Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
Krikštopaitytė

Didvyriai ir jų dezinfekcija

Monika Krikštopaitytė
Cooltūristė apžiūri Aistės Kirvelytės „Moters istoriją“. 2009 m. A. Kasilovskos nuotr.
Yra daug gerų naujienų ir vos kelios blogos. Pirmoji gera naujiena, kad Kęstutis Šapoka susidėjo su tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga ir ėmėsi kuratoriauti. Gerai ir įdomiems, ŠMC „Emisijos“ standartų neatitinkantiems menininkams (nors kai kurie įpaišomi ir ten, ir čia, kaip Dainius Liškevičius), gerai ir žiūrovams, kurie gali pamatyti tuos įdomius menininkus, ir pačiam Šapokai gerai, nes jis akivaizdžiai turi ne tik poziciją šiuolaikinio meno atžvilgiu, bet ir visus reikalingus duomenis ją išreikšti. Todėl ir atsirado „Mūsų laikų herojų“ paroda, siūlanti permąstyti didvyrio supratimą. Mažutė bloga naujiena (kokia čia naujiena, žinoma), kad net iš marginalumo pozicijų kaip alternatyva formuotoje parodoje moterų menininkių vos dvi, o vyrų - trylika. Taip jau „atsitinka“ ir laikas tai pastebėti, nes rinktis tikrai yra iš ko.

Bažnyčios drabužio kvapas

Monika Krikštopaitytė
Anja Westerfölke. J. Anieliaus nuotr.
Menininkė iš Linco kartą vaikštinėjo po Vilniaus kalvas ir aptiko įkalintą bažnyčią. Šalia trupančio jos fasado stovi kalėjimo apsaugos bokštelis. Tai pasirodė beesanti vizitiečių vienuolijos bažnyčia. Ir žodis „aplankymas“ čia pat išsiskleidė it vėduoklė. Mergelė Marija, sužinojusi, kad gimdys Dievo sūnų, aplankė šv. Elžbietą, vizitietės lankė vargstančias moteris, artimieji lankė kalinius, dabar mes lankome bažnyčią, kuri yra ne tik bažnyčia, bet ir daugybės laike susipynusių istorijų saugotoja.

Embrionai kosmose

Monika Krikštopaitytė
Petras Rutė. Be pavadinimo. 1998 m.
Savamokslis tapytojas, pelnęs meno kūrėjo vardą, Petras Rutė mano, kad tai yra jo paskutinė paroda, todėl stengėsi parodyti viską. Nieko keisto, kad po daug metų kūrybinio darbo yra ką parodyti: universiteto koridorių ir fojė sienos tiesiogine žodžio prasme padengtos drobėmis, kartais net dviem eilėmis, o sporto salės balkone net atskirai sudėliota ir ant stalų, ir be jokių tarpų. Matyt, buvo nuoširdus troškimas pateikti bendrą vaizdą.

Gal aš per daug klausinėju?

Monika Krikštopaitytė
Žilvinas Landzbergas. Instaliacijos „Sniego eksportas“ fragmentas. 2009 m.
Vienoje iš salių pasijuntu taip, lyg būčiau nutukusio namo psichoterapeutė, kuri turi išklausyti ilgą monologą apie jo identiteto krizę. „Ar aš namas? O gal aš meno kūrinys? Ar menas gali būti nutukęs? Ar visi nutukę žmonės yra menas? Gal aš per daug klausinėju?“ - dūzgia namelis, panašus į rubuilį animacijos personažą, įsitaisęs didžiuliame parodiniame angare (videofilmas „Ar aš esu namas?“ 2005m.).

Ar provincijai reikia šiuolaikinio meno?

Arūnas Uogintas
Performanso „Wake-up Frenkeli!“ fragmentas. E. Orlovienės nuotr.
Elonos Lubytės ir Monikos Krikštopaitytės pokalbyje „Ar miestui reikia šiuolaikinio meno?“ (7 meno dienos, 2009 03 06) keliamas aktualus klausimas: kodėl dabartinėje Lietuvos kultūroje šiuolaikinio mąstymo vertybes bandoma supriešinti su tradicija. Norėčiau pratęsti jų pokalbį klausdamas, ar provincijai reikia šiuolaikinio meno?

Ar miestui reikia šiuolaikinio meno?

Monika Krikštopaitytė
Vladas Urbanavičius. "Krantinės arka". 2008-2009 m. A.Baltėno nuotr.

Suknelė kaip alibi

Monika Krikštopaitytė
Raimundas Sližys. Autoportretas su suknele. 1997 m. J. Anieliaus nuotr.
Tapytojas Raimundas Sližys nuo 1992 metų personalines parodas rengdavo kasmet (su retomis išimtimis, kurias kompensuodavo kitais metais). Iš to galima padaryti išvadą, kad menininkui būdingas nuoseklumas.

Kur gynyba, o kur puolimas?

Monika Krikštopaitytė
Ričardas Bartkevičius. „Žmogus su degtuku ". 2008 m.


Apgaulingasis lateksas ir išvalanti tapyba

Monika Krikštopaitytė
Aurora Reinhard. „Brangenybės" (autoportretas). 2008 m. (trys iliustracijos)
Kol kažkas naršo VEKS'o popieriukus ieškodami savo išsiplautų pinigų, atsidarė jau trys puikios meninės kokybės „Kultūros sostinės" paremtos parodos. Turiu galvoje Pirosmani, „Bendrąjį kodą" ŠMC ir „Artscape" suomiškąją dalį galerijoje „Vartai".

Deja (arba laimei), taip maloniai nepatogu

Monika Krikštopaitytė
Kęstutis Šapoka. „Nuo sutemų iki aušros” (kūrinio fragmentas). 2008 m.

Įspūdžiai, vos telpantys į paveikslo rėmus

Monika Krikštopaitytė
Niko Pirosmani. „Moteris su bokalu alaus” Nuotrauka iš LDM archyvo
Atvežant žvaigždes, kaip visada, neišvengiama skambių pareiškimų, pavyzdžiui, kad genijai, būdami gyvi, nepripažįstami, kankinasi skurde. Nesunku įsivaizduoti, kaip nepripažinti „genijai” atsidūsta. Net žemelė kilsteli nuo atodūsių gausos.

Aistringa kančia

Monika Krikštopaitytė
Santa Lingevičiūtė. Fragmentas iš videodarbo „Ir nebus mirties karalijos". 2008 m. (Galerijoje – dvi nuotraukos)
Žodį „pasijos" kadaise į savo žodyną įsidėjau susipažinusi su Gianlorenzo Bernini skulptūra „Šventosios Teresės ekstazė", kur pavaizduota ribinė atsidavimo tikėjimui patirtis. Joje tiek pat erotikos, kiek ir mirties.

Apakinti parduotų tiltų mieste

Monika Krikštopaitytė
Žirmūnų tiltas Vilniuje Autorės nuotr. (2 nuotraukų albumas)
Viena mano pažįstama latvė atvykusi į Vilnių kaskart aikčiodavo: „Kaip pas Jus gražu, švaru, kaip šviesu! Na tiesiog Laimės Miestas (Gorod Sčastie)!" Šitai jai išsprūdo dar vasarą, o kaip viskas atrodytų dabar - Kalėdų sezono (įdomus terminas...) metu?

Sunku patikėti, bet pabaiga laiminga

Monika Krikštopaitytė
Gintaras Didžiapetris. „Tu esi veidrodis". 2007 m. Galerijos „Tulips&roses" ir menininko nuosavybė
Konceptualus Gintaro Didžiapetrio kūrinys „-1" - tuščioje baltoje galerijos erdvėje pristatytas kaip nesamas ir niekada nebūsiantis sukurtas, todėl abstraktus kūrinys yra tobuliausias analinės fazės fantazmo įgyvendinimas.

Ekspedicija į jaunystę

Monika Krikštopaitytė
Moshe Rosenthalis. Skulptoriaus Daukanto sūnus. 1955 m.
2009 metų pirmomis dienomis Vilniaus rotušėje planuojama atidaryti Moshe's Rosenthalio retrospektyvinę parodą.

Šūvis pro šalį

Monika Krikštopaitytė
Jonas Gasiūnas. „Princesė Gricasujeva nesupranta, kodėl Ispanijos kronprincas Felipė ją ignoruoja". 2008 m.
Pirmas klausimas, kuris iškilo įžengus į parodą - kuris dabar amžius? Antras - o gal tai retrospektyva?

Puslapiai: |1|2|3|4|5|



« Atgal

Kiti raktiniai žodžiai