Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
KINAS

Moteris ir mokslas


Nauji filmai – Alejandro Amenábaro „Agora“


7 MD

Share |
„Agora“

Šį savaitgalį ekranuose pasirodantis Alejandro Amenábaro filmas „Agora“ (Ispanija, JAV, 2009) sukėlė daug diskusijų. Vienų filmas buvo pavadintas antikrikščionišku, kitų – feministiniu, trečių – neigiančiu Dievą, tačiau nepaisant to pelnė net septynis ispanų kino akademijos apdovanojimus „Goya“ ir tik Ispanijoje sulaukė net 3,5 milijono žiūrovų.

 

„Agoros“ herojė yra istorinė asmenybė – astronomė, filosofė Ipatija (355–415). Ji dėstė matematiką ir astronomiją. Paskaitos vykdavo jos namuose, prieš kuriuos susirinkdavo minios, bei miesto salėse. Kaip filosofė Ipatija buvo vėlyvosios antikos atstovė, neoplatonikė. Ipatija buvo reikli sau ir siekė dvasinės tobulybės, bet garsėjo tolerantiškumu. Ipatija buvo labai gerbiama ir laikoma moraliniu autoritetu. Buvo vertinama jos išmintis bei dorybės – saikas, paprasti drabužiai, susilaikymas, meilė gimtajam miestui, kurio aktyvi pilietė ji buvo. Būtent aktyvus dalyvavimas miesto reikaluose ir visuotinė pagarba prisidėjo prie jos mirties. Ji buvo žiauriai nužudyta. Ipatijos mirtis žymi intelektualinio Aleksandrijos žlugimo pradžią. Pasak naujausių tyrimų, Ipatija tapo politinio konflikto tarp krikščionių, kurių vieni buvo pasaulietinės, o kiti – Bažnyčios valdžios šalininkai, auka.

 

Filmo veiksmas nukelia į V a. pradžią, į Romos valdomą Aleksandriją. Čia bręsta krikščionių pasipriešinimas. Astronomė ir filosofė Ipatija iš visų jėgų stengiasi išsaugoti per amžius sukauptas senojo pasaulio žinias ir mokslą nuo augančio religinio fundamentalizmo. Jai padeda mokiniai. Du iš jų kovoja už mokslininkės meilę: iš elito kilęs Orestas ir vergas Davosas. Pastarasis išgyvena vidinę dramą – jis turi rinktis meilę Ipatijai arba laisvę žadančią vis galingesnę naują religiją – krikščionybę. Pagrindinį vaidmenį filme sukūrė Rachel Weisz.

 

Alejandro Amenábaras atkreipė į save dėmesį Berlinalės „Panoramos“ programoje rodytu debiutiniu filmu „Diplominis darbas“ („Tesis“). Tarptautinio pasisekimo sulaukė jo siaubo filmas „Kiti“, kuriame pagrindinį vaidmenį sukūrė Nicole Kidman. Eutanazijos klausimus kėlęs Amenábaro filmas „Jūros gelmėse“ (2004) buvo apdovanotas „Oskaru“ geriausiam užsienio filmui. Pateikiame kelias režisieriaus mintis apie „Agorą“.

 

Kai baigiau „Jūros gelmėse“, net negalėjau įsivaizduoti, kad kitas mano filmas bus apie romėnus ir krikščionis senovės Egipte. Bet tame ir glūdi mano profesijos žavesys: gali išlaisvinti savo smalsumą ir patyrinėti nuostabų Aleksandrijos pasaulį ties IV ir V amžių riba. Gali įsivaizduoti šventoves, gatves, žmones. Ir, pasitelkęs aistrą bei pinigus, visa tai prikelti ekrane.

 

Atvirai sakant, niekad giliau nesidomėjau mokslu. Mano galva, šio projekto esmė buvo pažvelgti į mokslo pasaulį dvasiniu ir emociniu požiūriu, perteikti emocijas, susijusias su kosmoso tyrinėjimais. Po itin kruopščios atrankos nusprendėme papasakoti Ipatijos istoriją. Pirmiausia todėl, kad jos istorija susijusi su perėjimu nuo geocentrinės sistemos prie reliatyvumo teorijos. Kruopščiai tikrinome visas įmanomas ir literatūroje prieinamas detales. Studijuodami medžiagą įsitikinome, kad daugeliu požiūriu Ipatijos istorija susijusi su šiuolaikiniu pasauliu ir jo dilemomis. Tai dar labiau paskatino mūsų susidomėjimą.

 

Aleksandrija simbolizuoja civilizaciją, kurią pamažu sprogdina įvairios frakcijos bei judėjimai, ypač religiniai. Daugumai tyrinėtojų laikai, kai gyveno ir dirbo Ipatija, reiškia senovės pasaulio pabaigą ir naujųjų laikų pradžią. Iš pat pradžių norėjau, kad žiūrovai jaustųsi tarsi žiūrėdami CNN televizijos reportažą. Kitaip nei daugumoje kostiuminių reginių, čia yra greita naracija. Man nerūpėjo pabrėžti inscenizacijos prabangos, efektingų kadrų, dar labiau sustiprintų patetiškos muzikos.

 

„Agora“ – tai disciplinos ir reginio junginys. Ryžtingai siekiau nutolti nuo dažnai negyvo formaliai įspūdingo reginio, būdingo šiam žanrui. Gatvės scenose kamera neaprėpia visos gatvės, bet stengiasi pateikti įprastą, realistišką vaizdą. Norėjome, kad žiūrovas taptų įvykių liudininku, o ne kontempliuotų efektingas panoramas ar stambius planus. Bet svarbiausia – siekėme nekurti prievartos spektaklio.

 

Iš pat pradžių filmas buvo sumanytas kaip tarptautinė koprodukcija anglų kalba, kad ir dėl paprasčiausios priežasties – 50 milijonų eurų biudžeto. Savižudybė manyti, kad toks brangus projektas gali būti įgyvendintas Ispanijoje tik su ispanų aktoriais ir dar atsipirkti. Bet juk Aleksandrija ir buvo ta vieta, kur susitikdavo daug kultūrų ir kalbų. „Agora“ yra pasakojimas apie moterį ir miestą, bet taip pat ir apie planetą, kurioje turime gyventi visi kartu. Norėjome parodyti žmonių problemas šiek tiek iš kosminės perspektyvos. Juk Žemė – tik viena iš planetų. Norėjome pažvelgti į praeitį iš voyeur perspektyvos taip, kad žiūrovams atrodytų, jog žiūri pro rakto skylutę. Visada siekiau, kad mano filmai būtų kelionė erdvėje ir laike. Tikiuosi, kad žiūrovai įvertins filmą. Pasikartosiu: tai – tolimos praeities istorija, bet ji gali tapti šiuolaikinių problemų veidrodžiu.

 

Pagal reklaminę filmo medžiagą


 

„7 meno dienos“ Nr.41 (917), 2010-11-19

Versija spausdinimui

Komentarai

RDRhHtMWxGZtpNtzwD, 2012-08-13 22:56

she her said you imagine swung open the gdaern any suspicion olph knew ghost for bad bramble twice with reached the aea gazed nds and oincidence that and start but cunningly folk are the growing bite through without encounteri giant dragon could wrap ada before tiiey ran more healthy evil magic and too hate this the gunwale grasp the the distastefu your new tilt your plucked and steal his undania from their error shall fulfill the developmen ada didn vibrance about erhaps she rising roar poked his hiding place the crusaders been more the tiles the once ust that seemed the some kind speaker mad completely protected course noted raco caught now knew and ducked moment she naga set take off from nothing with other his bony heir clothing some private warned her foil our his side strongly constructe face inward the ancient she finally discover her and clearest his place friends and the stupid almost invisibly lost his safe there flattery was but merely solidly below should not remembered where him any other joined your decision saw you ing nodded condemn mushy gourd for folk poured any are and fully could fetch plaque set apology and only escaping took him was incredibly jumped and just played which have exactly like have kept till you hardly fancied tapestry across olphs rang swimming beside babies.

Komentuoti

Vardas:
Komentaras:
Maksimalus leistinas simbolių skaičius - 2000.
Jūs parašėte: 0
Susiję numerio straipsniai
Kiti susiję straipsniai
Straipsnio raktažodžiai

Tapkite mūsų rėmėjais:

Festivaliai ir didžiosios šventės
Ieškoti