Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
DAILĖ

Didvyriai ir jų dezinfekcija


Paroda „Mūsų laikų herojai“ Jono Meko vizualiųjų menų centre


Monika Krikštopaitytė

Share |
Cooltūristė apžiūri Aistės Kirvelytės „Moters istoriją“. 2009 m. A. Kasilovskos nuotr.
Yra daug gerų naujienų ir vos kelios blogos. Pirmoji gera naujiena, kad Kęstutis Šapoka susidėjo su tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga ir ėmėsi kuratoriauti. Gerai ir įdomiems, ŠMC „Emisijos“ standartų neatitinkantiems menininkams (nors kai kurie įpaišomi ir ten, ir čia, kaip Dainius Liškevičius), gerai ir žiūrovams, kurie gali pamatyti tuos įdomius menininkus, ir pačiam Šapokai gerai, nes jis akivaizdžiai turi ne tik poziciją šiuolaikinio meno atžvilgiu, bet ir visus reikalingus duomenis ją išreikšti. Todėl ir atsirado „Mūsų laikų herojų“ paroda, siūlanti permąstyti didvyrio supratimą. Mažutė bloga naujiena (kokia čia naujiena, žinoma), kad net iš marginalumo pozicijų kaip alternatyva formuotoje parodoje moterų menininkių vos dvi, o vyrų - trylika. Taip jau „atsitinka“ ir laikas tai pastebėti, nes rinktis tikrai yra iš ko.

 

Labai svarbu pabrėžti, kad nei lyčių, nei dar kokios nors diskriminacijos Kęstučiui Šapokai neprikiši. Nors jis ir neorganizavo moterų klausimui skirtos parodos, kaip kad Kęstutis Kuizinas („Joana Arkietė“), bet šventai tikiu, kad moterų meno atžvilgiu Šapoka daug adekvatesnis. Gera naujiena yra tai, kad tų dviejų menininkių - Benignos Kasparavičiūtės, Aistės Kirvelytės - kūriniai užgožė visus kitus parodoje esančius ir tokiu būdu iš mažumos vien savo talentu jos tapo įvykio dominantėmis.

 

Apie Kęstutį Kuiziną užsiminiau ne šiaip sau. Mat dar kartelį buvo proga išvysti Jono Zagorsko skulptūrą „Verkiantis ŠMC direktorius“. Kuizinui skirtų kūrinių žinau dar bent du - Kęstučio Šapokos su Benigna Kasperavičiūte per BTV Sveikinimų koncertą rodytas „Potvynis: baltas sombrero“ 2006 m., Juozo Laivio „Originalus Vilniaus šiuolaikinio meno centro direktoriaus Kęstučio Kuizino plaukas“ 2004 m. Tai neabejotinai žymi faktą, kad Kuizinas - svarbi šiuolaikinio Lietuvos meno figūra, tiesiog neišvengiamas didvyris. Tiek kūrinių skirta yra dar nebent Alfonsui Andriuškevičiui. Tačiau ŠMC direktoriui dedikuoti darbai visi kaip vienas jį pašiepia apsimestinai sureikšmindami. Mat Kuizinas yra simbolizuojanti patį ŠMC figūra, įvariusi kompleksų ne vienai(-am) menininkei(-ui). Iš pradžių Kuizinas išties atrodė kaip revoliucionierius, per LDS barikadas nešantis šiuolaikinio meno vėliavą.

 

Tačiau kuri revoliucija pati nesunaikino savo vado? Kuizinas dėl geresnio meno sekė Vakarų madomis, diegė „aktualias“ temas (negi galima būtų pamanyti, kad jam rūpėjo moterų menas?), o tie menininkai, pašokinėję per „teisingas“ tematikas ir medijas, prikūrė nenuoseklaus meno ir dabar štai kuo jam atsilygina... Kai kas užuominas, kuria tema kurti, vadina „kuratoriaus darbu su menininku“, o man atrodo, kad geram menui, kaip ir verslui, reikia šiokio tokio nuoseklumo ir mąstymo savo galva.

 

Pagrindinė ir ryškiausia parodoje kūrinių temų linija - žiniasklaidos pagamintos žvaigždės. Mat joms atitenka pernelyg daug dėmesio. Labai jau dirginantys oro burbulai siaučia televizijoje ir populiariojoje spaudoje, bjauriai iškreipdami visuomenės veidą ir formuodami jį. Kažkodėl žmonės pradeda norėti patekti į žurnalą „Žmonės“... Matyt, į tai nurodo orinių žvaigždžių nuotraukos „Neliesti“, suguldytos po stiklu. Nežinau, ar to pakanka meniniam veiksmui... Galbūt todėl daug didesnes simpatijas sukėlė Benignos Kasperavičiūtės spalvotų piešinių serija, kur herojai yra sportininkai. Iš pirmo žvilgsnio, regis, ir čia nieko tokio - na, pavaizdavo tai, kas žiniasklaidoje nuvalkiota ir vis dar nuožmiai valkiojama: parodė pirštu į krepšinio kultą. Tačiau atidžiau pasižiūrėjus į menininkės pavaizduotus didvyrius paaiškėja, kad kažkas vis dėlto čia ne taip. Pavadinimai padeda tuo įsitikinti. Viename iš darbų garsus krepšininkas, kažkada reklamavęs šampūną nuo pleiskanų, juokiasi net susirietęs, prie krūtinės lyg kūdikį glausdamas krepšinio kamuolį. Šis sentimentalus vaizdelis pavadintas „Švelnumas“. O štai kitame piešinyje du broliai krepšininkai, kuriems išgarsėti padėjo apkalta grupiniu išprievartavimu, džiūgauja tarp daugybės kamuolių. Kūriniai persunkti krepšinio kulto erotikos, o jos perteklius virsta ironišku ir persekiojančiu košmaru. Tokį posūkį ramiai galima vadinti meniniu veiksmu, nes palengvėja.

 

Algis Ramanauskas (Greitai) dalyvauja parodoje kaip menininkas... Mano požiūriu, tai jau kuratoriaus meninis veiksmas. Banalių širdelių, apvilktų stringais su Putino galva, plačiau nekomentuosiu, nes nesuprantu, apie ką jos. Lyg ir apie vertybių krizę, bet kieno? Putino? Bet štai dar vienas Ramanausko darbas irgi kalba apie krepšinį. Tiksliau, apie identitetą per krepšinį. Tai žalias megztukas su dideliu numeriu 11 ir rusiškomis raidėmis prašyta pavarde „Sabonis“. Taip, Arvydas Sabonis išties yra didvyris, kurį žino ir net gerbia Rusija. Ir kyla kiek prieštaringi jausmai, kai žinai, kad „Žalgirio“ žaidimas su CASK prilygdavo nacionalinėms kovoms. Tie laikai praėjo, nors sporto komentatorių retorika nepakito. Visgi šiame neblogame Ramanausko juokelyje pasigedau meninio veiksmo. Gal dėl to, kad neperskaičiau pavadinimo (?).

 

Tuo tarpu Ugnius Gelguda į šviesą ištraukė visai nežinomą žmogų - blogerį slapyvardžiu Tina Foxx. Transseksualas nėra žymus, bet jo inscenizuotos ir koliažais paverstos fantazijos rodo, kad jis norėtų būti patrauklia ir įtakinga moterimi. Menininkas seka jo/s minties eigą ir deda internetinius atvaizdus galerijoje. Kaip sakė viena protinga mergina: „Tai ką, menininkas įsivaizduoja, kad yra Dievas? Atseit pildo norus.“ O Gelguda sakosi, kad internetinės medžiagos pasirinkimas yra dėsningas, nes mes vis daugiau laiko praleidžiame virtualioje erdvėje. Aš pati vis dar svarstau, ar Tinos Foxx iškėlimas į viešumą yra pakankamas meninis veiksmas.

 

Rebusų ir įdomių klausimų parodoje yra ir daugiau, todėl verta užsukti atidžiau apsižiūrėti, bet yra dar viena gera naujiena, kurios atidaryme nebuvę nebepamatys - žiūrovų dėmesio pareikalavo netikėtai į parodą atvykusi anoniminė menininkių grupė „Cooltūristės“. Keturios žmogystos, apsivilkusios dezinfekcijai skirtus kombinezonus ir suvirintojų kaukes, apžiūrėjo parodą, išdalino manifestą ir įteikė kiek suglumusiam parodos kuratoriui margaspalvį vėjo malūnėlį, ant kurio surašyti svarbiausi manifesto teiginiai. „Cooltūristėms“, matyt, pasirodė, kad didvyrio tema yra idealiausia proga pasisakyti šiandien aktualiais klausimais. Pats žodis „didvyris“ moterų atžvilgiu yra priešiškas, todėl ir paskatino klausimus pasukti savaip. Perspausdinu manifestą, kuris ir mane paskatino atkreipti dėmesį į tai, kiek parodoje buvo menininkių. O perspausdindama tegaliu pridurti, kad pritariu kiekvienam čia esančiam žodžiui.


 

MŪSŲ LAIKŲ COOLTŪROS DEZINFEKCIJA

HEROJŲ KULTUI - NE!

 

Mūsų laikų herojai susimovė!

Šalin herojus - totalitarines ikonas!

 Mes prieš kultūros heroizaciją, centralizaciją, maskulinizaciją!

 Mes prieš nomenklatūros „valdovų“ rūmus!

 Mes už politišką, bet nuo politikų nepriklausomą meną!

 Mes prieš viešos erdvės prichvatizaciją ir politinę cenzūrą!

 Mes prieš meno marinimą ir marinavimą!

 Mums nereikia agurkų, svogūnų ir ropių!

 „Geras vaizdelis“ nėra menas!

 NE - daržoviškam požiūriui į kultūrą!

 Mes už daugialypį, daugiakultūrinį meną!

 Mes už lygias galimybes moterims menininkėms!

 2 herojės ir 13 herojų - kas tai? Paroda ar milžinų kapai?

 Už įvairovę mene!

 

 El.paštas: coolturistes eta yahoo taškas com

 

*  *  *

 

 


„7 meno dienos“ Nr.16 (845), 2009-04-24

Foto galerija
Versija spausdinimui

Komentarai

jSSUImyfecRCFEFIK, 2011-10-23 14:50

THX that's a great asnewr!

ha, 2011-06-27 18:00

kokie nykus komentarai. kur galvos, kur stilius?

grafomane, 2009-06-04 14:40

grafomanes rasliavos. che che che.

padejo, 2009-05-04 09:00

eilini karta s... ant lekstutes

taskas, 2009-04-30 09:10

kaip idomu - kai tik kur pasirodo coolturistes, arba tik kiek aprasomos, is karto pasipila komentaru banga. Visgi idomus fenomenas jos, jei tiek diskusiju ir kritikos sulaukia. lietuviai gi kitaip nemoka:)

Komentuoti

Vardas:
Komentaras:
Maksimalus leistinas simbolių skaičius - 2000.
Jūs parašėte: 0
Susiję numerio straipsniai




Kiti susiję straipsniai




Straipsnio raktažodžiai

Tapkite mūsų rėmėjais:

Festivaliai ir didžiosios šventės
Ieškoti