiliai, vienas svarbiausių filmo herojų yra Vilnius. Filme taip pat juntamas laisvės troškimas, kuris vėlesnių kartų lietuvių kino kūrėjus nuves taip toli.

 

Minint Raimondo Vabalo 75-ąsias gimimo metines LTV2 (5 d. 17.55) parodys 1969 m. po didelių vargų pasirodžiusį filmą „Birželis, vasaros pradžia“. Tik sukurtas filmas stebino originalia pasakojimo struktūra. Jo herojai – provincijos miestelio gyventojai, kurių likimus susieja siužetas ir apibrėžtas filmo laikas. Atskirų personažų likimų nuotrupos filme kuria vientisą laiko portretą. Vabalas tarsi numatė būsimą Brežnevo sąstingį. Dabar tokios struktūros filmų – nors karučiu vežk. Bet dabar jis žavi ne formos naujumu, o tuo, kas ir paverčia filmą klasikiniu – sugebėjimu atskleisti amžinas žmonių dramas: svajonių žlugimą, jaunystės iliuzijas būti kitokiems nei tėvai, stojišką vienatvę, moralinio pasirinkimo vertę... Juolab kad ir filme papasakota parabolė apie merginą, kuriai ragana išburia baisią ateitį: „Niekas nepasikeis“, vis dar tokia pat pranašiška.

 

Jūsų –

 

Jonas Ūbis


 

 

„7 meno dienos“ Nr.9 (977), 2012-03-02

Versija spausdinimui

Komentarai

HGvSjOhbPqPDC, 2012-03-15 22:19

Edu conheci seu thbralao a pouco tempo pesquisando na net.Vou casar em Salvador BA por agora e o video sere1 feito com cameras hdv (ninguem grava aqui ainda com dslr e adeie7ao sere1 aquela antiga sabe, quanto a isso estou resolvendo roterizando e dizendo o que quero exatamente ao cinegrafista) quero lhe dizer que seu thbralao me inspirou a estudar edie7ao e roteiro de video e fazer um curso em uma faculdade aqui! (tenho uma pequena agencia de comunicae7ao e mkt e trabalhamos com apresentae7oes em powerpoint e o processo de edicao e9 o mesmo, embora mais simples com o curso vou trabalhar com edie7oes de esporte e quero dar uma cara cinematografica aos meus filmes, de quebra editar meu propio casf3rio no futuro).sf3 quis compartilhar que coisas dessas inspiram pessoas em lugares que vc nem imagina.Uma dica, nao teria como vc dar um ADM para os noivos postarem o trailler no blog com a data do casamento? ou criar uma see7ao noivos para postagem?Penso que o MKT seria ate9 mais fiel, pois seria o seu thbralao falado pelo cliente e o boca a boca aumentaria mais.Parabens pelo belissimo thbralao!

Komentuoti

Vardas:
Komentaras:
Maksimalus leistinas simbolių skaičius - 2000.
Jūs parašėte: 0
Susiję numerio straipsniai
Kiti susiję straipsniai
Straipsnio raktažodžiai

Tapkite mūsų rėmėjais:

Festivaliai ir didžiosios šventės
Ieškoti