Vilnius - avataras
Žilvinas Landzbergas. „00-24“. 2009 m. Turbūt populiariausia klaida kalbant apie Vilnių yra vadinti šį miestą Vilniumi. Tai Wilno, Vil'nia, Vil'na, Vilne, tik pastaruosius 63 metus rimtai besimaskuojantis Vilniaus pavadinimu. Sutikime, kad 63 metai Europos miestui yra gana niekingas laiko tarpas.
Vilnius yra keturi miestai, keturių tautų kultūriniai centrai ir dar vienos tautos sostinė, kuri jai atiteko kaip gana pelnyta dėdės Stalino dovana po šiokių tokių esminių valymų ir deportacijų. XX amžiaus pradžioje Vilniuje gyveno 1-2 procentai „vilniečių“, užtat visiems likusiems lietuviams, ir ypač smetoniškiems kauniečiams, Vilnius buvo kunigo Jono karalystė, kurioje vaidenosi Gediminas su visais jo arkliais, šunimis, medžiokliniais sakalais, kriviais...
|
Portretai Vilniaus universiteto bibliotekai
Ruslanas Korostenskis. Levo Vladimirovo portretas Kitais metais minėsime Vilniaus universiteto bibliotekos 440-ąsias metines. Per savo egzistavimo laikotarpį biblioteka ne kartą pergyveno režimo permainas, kelis karus, veiklos nutraukimą ir beveik išnykimą. Norint pažymėti šią iškilmingą datą, pradėta ruoštis jau šiais metais - bendram projektui susibūrė VU bibliotekos direkcija ir dailininkas Ruslanas Korostenskis. Sumanyta nutapyti tris žymių veikėjų portretus, siekiant paminėti ir atvaizduoti istoriškai svarbius asmenis, kurie prisidėjo prie bibliotekos fondų kaupimo, išsaugojimo ir praturtinimo.
Kronika
Darbuotojai entuziastingai ėmėsi šio projekto ir surinko konsultantų grupę, kuri, išanalizavusi nuomones ir jau turimą bibliotekos portretų kolekciją, priėmė galutinį sprendimą. Pasirinkimą iš dalies apribojo ir turima faktinė medžiaga, juk sunku tapyti prieš kelis šimtus metų gyvenusį žmogų, kurio išvaizda niekur nebuvo užfiksuota. Patys konsultantai prisipažįsta, kad padaryti galutinį sprendimą nebuvo lengva. Tačiau...
|
Ribų ir materialumo klausimais
Rimtautas Gibavičius. Iliustracija „Nė velnio nebijau“. 1964 m.
Rugsėjo 16-19 d. Bristolyje (Jungtinė Karalystė) įvyko tarptautinė grafikos konferencija „IMPACT 6“. Tai tęstinis renginys, kas dveji metai vykstantis įvairiuose pasaulio miestuose.
Ši, jau šeštoji, konferencija reikšminga tuo, kad, 1999 m. gimusi Bristolyje, apkeliavusi Suomiją, Pietų Afriką, Vokietiją, Lenkiją ir Estiją, po 10 metų sugrįžusi atgal į Bristolį, suteikė galimybę įsitikinti, kad yra reikalingas ir reikšmingas įvykis ne tik grafikos kūrėjams iš viso pasaulio, bet ir grafikos istorikams, studentams, dėstytojams, kuratoriams, kolekcionieriams ir kitiems dirbantiems su grafika ar ja besidomintiems. Šįkart renginį organizavo...
|
Menininkai ir darbininkai
Situacionistų ideologinis komiksas. XX a. 7-asis dešimtmetis 2007 metais išleistoje rinktinėje „Menas ir socialinės permainos“ pateikiama šiuolaikinės radikaliosios kultūros genealogija. Knygoje galima atrasti didelę tekstų ir manifestų kolekciją, kurią į keturias dalis paskirsto skirtingi šiuolaikinės socialinės ir politinės istorijos etapai: 1871-ųjų Paryžiaus komuna, 1917-ųjų sovietų revoliucija, 1968-ųjų socialiniai judėjimai ir 1989-ųjų revoliucijos buvusiame Rytų bloke.
Galima teigti, kad sudarinėjant antologiją buvo pasitelkta genealoginė prieiga. Užuot ieškojusi mitinės pradžios ir jos istorinio tęstinumo, genealogija, kaip sekdamas Friedrichu Nietzsche teigė Michelis Foucault, tiria „tam tikrą praeinančių įvykių sklaidą“. Šiame interviu Brianas Holmesas ir Marco Deseriis dalinasi įspūdžiais apie knygą ir apie kritinės kultūros kūrimo šiandieniame rekuperuotame „semiokapitalizme“ dilemas.
Marco Deseriis:...
|
|