Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
Muzika

Rytietiška muzika

Rasa Aukštuolytė
M.Raškovskio nuotrauka iš LNF archyvo
Greičiau rudenišką, nei žiemišką vasario 5-osios vakarą muzikos mėgėjai, nusprendę praleisti Nacionalinės filharmonijos Didžiojoje salėje (o ji buvo pilnutėlė) kartu su LRT radijo programos „Klasika“ ir dar 12 šalių Euroradijo auditorija, klausėsi Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro parengtos programos „Arabeska“.

Nuo baroko iki Lotynų Amerikos garsų

Dovilė Zuozaitė
Choras „Vilnius“po koncerto. Nuotrauka iš choro archyvo.
Vasario 3 d. į Kauno filharmoniją chorinės muzikos mėgėjus pakvietė valstybinis choras „Vilnius“ (meno vadovas ir vyr. dirigentas prof. Povilas Gylys).

Biografinis muzikos albumas

7 MD
Daumantas Kirilauskas. D.Matvejevo nuotr.
CD leidybos naujiena – pianisto Daumanto Kirilausko albumas „Iš praeities“. Tai ketvirtoji ir penktoji D. Kirilausko solinės kompaktinės plokštelės, pirmieji koncertinių įrašų spaudiniai.

„Coro/roco” žmogus

Mindaugas Peleckis
Monblano papėdėje. Nuotrauka iš asmeninio V. Augustino archyvo
2010-aisiais Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu tapo vienas žymiausių Lietuvos muzikantų, pažįstamas ir rimtosios, ir roko muzikos gerbėjams - kompozitorius, choro dirigentas, pedagogas Vaclovas Augustinas (g. 1959). Jis aukščiausiu apdovanojimu įvertintas už chorinio meno galių plėtrą ir sakralinės muzikos šiuolaikiškumą.

Muzikologijos barų naujienos

Rima Povilionienė
Jubiliejinę dešimties metų sukaktį 2009 m. paminėjusi mokslinių straipsnių rinktinė „Lietuvos muzikologija“ šiemet pasirodo rimtu vienuoliktu tomu, kurio dvylika naujų publikacijų tęsia fundamentinius muzikos meno tyrimus.

Testamentas iš Terezino

Michael Lahr
Viktor Ullmann
Michaelis Lahras yra „Elysium - Between Two Continents“ (tęstinės Eliziejaus menų akademijos) programų direktorius. Šios programos misija - skatinti meninį ir akademinį dialogą tarp JAV ir Europos, ypač vokiškai kalbančių šalių, ir kovoti prieš rasizmą, antisemitizmą ir diskriminaciją meno priemonėmis.

Koks pasaulis, tokia ir muzika

Mindaugas Peleckis
Šarūnas Nakas. M. Raškovskio nuotr.
Lietuvos Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas (2007) Šarūnas Nakas - vienas novatoriškiausių Lietuvos kompozitorių, eseistas, kritikas, dirigentas, videomenininkas, festivalių rengėjas, radijo programų autorius. Š. Nakas kompiuterinėje enciklopedijoje „Lietuva“ pristatomas taip: „Po pripažintų vertybių puoselėtojų atėjo tikrųjų avangardistų - „griovėjų“, „grynintojų“ ir „pranašų“ karta - tai Š. Nakas (gim. 1962 m.), studijavęs pas Julių Juzeliūną, aktyviai prisidėjęs prie „muzikų perversmo“ epochos - 1982 m. įkūręs Naujosios muzikos ansamblį.“ Ir klasikinę, ir šiuolaikinę muziką puikiai išmanantis Š. Nakas sutiko atsakyti į keletą klausimų.

Apie kelias premjeras

Rima Povilionienė
Raimondas Sviackevičius
Praėjo dar vieni metai. Tradiciškai daromos metinės suvestinės, ataskaitos. Kas padaryta, kas nepadaryta, kas buvo nauja, o kas taip ir nepasikeitė. Pirmoji metų diena - lyg naujas atskaitos taškas, o iki jos karštligiškai stengiamės nuveikti visus nepadarytus darbus. Kalendorinis suskirstymas giliai įsismelkęs. Praėjus metams gręžiamės atgal. Lyg to reikėtų, kad toliau eitume į priekį. Vis dėlto gerai, dar viena dingstis mąstymams ir apmąstymams, kad ir kylantiems iš suvestinių ar ataskaitų.

Filharmonija nelėtina tempo

7 MD
Lieyuvos nacionalinė filharmonija
Jubiliejiniam, 70-ajam 2010–2011 m. koncertų sezonui pasirinkusi moto „perpetuum mobile” Lietuvos nacionalinė filharmonija nuosekliai juo seka ir nelėtina koncertinio gyvenimo tempo.

Tęsiasi Kalėdiniai vakarai

Aldona Eleonora Radvilaitė
Maskvos valstybinės akademinės filharmonijos solistė Jekaterina Mečetina
Slavų tradicinės muzikos mokyklos Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje organizuotame menų festivalio „Kalėdiniai vakarai“ programos „Kultūrų dialogas“ simfoninės muzikos koncerte 2011 m. sausio 15 d. Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui (meno vadovas ir vyr. dirigentas Juozas Domarkas) dirigavo Kai Bumannas (Vokietija, Lenkija), o S. Rachmaninovo Koncerto fortepijonui ir orkestrui Nr. 3 d-moll, op. 30, fortepijono partiją atliko Maskvos valstybinės akademinės filharmonijos solistė Jekaterina Mečetina, nuo 2009 m. dėstanti Maskvos valstybinėje P. Čaikovskio konservatorijoje. Antroje koncerto dalyje skambėjo Adagio iš G. Mahlerio simfonijos Nr. 10 ir M. Ravelio Choreografinė poema orkestrui „Valsas“ (1920). Visi šie kūriniai sukomponuoti labai skirtingų kompozitorių, tačiau beveik tuo pačiu metu.

„Duo Strimaitis“ kūrybinės veiklos 10-mečiui

7 MD
„Duo Strimaitis“
Smuikininkas Aidas Strimaitis ir pianistė Eglė Strimaitienė 2011 m. švenčia savo kūrybinės veiklos 10-metį. Duetas aktyviai koncertuoja Lietuvoje bei užsienyje, rengia originalius ir konceptualius menų sintezės projektus, dalyvauja įvairiuose muzikos festivaliuose, yra išleidęs dvi kompaktines plokšteles - „Pas de deux“ ir „Fratres“, nuo 2008 m. organizuoja profesionalios klasikinės kamerinės muzikos festivalį Lietuvoje - „Paežerių dvaro festivalis“.

Iš autobiografinių eskizų

Juozas Gaudrimas
Juozas Gaudrimas. Nuotrauka iš LMTA archyvo
Istorija kartais lėčiau, kartais greičiau verčia savo lapus. Kai į juos daugiau kas įrašoma, jie intensyviau pildomi - apsukos spartėja ir dar greičiau užmarštin keliauja įvykiai, žmonės, laiko tarpsnio pojūtis. Daug ką iš praeities esame atidėję į sunkiau pasiekiamas lentynas ar tiesiog nukišę į stalčių dugną. Prie savęs, patogesnėje vietoje, laikome dabartį, kuri kasdien neša nauja. Tačiau praeitis iš tikrųjų visada yra su mumis, kartais tik primindama, kas kadaise buvo svarbu, kartais atverdama dar nežinomus, niekad nepažintus dalykus, retkarčiais ir išminties pamokydama.

Gelgotiškas NIKO

Laura Kaščiukaitė
Naujų idėjų kamerinis orkestras
„Ateina momentas, kai pradedi jausti, lyg publika jau norėtų tau nurodyti, kokią muziką rašyti. Patiko pirmas kūrinys, patiko antras, trečias, ir neduok Die nuvilsi publiką, kai ji ateis išgirsti šešto tavo kūrinio. Visi jau žino, kad jis turėtų būti toks „kažkoks“. Gelgotiškas, - sako Gediminas Gelgotas.

Violetos galia

Beata Leščinska
Violeta Urmanavičiūtė (Leonora) operoje „Likimo galia“. M. Aleksos nuotr.
Kaip švęsti šventes? Kartais dėl visiškai nepirmaeilių klausimų tenka gerai pasukti galvą. Moterys suformuluotų paprasčiau - kaip puoštis šventėms, pavyzdžiui, sutinkant Naujuosius operoje. Tačiau šventes rengiantiesiems iškyla „globalesnis“ klausimas - kaip „aprengti“ pačią šventę, kad ji išties tokia būtų. Minėdamas Operos 90-metį Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras priėmė labai paprastą, bet veiksmingą sprendimą - pakvietė garsiausią dabarties lietuvių operos primadoną Violetą Urmanavičiūtę-Urmaną dainuoti spektaklį ir šventinį Naujųjų metų koncertą.

Baltijos gitarų kvartetas Berlyne

7 MD
Gruodžio pabaigoje Baltijos gitarų kvartetas (Zigmas Čepulėnas, Sergejus Krinicinas, Saulius S. Lipčius ir Chrisas Ruebensas) pirmą kartą koncertavo vienoje žymiausių Europos salių - Berlyno filharmonijoje.

Metai baigėsi - metai prasidėjo

7 MD
D.Matvejevo nuotr.
Praėję metai kompozitoriui Anatolijui Šenderovui buvo aktyvūs - kūrinių atlikimai Čekijoje, Izraelyje, Suomijoje, Italijoje, Vokietijoje, o visai neseniai Maskvoje buvo atliktas jo Koncertas smuikui ir kameriniam orkestrui (griežė solistė Ingrida Rupaitė ir Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, diriguojamas D. Katkaus, fortepijono partiją orkestre atliko pats autorius). Metai pasibaigė įspūdingai - gruodžio 17 d. autoriniu koncertu „Piano.lt“ salėje, jį kompozitorius pavadino gimtadienio (2010-aisiais A. Šenderovui sukako 65 metai) koncertu.

Apie istoriją ir dabartį

Rasa Aukštuolytė
Dirigentas Juozas Domarkas. D. Matvejevo nuotr.
Gruodžio 18 d. iškilmingu koncertu Nacionalinėje filharmonijoje paminėtas pirmojo ir ilgiausiai gyvuojančio Lietuvoje simfoninio orkestro - Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro - 70 metų jubiliejus. Apie sudėtingą kolektyvo kelią ir laimėjimus kalbamės su orkestro meno vadovu ir vyriausiuoju dirigentu profesoriumi Juozu Domarku.

Apdovanotas kompozitorius Anatolijus Šenderovas

7 MD
Anatolijus Šenderovas. Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Seniesiems metams atsisveikinant

Vytautė Markeliūnienė
Petras Geniušas. Nuotrauka iš LNF archyvo
Šįmet bemaž sutapo ir advento, ir tikros žiemos pradžia, kai įprastą, o retsykiais gal ir inertišką norą kažko pasiklausyti, spėti nulėkti dar į kokį koncertą, spektaklį nustelbia ramios rimties būsena. Ir tada žvalgaisi po praėjusių ir besibaigiančių pastarųjų metų tėkmę, galvoji, ką pirmiausia apsakytum iš čia išvykusiam žmogui, kuriam svarbu, kaip klostosi muzikinio gyvenimo versmė brangiuose namuose. Ar ji tebesrauni, o gal sutinka pavojingų slenksčių, ar sūkuriuoja vis atsikartojančiais gestais?

Į sveikatą!

Jūratė Katinaitė
Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka
Turiu užduotį - apžvelgti senuosius metus, pastebėti, kas gero būta muzikiniame krašto gyvenime.

Puslapiai: |1|...|6|7|8|9|10|11|...|15|...|20|...|25|



« Atgal

Kiti raktiniai žodžiai