Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
Muzika

Lenkų džiazo legenda – Kalėdų dovana

Algirdas Klova
Adam Makowicz. Daivos Jadevičienės nuotr.
Šiemet Lenkijos institutas Vilniuje minėjo žymaus kompozitoriaus Frederiko Chopino 200-ąsias gimimo metines. Ta proga buvo suorganizuota daugybė puikių renginių, bet tikra kulminacija tapo lenkų džiazo grando Adamo Makowicziaus ir pianisto Krzysztofo Trzaskowskio koncertas Vilniuje gruodžio 7 d., festivalyje „Kristupo Kalėdos“ Šv. Kotrynos bažnyčioje. Koncertas išsiskyrė ypatinga koncepcija ir vadinosi „F. Chopinas: tarp klasikos ir džiazo“.

Žiemos švenčių belaukiant

Aldona Eleonora Radvilaitė
Gintaras Januševičius. Nuotrauka iš LVSO archyvo.
Gruodžio 10 d. Vilniaus kongresų rūmų simfoniniame koncerte „Žiemos švenčių belaukiant“ griežė Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras (LVSO), diriguojamas meno vadovo Gintaro Rinkevičiaus, taip pat grojo puikus perkusininkas Pavelas Giunteris ir jaunas, ambicingas daugelio tarptautinių pianistų konkursų laureatas Gintaras Januševičius.

M.K. Čiurlionio menų mokyklos kartų reveransas

Justė Jankauskaitė
Diana Galvydytė. Herkaus Milaševičiaus nuotrauka
2010-ieji – Lietuvos žymiausių kolektyvų bei muzikos mokyklų sukakčių metai. 70-ąjį jubiliejų švenčia Nacionalinė filharmonija ir Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras (vadovaujamas dirigento Juozo Domarko), Lietuvos kamerinis orkestras mini 50-mečio jubiliejų (meno vadovas ir dirigentas Sergejus Krylovas). Sunkiais 1945 metais įsikūrė Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokykla (tuomet ji vadinosi Vilniaus dešimtmetė muzikos mokykla), nuo 2001 metų tapusi Nacionaline M.K. Čiurlionio menų mokykla.

Keli žvilgsniai į devintąjį „Mama jazz“

Algirdas Klova
Eivindo Aarseto grupės nariai. Daivos Jadevičienės nuotrauka
Tiesą sakant, sekti visą festivalio „Mama jazz“, vykusio Vilniuje lapkričio 17–21 d., eigą net ir akredituotam, rašančiam apie renginį žmogui buvo labai sudėtinga ne tiek dėl dalyvių gausos, kiek dėl nepaprasto anšlago, itin gausiai susirinkusių žiūrovų. Ne tik „Tamstos“ klubas, bet ir Rusų dramos teatras buvo perpildyti. Pasirodo, Vilniuje esančios salės tokiai madingai muzikai kaip džiazas jau yra per ankštos.

Berlyno muzika

7 MD
Kompozitorius Antoni Komasa-Łazarkiewicz

Mirė kompozitorius Henrykas Mikołajus Góreckis

Beata Leščinska
Henrykas Mikołajus Góreckis (1932-2010)
Lapkričio 12 d. po sunkios ligos Katovicų ligoninėje mirė garsus lenkų kompozitorius Henrykas Mikołajus Góreckis. Gruodžio 6-ąją jam būtų sukakę 78 metai.

Ar Chopino senelis tikrai buvo bulgaras?

Algirdas Klova
Lenkų grupė „Sarakina“. Daivos Jadevičienės nuotrauka
Tokia mintis pusiau juokais šmėstelėjo XIII tarptautinio akordeono muzikos festivalyje, per lenkų grupės „Sarakina“ koncertą Šv. Kotrynos bažnyčioje Vilniuje.

Lietuvių sutartinės papildė UNESCO kultūros paveldo sąrašą

7 MD
Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Bubių filialo folkloro ansamblis
Lapkričio 16 d. į UNESCO reprezentatyvaus žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą buvo įtrauktos lietuvių polifoninės dainos – sutartinės.

Schumanno ir Chopino metams

Aldona Eleonora Radvilaitė
Pianistas Jevgenijus Kissinas
Džiugu, kad lapkričio 2 d. Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro scenoje turėjome galimybę išgirsti pasaulinės šlovės pianisto Jevgenijaus Kissino solinį koncertą.

42-oji Baltijos muzikologų konferencija

7 MD
Profesorius Maxas Peteris Baumannas
Tarptautinės Baltijos šalių muzikologų konferencijos yra tapusios gera tradicija, skatinančia bendravimą, bendradarbiavimą ir keitimąsi patirtimi. Šie komunikacijos procesai vyksta keliais lygmenimis, virsdami asmeniniais, instituciniais ir kultūriniais, bei skatina geresnį tarpusavio supratimą.

Platesniu žvilgsniu

Violeta Tumasonienė
Grigališkojo choralo neumos
Kiekvieno darbo pradžia yra idėja, inspiracija, poreikis. Prieš daugiau nei dešimtmetį (1999) sumanytą idėją surengti pirmąją Tarptautinę muzikos teorijos konferenciją „Muzikos komponavimo principai“ inspiravo poreikis paskatinti susidomėjimą komponavimo teorija, kad ji leistų geriau susikalbėti kompozitoriams, muzikologams ir klausytojams.

V tarptautinis operos kritikų seminaras

7 MD
Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras ir žurnalas „Bravissimo“ lapkričio 20 dieną rengia V tarptautinį operos kritikų seminarą „Nuo „Traviatos“ iki „Valkirijos“...“, skirtą Lietuvos operos 90-mečiui ir Lietuvos Nepriklausomybės 20-mečiui.

Linksmuolis Čipolinas grįžta į LNOBT sceną

7 MD
„Čipolinas“
Neabejoju, kad daugelis vaikų, dabar gal jau kiek paaugusių, prisimena nuotaikingą K. Chačaturiano baletą vaikams „Čipolinas“ (jo premjera įvyko 1996 m. ir tik prieš trejetą metų jis buvo nustotas rodyti, baiminantis, kad scenoje nesubyrėtų dekoracijos ir nesuplyštų kostiumai). Tai buvo linksmas, kupinas humoro ir šviesos spektaklis apie drąsuolį Čipoliną ir jo draugus – linksmąją Ridikutę, išmintingąjį Vyšniuką, gražiąją Magnoliją, apie tai, kaip jie visi drauge nugalėjo piktąjį Princą Citroną ir Sinjorą Pomidorą, kaip statė namelį vienišam dėdulei Moliūgui. Lapkričio 7 d. baletas „Čipolinas“ vėl grįžo į LNOBT sceną.

Savaitė šiuolaikiškumo

Ilmė Vyšniauskaitė
Rūta ir Zbignevas Ibelhauptai. Edvardo Volgino nuotrauka
Smėlio laikrodžiai jau persivertė į kitą pusę, todėl dabar atėjo metas stimuliuoti atminties ląsteles, sklaidyti sąsiuviniuose tūnančius minčių juodraščius, kad galėtum prisiminti viską, kas įvyko per tą savaitę.

Dvi skirtingos muzikinės estetikos formos

Algirdas Klova
Justės Janulytės „Smėlio laikrodžiai“. Edvardo Volgino nuotrauka
Nežinau, ar austrų kompozitoriaus Wolfgango Mittererio opera „Massacre“, matyta Vilniaus Nacionalinio dramos teatro scenoje spalio 27 dieną, bus įrašyta aukso raidėmis į pasaulio muzikos istoriją, tačiau bet kuriuo atveju tai yra tiek muzikine, tiek dramaturgine, tiek emocine prasme tvirtai suręstas sceninis kūrinys, sukurtas pagal XVI a. britų dramaturgo Christopherio Marlowe pjesę „Žudynės Paryžiuje“. Šią operą, naujai, per pasaulio istorijos patirtį pasakojančią Šv. Baltramiejaus nakties dramą, Vilniuje atliko tarptautinis Prancūzijos, Anglijos, Austrijos ir Lietuvos menininkų kolektyvas.

Dvynukės. Gaida ir Obertonai

Nerdinga Letulė
Šiuolaikinės muzikos festivalis „Gaida“ praėjusią savaitę skambėjo jau dvidešimtąjį kartą. Jei Feliksas Bajoras būtų priėmęs kūdikį, Mindaugas Urbaitis keitęs sauskelnes, Šarūnas Nakas mokęs abėcėlės, o Tomas Žiburkus bandęs suvaldyti paauglystės kvailystes, tai Remigijus Merkelys šiuo metu jaudintųsi dėl studento ateities. Vis dėlto 2010 metų festivalis išskirtinis ne tik jubiliejumi, bet ir Rūtos Stanevičiūtės parengta knyga „Gaidos obertonai 1991–2009. Recenzijos, pokalbiai, reminiscencijos“.

Vienas faktas apie lietuvių kūrybą svetur

Karina Firkavičiūtė
Rytis Mažulis
Sumaniau parašyti šį tekstuką, nes mane sužavėjo du lietuviški opusai, suskambėję Belgijoje, flamandų bendruomenės rengiamame tarptautiniame naujosios muzikos festivalyje „Transit“ (jis vyko Liuvene spalio 22–24 d.). Tai Vykinto Baltako naujas kūrinys „Redditio“ instrumentiniam ansambliui, parašytas festivalio užsakymu, ir Ryčio Mažulio 2009 metų „14 canons“ (violončelei ir įrašui).

Jevgenijus Kissinas pirmą kartą koncertuos Lietuvoje

Kamilė Rupeikaitė
Pianistas Jevgenijus Kissinas.
Lapkričio 2 d. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre F. Chopino ir R. Schumanno kūrinius skambins vienas garsiausių šiuo metu pasaulio pianistų Jevgenijus Kissinas.

Variacijos, aprėpusios gyvenimą

Vytautė Markeliūnienė
Ona Narbutienė
Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Didžioji salė spalio 20 d. vakarą sunkiai begalėjo sutalpinti susirinkusiuosius į renginį šviesios atminties muzikologės Onos Narbutienės jubiliejinei sukakčiai.

Meilės daina

Rasa Aukštuolytė
Cyril Diederich
Lygiai prieš dešimt metų muzikos mėgėjai turėjo galimybę išgirsti Vilniuje skambėjusią vieną sudėtingiausių ir įspūdingiausių XX a. simfoninės muzikos šedevrų - Olivier Messiaeno simfoniją „Turangalila“. Po ilgos pertraukos ši galimybė mums buvo suteikta dar kartą - tereikėjo apsilankyti spalio 23 d. Nacionalinėje filharmonijoje surengtame koncerte, kurio nepraleisti ragino ir 20-ojo aktualios muzikos festivalio „Gaida“ rengėjai.

Puslapiai: |1|...|6|...|8|9|10|11|12|...|15|...|20|...|25|



« Atgal

Kiti raktiniai žodžiai