Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
Teatras

Cezaris Graužinis skelbia: „Ir vėl viskas bus gerai“

7 MD
Režisierius Cezaris Graužinis. D.Matvejevo nuotr.
2012 m. vasario 24 ir 25 d. Lietuvos nacionalinio dramos teatro Didžiojoje salėje įvyks spektaklio „Ir vėl viskas bus gerai“ premjera. Cezaris Graužinis ne tik režisuoja spektaklį – jis pats parašė inscenizaciją pagal garsaus prancūzų intelektualo, vieno svarbiausių tarpukario prancūzų dramaturgų Jeano Giraudoux (1882–1944) pjesę „Šajo pamišėlė“.

Teatro pašauktasis

Gražina Mareckaitė
Antanas Vengris apie 1995 m. Nuotrauka iš šeimos archyvo
Teatrologas Antanas Vengris, senojo Vilniaus džentelmenas, yra pastarojo šimtmečio lietuvių teatro žygių dalyvis, liudininkas, metraštininkas, talkininkas. Visą gyvenimą rašęs apie teatrą ir teatrui, apmąstęs lietuvių scenos praeitį, įdėmiai sekęs ir vertinęs jos dabartį, svajojęs apie ateitį, Antanas Vengris – vienas produktyviausių lietuvių teatrologų. Viena jo knygų apie senųjų ir naujųjų laikų Lietuvos teatro kūrėjus vadinasi „Teatro pašauktieji“. Tarp „pašauktųjų“ yra ir pats autorius, visą savo ilgą vingiuotą gyvenimą paskyręs vienintelei meilei – Lietuvos teatrui.

Įsimintinos teatrologinės Antano Vengrio pamokos

Irena Aleksaitė
Jubiliatą sveikina kultūros ministras Arūnas Gelūnas. Gražinos Mareckaitės nuotr.
Grįžusi į Lietuvą po penkerių metų studijų tuometinio Leningrado Teatro institute, pasijutau tarsi dykumoje. Nieko nežinojau nei apie mūsų teatrą, nei apie jo praeitį, nei apie esamą situaciją. Ką daryti, nuo ko pradėti, tuo labiau kad ir darbo jokio dar neturėjau. Nuėjusi į Teatro draugiją išgirdau, kad tokių specialistų kaip teatrologai čia niekam nereikia. Taip porino tuometinis draugijos pirmininkas, kaip supratau, žmogus, nuo teatro gerokai nutolęs...

Šeimos irimo monotonija

Austėja Adomavičiūtė
Eglė Gabrėnaitė – Vasa Železnova. D.Matvejevo nuotr.

2011 metų Tolerancijos žmogus – dramaturgė Daiva Čepauskaitė

7 MD
Daiva Čepauskaitė. Romualdo Rakausko nuotr.
Vasario 4 d. Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Didžiojoje auloje „Sugiharos fondas – Diplomatai už gyvybę“ paskelbė 2011 metų Tolerancijos žmogų. Ši kasmetinė nominacija skiriama asmeniui, savo veiksmais, viešu pavyzdžiu ar atviru žodžiu stojusiam prieš ksenofobijos bei antisemitizmo, kitaminčių, kitatikių bei kitataučių persekiojimą, pasisakiusiam prieš smurto, prievartos ir radikalizmo apraiškas visuomeniniame Lietuvos gyvenime.

Eimunto Nekrošiaus „Otelas“ baigia kelionę

7 MD
Eglė Špokaitė ir Vladas Bagdons spektaklyje „Otelas“. Nuotrauka iš „Meno forto“ archyvo

Vasario 16-osios išvakarėse – operos „Lietuviai“ premjera LNOBT

7 MD
Inesa Linaburgytė operoje „Lietuviai“
Nacionalinis operos ir baleto teatras siūlo Valstybės atkūrimo dieną minėti drauge. Šventės išvakarėse, vasario 15-ąją, įvyks Amilcare’s Ponchielli operos „Lietuviai“ koncertinė premjera teatro scenoje.

„Šajo pamišėlė”

7 MD
Jean Giraudoux
Lietuvos nacionalinis dramos teatras vasario 24 ir 25 d. pristatys premjerą „Ir vėl viskas bus gerai“. Režisierius Cezaris Graužinis ne tik stato šį spektaklį, bet ir parašė jo inscenizaciją pagal garsaus prancūzų rašytojo, dramaturgo Jeano Giraudoux pjesę „Šajo pamišėlė“. Plačiau pristatome Jeaną Giraudoux – žinomą XX a. prancūzų rašytoją intelektualą.

Apie absurdo epochos kompromisus be kompromitacijos

Viktorija Ivanova
Audronė Girdzijauskaitė. „Nutolę balsai: portretų metmenys“. Vilnius, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2011, 360 p.

Eglutė pas Vaitkų, Martinaitį ir Arčikauską

Daiva Šabasevičienė
Scena iš Rusų dramos teatro spektaklio Aleksandro Vvedenskio „Eglute pas Ivanovus“. D.Matvejevo nuotr.
Jono Vaitkaus pavardė šiandien matoma beveik visų teatrų afišose: Klaipėdos dramos teatre pastatyta Gintaro Grajausko drama „Mergaitė, kurios bijojo Dievas“ jau antri metai skina įvairius prizus, Jaunimo teatras savo repertuare turi net kelis jo režisuotus spektaklius, Nacionaliniame dramos teatre vos prieš porą mėnesių pristatytas Henriko Ibseno „Visuomenės priešas“, kuriame Daktaras Stokmanas skelbia naujos gyvenimo mokyklos būtinybę. O šiandien teatro visuomenė jau mėgina piktintis ar žavėtis nauju Rusų dramos teatro spektakliu – Aleksandro Vvedenskio „Eglute pas Ivanovus“.

Šalia lėlių, fantazijos ir absurdo

Vilmantas Juškėnas
Rūta Bunikytė (Moteris) ir Simas Venckus (Vyras). Nuotrauka iš Klaipėdos lėlių teatro archyvo
Pagal poeto, dramaturgo Mindaugo Valiuko pjesę-apsakymą „Šalia, arba Fuga nr. 486“ Klaipėdos lėlių teatras pastatė spektaklį, skirtą suaugusiųjų publikai.

Skausminga tėvų ir vaikų akistata

7 MD
Joël Pommerat
Lietuvos nacionalinis dramos teatras vasario 2, 3 d. pristatys garsaus prancūzų dramaturgo ir režisieriaus Joelio Pommerat pjesės „Šitas vaikas“ sceninį variantą, kurį su Lietuvos muzikos ir teatro akademijos antrojo kurso studentais rengia aktorė Viktorija Kuodytė ir Dainius Gavenonis.

Klaipėdos dramos teatras svečiuosis Vilniuje

7 MD
„Šmėklų sonata“ Nuotr. iš teatro archyvo
Sausio 25 d. Nacionaliniame dramos teatre klaipėdiečiai parodys Neilo Simono „Saugokite Florą“ (rež. Arvydas Lebeliūnas), o sausio 26 d. – Gintaro Varno režisuotą premjerinį spektaklį Augusto Strindbergo „Šmėklų sonatą“.

Žiemos spektakliai Oskaro Koršunovo teatre

7 MD
„Miranda“. D.Matvejevo nuotrauka iš OKT archyvo
Naujuosius 2012 m. OKT/Vilniaus miesto teatras pasitinka darbingai. Jau kitą savaitę į mažąją OKT Studiją pailsėję grįžta „Dugne“ herojai, kuriems vietą laikinai užleidžia režisierius Artūras Areima, nuo sausio pradžios čia repetuojantis spektaklį „Julijus Cezaris“ pagal to paties pavadinimo W. Shakespeare’o pjesę. O Ūkio banko teatro arenoje vasario 1 d. prasideda režisieriaus O. Koršunovo Šekspyriada, kurios pažiba – naujausias spektaklis „Miranda“.

Spektaklis, žymintis modernios Lietuvos tapsmą

Birutė Ušinskaitė
Simona Bladženauskaitė ir Vytautas Gasiliūnas spektaklyje „Diena ir naktis“. G.Česonio nuotr.
Vieną lietingą gruodžio vakarą turėjau galimybę pamatyti Kauno kamerinio teatro spektaklį „Diena ir naktis“. Ir nors nepaprastai myliu Vilnių, pasitvirtino, kad ne viskas, kas puiku, būtinai sukuriama sostinėje.

Absurdo drama: žmogžudystė Kalėdų išvakarėse

7 MD
„Eglutė pas Ivanovus”
Prieššventinės vaikų maudynės pasiturinčių inteligentų šeimoje netikėtai nutrūksta auklei stvėrus kirvį ir nukirsdinus vieną iš globotinių. Pasibaigia istorija taip pat netikėtai, kaip ir prasidėjo: po virtinės absurdiškų mirčių pjesėje tiesiog pritrūksta personažų. Štai tokiu žymaus rusų absurdisto Aleksandro Vvedenskio siužetu į žiūrovą kreipiasi režisieriaus Jono Vaitkaus premjerinio spektaklio kūrybinė grupė. Scenos naujagimis – kūrinys „Eglutė pas Ivanovus“ – rampų šviesą išvys sausio 14 dieną. Retai scenoje statomas rusų literatūros šedevras bus rodomas su lietuviškais titrais (vertė Sigitas Parulskis).

Režisierius Oskaras Koršunovas statys spektaklius svetur

7 MD
Oskaras Koršunovas. D.Matvejevo nuotr. iš OKT archyvo.
Po daug dėmesio ir palankių įvertinimų sulaukusio spektaklio „Išvarymas“ premjeros Lietuvos nacionaliniame dramos teatre režisierius Oskaras Koršunovas šiandien į Graikiją.

Iš eilinių emigrantų gyvenimo

Milda Brukštutė
Spektaklio „Išvarymas” scena. D. Matvejevo nuotr.
Nebūtina emigruoti, kad tavo gyvenimo tragedija taptų eiline, nieko individualaus neturinčia banalybe, bet šis būdas, bent jau dabar, yra vienas greičiausių kelių tą pasiekti. Ypač tokiam tikslui tinkama vieta – Londonas, ne vien dėl to, kad į jį plūsta daugiausiai atsitiktinių, konkretesnio tikslo nei užsidirbti neturinčių Lietuvos ir kaimyninių šalių emigrantų, bet ir dėl to, kad jame kalbama šiam atvejui simboline, t.y. visuotinai pripažinta anglų kalba, kuriai taip pat gresia netekti savo šaknų: ja šneka visi, kas moka ir kas nemoka. Nieko keista, kad spektaklis, analizuojantis šias temas, nukelia mus kaip tik ten – į Londoną.

Jono Biliūno jausmų atspindžiai spektaklyje „Jis ir ji“

7 MD
Valstybinio jaunimo teatro Salėje 99 sausio 8 d. 18 val. įvyks aktorės ir režisierės Birutės Mar spektaklis „Jis ir ji“ premjera.

Įsismarkavusi vaizduotė

Deimantė Dementavičiūtė
Y. Mishimos „Markizė de Sad” Kauno dramos teatre. KVDT nuotrauka
Kaip Yukio Mishimos pjesę „Markizė de Sad“ Kauno valstybiniame dramos teatre interpretavo režisierius Artūras Areima?

Puslapiai: |1|2|3|4|5|6|...|8|...|12|...|16|...|20|...|24|« Atgal

Kiti raktiniai žodžiai