Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
DAILĖ

Tas jausmas labai apgaulingas


Paroda „Nuobodulys“ Nacionalinėje dailės galerijoje


Monika Krikštopaitytė

Share |
Ekspozicijos fragmentas. A. Valužio nuotr.
2008 metais Vilniaus dailės akademijos leidykla išleido Agnės Narušytės knygą „Nuobodulio estetika Lietuvos fotografijoje“, kuri buvo parengta pagal dar prieš kelerius metus apsigintą disertaciją.

 

Parodos „Nuobodulys“ pagrindu ir tapo autorės įžvalgos iš šio išsamaus tyrimo apie 9-ojo dešimtmečio lūžį Lietuvos fotografijoje, po kurio kokia dešimtis fotografų ėmė fiksuoti nereikšmingus, neplepius, kartais lengvai nepaaiškinamus dalykus. Knyga nėra griežtai menotyrinė, ji apima kelias disciplinas – mažų mažiausiai filosofiją, psichologiją, kultūrologiją. Todėl ją skaitant gauni net kelių rašymo žanrų naudos ir malonumo. Narušytės prigimtinis talentas kurti įtraukiantį pasakojimą verste verčia leistis ne tik į savianalizę, bet ir atrasti daug įprastai atmetamų patirčių, bandyti suvokti jų veikimą. Daugiausiai, žinoma, kalbama apie nuobodulį.

 

O šį tyrinėtoja skirsto į situacinį (susijusį su monotonija, laiko išgyvenimo specifika, pvz., kai lauki ko nors, ir nieko neveikimu) ir permanentinį, kurį lemia ar kursto banalėjanti kultūra, intencionalumo (veržimosi veikti) stoka, prasmės neapibrėžtumas. Bandymai pasitelkus filosofus, psichologijos tyrinėtojus ir kitus teoretikus suvokti nuobodulio veikimą, kilmę, kitimą ir padarinius bei galimus požiūrius į jį ir yra įdomiausia šios knygos dalis. Vieną dieną suvokusi, kad tos keistos „fotografijos yra apie nuobodulį, per nuobodulį ir iš nuobodulio“, Narušytė pasiūlė nagrinėjant tokią fotografiją nuobodulį pasitelkti kaip estetinę kategoriją.

 

Autorė pabrėžia, kad „XX amžiaus antrosios pusės Vakarų mene pastebima tendencija vengti prasmės, trikdyti žiūrovus akivaizdžiai tuščiais kūriniais ir mėgautis nuoboduliu“. Na, pavyzdžiui, Andy Warholas ypač sadistiškas šiuo klausimu, tačiau mūsų dailėje buvo kiek kitaip. Remigijaus Treigio padūmavusių interjerų, peizažų, Vytauto Balčyčio nykių miesto užkampių su šnekiomis vertikalėmis, nesveikai ir ne vietoje euforiškais saulės blyksniais, Giedriaus Liago epizodų su dingstančio regėjimo efektu, Gintauto Trimako dviračio fotografavimų į orą, Gintaro Zinkevičiaus panaudotų smulkiadaikčių, nykstančių niekam nematant, Alvydo Lukio šaligatvio fragmentų su buvusio medžio bige, Alfonso Budvyčio šviesos jungtukų su rankos fantomu ir gazuoto vandens automatų žiaunų, Vidmanto Ilčiuko linijos kreida per mokyklinę lentą ir kokių nors nusmurgusių arba „tapybiškų“ laiptinių kampų beprasmiu atsainumu nepavadinsi, nebent gali įtarti panašų pasipriešinimo elementą skatinamaisiais provokuojamoms euforijos būsenoms (kur masinės kultūros, kur ideologizuotos sistemos). Nebent Algirdo Šeškaus pašaudymai atbula ranka man atrodo tiesiog abejingi.

 

Ilgainiui tų pačių fotografų pasirinkto būdo „fiksuoti kasdieniškus, nereikšmingus objektus, nykias, tuščias erdves ir visa tai pateikti pilkai, monotoniškai“ – tyčia konstruoti „nuobodų“ kūrinį – nebepaaiškinsi jokių režimų trauma, nors labai pasistengus įmanoma (knygoje minimi padariniai, jei vaikui bręstant ignoruojamas dėmesys emocijų sklaidai). Fiksuodami banalybes jie vis dėlto sukuria kažkokį pasalūnišką jausmą, paslaptingą ir žiūrėtojo lengvai nepaleidžiantį. Narušytės cituojamas prancūzų filosofas Lucienas Jerphagnonas perspėja, kad „banalybės beprasmiškumas yra apgaulingas – banalybe tapusi tiesa ar idėja iš tikrųjų nenuvertėja, nusidėvi tik jos pavidalas, forma, kuria idėja pateikiama, tik per tą nusidėvėjimą ji tampa nepasiekiama, o jos vertė „užtemsta“.

 

Taigi nors menotyrininkė nuosekliai rakinėja nuobodulį, darosi vis įdomiau.

 

Knygoje kalbama apie prasmės nykimą, minima auganti metafizinė tuštuma, banalėjimo virusas, tačiau labai akivaizdu ir tai, kad dabarties žiūrovo akimis į nuobodulio estetiką įpiešti kūriniai yra pasidarę įdomesni vien jau dėl laiko perskyros. Pavyzdžiui, gazuoto vandens automatas tapo išvis egzotika ar apsalusių širšių lydima vaikystės nostalgija. Tačiau jei vaizduojami daiktai ir įgavo antropologinio žavesio, verta pasakyti, kad tas fotokamerai būdingas nugrimzdusio į save, vienišo vaiko užsikirtusio žvilgsnio efektas neretoje fotografijoje liko.

 

Monotonijos yra daug kur, kad ir, pavyzdžiui, televizijos transliacijose, bet ar jos bus įdomios po kurio laiko? Nemanau. Programines nuotraukas su teisingais (besišypsančiais, oriais) veidais dabar yra kur kas nuobodžiau apžiūrinėti, nei tai, kas įvardinta  kaip nuobodulio estetika. Taip yra todėl, kad dabar minėtų autorių nuotraukos atrodo kažkokios dvasingos. Gal dėl atsižadėjimo? Dvasingumas, žinoma, yra kiek pompastiška sąvoka, patikslinsiu – nuotraukos, regis, turi tikrumo, atrodo nesumeluotos, nuo jų kažkaip skauda (skaudėti gali ir nuo grožio). Nežinau, ar čia tiktų minėti Heideggerio siūlymą sugrįžti į „tikrąją būtį“, kai būtis neatsiejama nuo savo laikinumo. „Nuobodulio“ parodos darbai pilni laikinumo. Nuobodžiavimas, kuris kartais reiškiasi gyvenimo stebėjimu, o ne jo gyvenimu, yra paradoksalus. Vėliau gali išaiškėti, kad laikas, kai nuobodžiavai, laukei proveržio iš išorės, ir buvo tas laikas, kai vyko svarbiausi dalykai. Nujaučiu, kad nuotraukoms būtent taip ir atsitiko.

 

Visai neminiu kitos anotacijoje įrašytos kuratorės Eglės Deltuvaitės įnašo (papildymo naujais autoriais), nes naujai parinkti darbai, mano požiūriu, prie Agnės įžvalgų pasirodė prijungti dirbtinai ir paviršutiniškai, kartais išvis neaišku dėl ko. Pavyzdžiui, grupės „Doooris“ fotokoliažai. Ten grynas smagumas ir jokio nuobodulio. Kita vertus, Eglę galime įvertinti už tai, kad ji atkreipė mūsų dėmesį į Narušytės atliktą darbą ir rado jam deramą vietą (Nacionalinė dailės galerija, be to, „Nuobodulys“ – bene svarbiausia festivalio „In Focus 2010“ paroda)

 

Antras dalykas, kurio truputį gaila, – tai, kad fotografijų ekspozicijos salė yra tokia maža. Norėčiau ilgiau „panuobodžiauti“, nes medžiagos yra nepalyginti daugiau. Todėl Agnės Narušytės knyga „Nuobodulio estetika Lietuvos fotografijoje“ yra įdomesnė nei paroda. Nuoširdžiai rekomenduoju.

 

Paroda veikia iki rugsėjo 25 d.

Nacionalinė dailės galerija (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) dirba antradieniais, trečiadieniais, penktadieniais ir šeštadieniais 12–19 val., ketvirtadieniais 13–20 val.


„7 meno dienos“ Nr.31 (907), 2010-09-10

Foto galerija
Versija spausdinimui

Komentarai

yllANJnIdWIEzV, 2012-01-08 20:59

Deep thinking - adds a new diesmnion to it all.

Eglė, 2010-09-14 15:17

patikslinimas: parodos papildymas naujais darbais, deja, nėra mano idėja.

Rockiui, 2010-09-12 22:24

ne, tai daugiau pasekme

Rocky R., 2010-09-12 13:28

ar nuobodulys gali būti aistra?

paroda nalabai pasiseke, 2010-09-12 12:25

tačiau ne visai A.Narušytė ja darė....

Komentuoti

Vardas:
Komentaras:
Maksimalus leistinas simbolių skaičius - 2000.
Jūs parašėte: 0
Susiję numerio straipsniai
Kiti susiję straipsniai
Straipsnio raktažodžiai

Tapkite mūsų rėmėjais:

Festivaliai ir didžiosios šventės
Ieškoti