Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
Opera

V tarptautinis operos kritikų seminaras

7 MD
Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras ir žurnalas „Bravissimo“ lapkričio 20 dieną rengia V tarptautinį operos kritikų seminarą „Nuo „Traviatos“ iki „Valkirijos“...“, skirtą Lietuvos operos 90-mečiui ir Lietuvos Nepriklausomybės 20-mečiui.

Dvi skirtingos muzikinės estetikos formos

Algirdas Klova
Justės Janulytės „Smėlio laikrodžiai“. Edvardo Volgino nuotrauka
Nežinau, ar austrų kompozitoriaus Wolfgango Mittererio opera „Massacre“, matyta Vilniaus Nacionalinio dramos teatro scenoje spalio 27 dieną, bus įrašyta aukso raidėmis į pasaulio muzikos istoriją, tačiau bet kuriuo atveju tai yra tiek muzikine, tiek dramaturgine, tiek emocine prasme tvirtai suręstas sceninis kūrinys, sukurtas pagal XVI a. britų dramaturgo Christopherio Marlowe pjesę „Žudynės Paryžiuje“. Šią operą, naujai, per pasaulio istorijos patirtį pasakojančią Šv. Baltramiejaus nakties dramą, Vilniuje atliko tarptautinis Prancūzijos, Anglijos, Austrijos ir Lietuvos menininkų kolektyvas.

Šimtąkart dainavau, mylėjau, šimtąkart miriau...

Giedrė Kaukaitė
Irena Jasiūnaitė (Amneris) operoje „Aida“. 1970 m
„Kaip išbėgo į sceną dailiu, muzikaliai ir prasmingai dainuojančiu Zybeliu, taip ir bėgo per tris dešimtmečius aukštuoju operos solisto takeliu. Audringai bėgo, paklusdama savo turtingos kūrybinės prigimties balsui, galingam temperamentui, intuicijai. Raiškų, jausmingą dainavimą laikydama svarbesniu už vokalo technikos subtilybes, tikrą išgyvenimą - už tobulai kartojamą schemą, sukurdama ano meto teatre savitą romantiškos solistės-artistės tipą. Jos didieji tragediniai, dramatiniai vaidmenys - Karmen, Eboli, Marta, Amneris, Mirta, o ir mažieji lyriniai, komiškieji išsiskyrė rafinuotu vokalo spalvų niuansavimu, impulsyvia vaidyba, gyvos emocijos tiesa. Jie įamžinti teatro istorijoje ir žmonių atmintyje. Tokių artistų nebūna daug ir nebūna dažnai.“ Jūratė Vyliūtė, „Carmen dienoraščiai“ (Vilnius, „Scena“, 2005)

Nacionalinis repertuaras: žiedai ir dygliai

Beata Leščinska
„Frank'Einstainas - XXI amžius“. Nuotrauka iš Klaipėdos muzikinio teatro archyvo
Kas yra nacionalinis repertuaras ir kas yra šiuolaikinė opera? Ar Verdi „Traviata“, vis dar įdomi gausybei mūsų dienų žiūrovų, nėra šiuolaikinė? Ar ta pati „Traviata“, interpretuojama mūsų atlikėjų, nėra nacionalinis spektaklis, nuspalvintas vietinės vokalo ir instrumentalistų „mokyklos“ atspalvio?

Naujasis sezonas LNOBT

7 MD
Operos ir baleto teatro scenos rekonstrukcija
Pasitikdamas naująjį, jubiliejinių metų sezoną, Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras pakvietė žurnalistus į spaudos konferenciją, kurioje pristatė artėjančio sezono pakeitimus ir staigmenas, pademonstravo rekonstruotų scenos mechanizmų galimybes.

Šventiškas naujasis operos ir baleto teatro sezonas

Goda Rupeikaitė
Lietuvos Nacionalinis operos ir baleto teatras
Birželio 4 d. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre buvo pristatytas naujasis, 2010–2011 metų koncertinis sezonas. Šiame šventiniame sezone gausu jubiliejų ir įsimintinų sukakčių, kurių spektras – nuo 20 iki 120 metų.

Talento ir patirties tandemas G.F. Händelio operos „Xerxes“ premjeroje

7 MD
Gegužės 13 ir 15 dienomis Lietuvos rusų dramos teatre bus pristatyta Lietuvai dar nepažįstama, bet visame pasaulyje populiari G.F. Händelio opera „Xerxes“ („Serse“ org. it.). Tai jungtinis gerai žinomų kūrėjų ir jaunų talentingų atlikėjų projektas, kuriam vadovauja LMTA dainavimo katedros koordinatorius ir dėstytojas Deividas Staponkus.

Grožio aiškinti nereikia

Junija Galejeva
„Faustas“ Slovakijos nacionaliniame teatre. Jūratės Paulėkaitės nuotrauka
Ir pakilo nauja plojimų banga, ir šoktelėjo į viršų decibelų skalė nuo „Bravo!“ bei kitų, mažiau artikuliuotų džiugesio šūksnių. „Bravo, Lietuva!“ – mano nustebimui, labai aiškiai sušuko netoliese stovinti šviesiaplaukė moteris... Taip kovo 28 d. reagavo Bratislavos publika, kai spektakliui pasibaigus po visų atlikėjų scenoje pasirodė statytojų komanda.

Lietuvių mitologija operoje vaikams

Jūratė Katinaitė
Scena iš operos „Bruknelė“. M. Aleksos nuotrauka
Žmogus keistai sukurtas. Regis, vaikystė visada šalia, ne tik sapnuose. Atsitiktinis praeivis, koks nors žodis ar kvapas gali akimirksniu sugrąžinti į seniai tau užvertą vaikystės pasaulį. Mintyse gali vėl patirti anuometines baimes ir stebuklus. Tačiau dabar niekaip nepavyksta pajusti tokių pat kerų. Gali žiūrėti ten pat, atsidurti panašiose situacijose, tačiau nematai stebuklo, ir tiek. Patirties akiniai stipriai priaugę. Kas nors, tavo manymu, labai tinkamo vaikams, jų visiškai nejaudina. O štai kas mažuosius pavergia, tau gali pasirodyti neišradinga ir nuobodu.

Opera „Bruknelė“ prisirps vaikams

Gintarė Stankevičiūtė
Kompozitorius Jonas Tamulionis Nuotrauka iš LNOBT archyvo
Jei muzikinius įvykius išdėliotume šachmatų lentoje ir stebėtume jų ėjimus, tai naujos lietuviškos operos sukūrimas, ko gero, būtų šachas ir matas. Kovo 20 ir 21 d. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre bus pristatyta vaikams skirta Jono Tamulionio operoa „Bruknelė“.

Muzika kaip lakmusas

Vytautė Markeliūnienė
Asmik Grigorian (Siuzana) ir Kostas Smoriginas (Figaro). Nuotrauka iš LNOBT archyvo
Taip jau susiklostė, kad retokai Lietuvoje statomoms W.A. Mozarto operoms, ypač „Figaro vedyboms“, nekart buvo lemta tapti mūsų operos trupės gyvybę paliudijančiu spektakliu.

Klemensas Sanderis - Grafas Almaviva „Figaro vedybose“

7MD informacija
Klemensas Sanderis operoje „Don Giovanni”
Šį vakarą Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre įvyks W.A. Mozarto operos „Figaro vedybos“ premjera. Pirmieji Ispanijos ir Argentinos kūrėjų komandos pastatytos operos spektakliai numatomi ir vasario 6, 7, 9 ir 10 dienomis.

Monumentalus menas - dalykas rimtas

7 MD
Vilius Tumalavičius (Foska) M. Piliponytės nuotr.
Jaunųjų menininkų kūryba besidominti publika sausio 7-9 d. turėjo galimybę stebėti tradicinį M.K. Čiurlionio menų gimnazijos vyresnių klasių renginį - operą. Smalsu, kuo kvėpuoja naujoji karta.

„Verterio“ tranzitas: Vilnius - Ryga

Jūratė Katinaitė
Modestas Pitrėnas Michailo Raškovskio nuotrauka
2009-ieji dirigento Modesto Pitrėno karjerą ryžtingai pakreipė operos link. Iki šiol jis daugiausia rengė programas su savo vadovaujamu Kauno simfoniniu orkestru, kitais Lietuvos, Vokietijos ir Lenkijos simfoniniais ir kameriniais orkestrais. Kaip operos dirigentas, jis debiutavo 2000 m. Klaipėdos muzikiniame teatre - dirigavo Kurto Weillio „Trijų grašių operos“ pastatymą, vėliau ir Georges'o Bizet „Karmen“.

Pristatyta pirmosios lietuviškos operos kompaktinė plokštelė

7MD informacija
Vilniaus paveikslų galerijoje, puošniuose Chodkevičių rūmuose, pristatyta pirmosios lietuviškos operos - Miko Petrausko „Birutės“ - kompaktinė plokštelė.

Metropoliteno operoje - „Hofmano pasakos“

7MD informacija
„Hofmano pasakos“
Kompozitoriaus Jacques'o Offenbacho opera „Hofmano pasakos“ šį sezoną vadinama viena laukiamiausių premjerų Niujorko Metropoliteno operos teatre. Vieną premjerinių spektaklių, kuriame debiutuos tenoras Josepho Calleja, pamatys ir Lietuvos operos mėgėjai. Gruodžio 19 d. operą „Hofmano pasakos“ tiesiogiai iš Niujorko Metropoliteno operos teatro transliuos kino centras „Forum Cinemas Vingis“. Negavę bilietų į tiesioginę transliaciją, šio spektaklio vaizdo įrašą žiūrovai galės pamatyti gruodžio 22 dieną.

Naujas „Karmen“ grimas

Jūratė Katinaitė
Ieva Prudnikovaitė (Karmen) ir Vaidas Vyšniauskas (Don Chosė). M. Aleksos nuotr.
Prieš gerą pusmetį Lietuvos radijo „Klasikos“ programos eteryje muzikologas Jonas Bruveris atkreipė dėmesį, kad nunyko operos režisieriaus profesija. Juk iš tikrųjų operą užvaldė dramos režisieriai. Jie apvalė įsisenėjusius štampus, sustiprino draminį operos pradą, paskleidė šiuolaikinio dramos teatro dvasią.

Per šventes „Forum Cinemas“ kartos geriausias operas

7MD informacija
„Aida“
Sulaukus itin didelio žiūrovų susidomėjimo tiesioginėmis operų transliacijomis iš Metropoliteno operos teatro Niujorke, kino centras „Forum Cinemas Vingis“ padovanos lankytojams dar vieną galimybę pamatyti kelias geriausias šio sezono operas. Kalėdų išvakarėse ir per Naujuosius metus operos mėgėjai galės pamatyti operų „Aida“ ir „Hofmano pasakos“ kartojimus.

Ir vėl „Karmen“

7MD informacija
Režisierius Arnaud Bernard Lietuvos operos ir baleto teatre repetuoja operą „Karmen”. LNOBT nuotrauka
Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras pasirengė premjerai: lapkričio 20, 21 ir 22 d. teatre išvysime naują G. Bizet operos „Karmen“, kurią pastatė prancūzų režisierius Arnaud'as Bernard'as, versiją. „Karmen“ - kertinis kiekvieno operos teatro repertuaro akmuo, dažniausiai pasaulyje statoma opera. Lapkričio 20 d., neskaičiuojant pastatymų Kaune ir Klaipėdoje, Lietuvos operos uždanga šios operos premjerai kils dešimtą kartą.

Lietuvių godos

Jūratė Katinaitė
Inesa Linaburgytė (Aldona) ir Vaidas Vyšniauskas (Valteris) M. Aleksos nuotr.
Lietuviai tikrai nėra išrinktoji tauta. Istorija kukli – vos tik griebiesi kokio nors šiaudo, patvirtinančio mūsų didybę, iškart kas nors pasirengęs sumenkinti ar net atimti tą šiaudą. Na ir kas, kad Vytautas Didysis nuginė arklius iki Juodosios jūros, užtat pabėgo iš Žalgirio mūšio. Na ir kas, kad grįžo su pastiprinimu ir nugalėjo, vis tiek lenkai įsitikinę, kad jie laimėjo mūšį. Na ir kas, kad turėjom tarpukariu Nepriklausomybę, užtat sovietinius okupantus pasitikome su gėlėmis.

Puslapiai: |1|2|3|« Atgal

Kiti raktiniai žodžiai