Įtakos agentė
Rusų kino režisierė Kira Muratova Ištikimi Kiros Muratovos kūrybos gerbėjai laukia kiekvieno naujo jos filmo. Rusų savaitinio žurnalo „Itogi“ žurnalistas Glebas Sitkovskis susitiko su režisiere „Kino bandymų“ filmavimo išvakarėse. Interviu spausdiname sutrumpintą.
Neseniai atsisakėte kartu su keliais žinomais režisieriais kurti kino almanachą „Odesa, aš tave myliu“. Kodėl?
Man nepatinka pavadinimas „Odesa, aš tave myliu“. Gal norėčiau nufilmuoti „Odesa, tu man nusibodai“? Jei rimtai, visai nenoriu nieko filmuoti specialiai apie savo miestą. Gyvendama Odesoje, aš ir taip sukūriau daug filmų apie ją. Manau, pasielgiau teisingai atsisakiusi. Yra paklusnių žmonių, aš – iš tų mažiau paklusnių.
...
|
Kaip surasti save
Visų šventųjų dieną Lietuvos televizijos paminės tradiciškai: LTV ir LTV2 prisimins žinomus meno ir kultūros veikėjus, išėjusius Anapilin, garsiausias pasaulio kapines ir transliuos mišias iš Antakalnio kapinių;
TV3 rodys filmus apie šimtą kelis dalmatinus, Skūbį Dū, vampyrus, zombius ir nemirtingąjį Šuriką; LNK surengs nedidelę Timo Burtono filmų retrospektyvą. Žodžiu, kaip komunizme, – kiekvienam pagal poreikius, iš kiekvieno – pagal išgales. Kaip ir per kiekvienas šventes, filmų bus daug ir įvairių, tik ar liks laiko juos žiūrėti?
Todėl trumpai apie kelis iš jų. 1990 m. Bernardo Bertolucci „Dangaus prieglobstyje“ (LTV2, lapkričio 2 d. 21.40) sukurtas...
|
Galai čia tikrai sueina greičiau
„Durų rankenos apmąstymai” Rudenį tampa vis sunkiau suspėti į visus vienas po kito Vilniuje vykstančius festivalius. Spalio 13–16 d. troleibusais atvažiavę praūžė jau šeštieji „Vilniaus kino šortai“.
Šiemet jie sulaukė rekordiškai daug – net šešių šimtų – filmų paraiškų, o festivalyje per keturias dienas buvo parodyta apie 60 debiutuojančių režisierių pastaraisiais metais sukurtų trumpametražių filmų iš viso pasaulio. Paskutinę „Skalvijos“ rengiamo festivalio dieną buvo išrinktas „geriausias pasaulio“ trumpametražis. Koks filmas juo tapo? Pradėkim nuo pradžių.
„Galai čia sueina greičiau“, – tokį šūkį pasirinko šiųmetinis...
|
Keli sugrįžimai į pradžią
Vienas amerikiečių kino pradininkų Davidas W. Griffithas norėjo filmais pakeisti pasaulį, išmokyti žmones pakantumo, parodyti neišvengiamą gėrio pergalę prieš blogį. Jo filmai turėjo atverti tiesą apie pasaulį ir žmogų.
Man regis, panašius tikslus sau kėlė ir Terrence’as Malickas. Tačiau jo „Gyvenimo medis“ („The Tree of Life“, JAV, 2010) sukelia prieštaringus jausmus. Filmas – gryniausia kino poezija, nes režisierius atsisako pasakoti siužetą ir metaforiškais vaizdais rodo vidinį herojaus (ar net trijų) monologą, kuriame susilieja gyvybės atsiradimo Žemėje istorija ir pasakojimas apie Džeko šeimą, vaikystę mažame Teksaso miestelyje. Bet kartu filmas – deklaratyvus...
|
„Meno avilio“ Mediateka – naujas sezonas, naujas veidas
Vilniaus mokytojų namuose įsikūrusi Mediateka šį mėnesį vėl atveria duris, laukdama kinu ir kitokiomis judančių vaizdų formomis besidominčių lankytojų.
VšĮ „Meno avilys“ įsteigta Mediateka jau šeštąjį sezoną kviečia naudotis gausia ir vis gausėjančia filmoteka, skaityti senas, bet nesenstančias knygas, naujausią literatūrą apie kiną, vartyti kino periodiką, ir, žinoma, lankytis renginiuose bei dalyvauti diskusijose.
Pirmas naujojo sezono renginys – spalio 26 d. 19 val.: režisierius Audrius Stonys Mediatekoje pristatė savo naujausią dokumentinę juostą „Raminas“.
„Mediateka yra...
|
Geriausios pasaulio reklamos
Lapkričio 22 d. 22 val. penkių didžiausių Lietuvos miestų gyventojai galės pamatyti geriausias pasaulio reklamas.
Seansas truks dvi valandas ir bus sudarytas iš 100 prestižinius „Kanų liūtų“ („Cannes Lions“) apdovanojimus šiemet pelniusių reklaminių vaizdo klipų. Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje bilietai kainuos – 20 Lt, Šiauliuose ir Panevėžyje – 15 Lt.
„Kanų liūtų“ geriausi darbai – tai galimybė pažiūrėti į reklamą kaip į meno kūrinį, pasaulio reklamos kūrėjų neišsemiamo kūrybiškumo įrodymą, galų gale kaip į pasaulinių tendencijų,...
|
Geriausio Europos dokumentinio filmo nominantai
Paskelbti trys dokumentiniai filmai, kurie pretenduoja į geriausio 2011 m. Europos dokumentinio filmo apdovanojimą – Europos kultūros kanalo ARTE prizą. Tai – Wimo Wenderso filmas „Pina“, Leonardo Retelio Helmricho „Tarp žvaigždžių“ ir Viktoro Kosakovskio filmas „Tegyvuoja antipodai“.
Wimo Wenderso filmas „Pina“ (Vokietija) skirtas choreografei Pinai Bausch. Vokiečių režisierius sukūrė neįprastą filmą portretą – menininkės biografiją filme pasakoja šokis, režisierius siekė atskleisti žiūrovams ir Bausch teatro, kurį ji kūrė ne vienerius metus, idėją. 3D technika kurtame filme yra ir garsiausių „Tanztheater Wuppertal“ spektaklių fragmentai, ir archyvinė medžiaga, kurioje užfiksuota dirbanti Bausch, ir atskiri soliniai šokėjų...
|
|