Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
Muzika

Artėjant prie smuiko galimybių ribos

Živilė Ramoškaitė
Diana Galvydytė M. Aleksos nuotraukos
Apie smuiko galimybes ir jų ribas galvojau Sergejaus Krylovo rečitalyje (lapkričio 26 d.), kuriame jis pateikė solinę smuiko kūrinių programą nuo Johanno Sebastiano Bacho iki Luciano Berio.

Choro „Jauna muzika" koncertų maratonas

informacija 7MD
„Jauna muzika" Balstogėje Choro „Jauna muzika" archyvo nuotrauka
Lapkričio 22 ir 23 d. choras „Jauna muzika" Varšuvoje ir Balstogėje surengė du koncertus, kuriuos iniciavo F. Chopino muzikos universitetas, bendradarbiaujantis su Lietuvos muzikos ir teatro akademija.

Gebantys paveikti publiką

Aldona Eleonora Radvilaitė
Dmitrijus Baškirovas ir Georgijus Čičinadzė M. Raškovskio nuotr.
Lapkričio 29 d. dviejose Vilniaus koncertų salėse vienu metu vyko du pianistų pasirodymai su simfoniniais orkestrais. Viename jų, Kongresų rūmų salėje, du F. Liszto koncertus fortepijonui ir orkestrui (Nr. 1 ir Nr. 2) skambino Mūza Rubackytė. Kitas koncertas vyko Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Jame su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru, kuriam dirigavo svečias iš Gruzijos Georgijus Čičinadzė, skambino Dmitrijus Baškirovas - vienas iškiliausių dabarties pianistų, kurį net kolegos vadina „didžiuoju" - o juk tarp konkuruojančių menininkų dažnai pasitaiko trinties ar pavydo.

Dar kartą Giacomo Puccini

Vytautė Markeliūnienė
Giacomo Puccini
Lietuvos muzikos ir teatro akademijos 75 metų sukakčiai skirtų renginių šįmet būta nemažai, dalis jų - Nacionalinės filharmonijos scenoje vykę koncertai. Dar vienu jubiliejinių LMTA metų akcentu tapo lapkričio 30 d. Filharmonijoje įvykęs koncertas, parengtas Italų kultūros instituto, LMTA simfoninio orkestro, Dainavimo katedros ir Operos studijos studentų bei absolventų. Sykiu jame atsiliepta į kompozitoriaus Giacomo Puccini 150 metų jubiliejų - tad skambėjo vien šio autoriaus kūriniai.

Lietuvių muzika mums labai brangi

Aistė Valentaitė
Romualdas Gražinis

Operos ir baleto teatro gastrolės Izraelyje

7MD informacija
Lapkričio 16-27 d. LNOBT operos trupė surengė gastroles Izraelyje. R. Strausso opera „Salomėja" lapkričio 18 d. savo sezoną atidarė Izraelio opera. Tel Avivo operos mėgėjai turėjo galimybę pamatyti net aštuonis šios operos spektaklius. Izraelio operos scenoje viešėjo 130 artistų iš Lietuvos - teatro solistai, choras ir orkestras.

Fortepijoninio trio „FortVio" sėkmė

7MD informacija
Tarptautinio S. Tanejevo kamerinių ansamblių konkurso komisijos pirmininkas, Maskvos P. Čaikovskio konservatorijos prorektorius A. Bondurianskis ir fortepijoninis trio „FortVio" - Ingrida Rupaitë, Indrė Baikštytë ir Povilas Jacunskas.
Lapkričio 17-23 d. Kalugoje vyko vienas prestižiškiausių šalies konkursų - III tarptautinis S.I. Tanejevo kamerinių ansamblių konkursas. Jame dalyvavo ir ansamblis iš Lietuvos - fortepijoninis trio „FortVio": Indrė Baikštytė (fortepijonas), Ingrida Rupaitė (smuikas) ir Povilas Jacunskas (violončelė).

Giacomo Puccini sukakties minėjimas

Goda Rupeikaitė
2008 m. gruodžio 22 d. sukaks 150 metų, kai gimė žymus italų kompozitorius, operų kūrėjas Giacomo Puccini. Šiai sukakčiai paminėti daugelyje pasaulio šalių šiais metais yra organizuojami ypatingi renginiai. G. Puccini pagerbimas neaplenkė ir Lietuvos: Italų kultūros institutas kartu su G. Puccini festivalio fondu bei Lietuvos kultūros ministerija rengia keletą renginių šiam kompozitoriui atminti.

Subtilios muzikos klodai

Aldona Eleonora Radvilaitė
Jonė Punytė, Giedrius Prunskus
Lapkričio 16 d. Lietuvos Nacionalinės filharmonijos kamerinės muzikos koncertas „Gražiosios Magelonės ir Provanso grafo Peterio meilės istorija" sukvietė į Taikomosios dailės muziejų Vilniuje nemažai klausytojų.

Lietuviškas akcentas muzikos festivalyje Čekijoje

informacija 7MD
Iš kairës: Liudas Mockūnas, Agnė Gregorauskaitė, Kaspar Zehnder, Vladimiras Tarasovas, Vitezslav Mikeš, Anatolijus Šenderovas
Lapkričio 12-19 d. Čekijoje, Hradec Kralovėje, vyko 4-asis šiuolaikinės muzikos festivalis „Hudebni Forum", skirtas posovietinių šalių mūsų dienų muzikai.

Oną Narbutienę prisimenant

Jūratė Gustaitė
Ona Narbutienë su kolegomis Jūrate Gustaite, Algirdu Ambrazu, Dana Palionyte ir Jonu Bruveriu
Jau beveik pusantrų metų, kai Ji žvelgia į mus iš amžinybės. Vienam buvo mokytoja, antram - kolegė, trečiam - geriausių knygų autorė, laidų ir koncertų vedėja, ketvirtam - artimiausias ir brangiausias žmogus, penktam... Kiekvienas savaip esame su Ja susiję. Lapkričio 13-ąją atėjome į Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Juozo Karoso salę, kurioje vyko Onos Narbutienės atminimui skirtas vakaras, vedini poreikio pasiklausyti ar pakalbėti apie Ją, pabūti Jos suburtoje draugėje.

Jubiliejams skirti koncertai

Vidutis Bakas
Profesoriai Rimvydas Žigaitis ir Teisutis Makačinas
Praėjusią savaitę Taikomosios dailės muziejaus salėje skambėjo choro muzika - tai buvo ciklo „Lietuvos choro meno kūrėjai" dvidešimt pirmasis koncertas. Šio vakaro programą sudarė dviejų kompozitorių - šių metų sukaktuvininkų Rimvydo Žigaičio ir Teisučio Makačino dainos, skirtos chorui ir solistams. R. Žigaitis neseniai atšventė savo 75-erių metų jubiliejų, o T. Makačinas šiemet mini savo kūrybinės veiklos 50-metį.

In between: tarp meilės ir įpročių

Jūratė Katinaitė
„Meilė ir kiti demonai"
Lapkričio 7, 8 d. Peterio Eötvöso operos „Meilė ir kiti demonai" premjera Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre baigėsi ISCM festivalis „Pasaulio muzikos dienos 2008".

Pasaulio muzikos veidrodis?

Rima Povilionienė
Hakan Hardenberger ir Peter Eötvös
Lietuvos muzikinę bendruomenę šis ruduo, galima sakyti, ypač pamalonino ir praturtino. Spalio 21- 25 d. vyko pasaulio muzikos semiotikų kongresas ICMS, nes garbė organizuoti jubiliejinį - jau dešimtą - renginį buvo patikėta Lietuvai. Artėjant 2009-iesiems, Vilniaus - Europos kultūros sostinės metams, tapome ir dar vieno pasaulinio renginio Meka: ISCM „Pasaulio muzikos dienos" šiais metais surengtos Vilniuje. Kaip skambiai pabrėžta, tai „apskritai pirmosios ISCM „Pasaulio muzikos dienos" šiame Europos regione".

Negrįžtamai prarastų laikų ilgesys

Kamilė Rupeikaitė
„Eraritjaritjaka - frazių muziejus" . Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka
Kas paneigs magišką žodžio skambesio reikšmę? Veikiau net ne magišką, o estetinę, pilną tegu ir abstrakčiai asociatyvių prasmių? Jau vien išgirdus pavadinimą „Eraritjaritjaka" negali kilti abejonių, kad tai, ką matysime, net jei prieš tai dar niekada nesame matę Heinerio Goebbelso spektaklių, bus gražu, paveiku ir... nenuspėjama.

Apie operą įvairiapusiškai

Goda Rupeikaitė
John Allison
Lapkričio 7, 8 d. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre rodyta vengrų kompozitoriaus Peterio Eötvöso opera „Meilė ir kiti demonai" sukėlė nemažai diskusijų tarp profesionalių muzikantų ir tarp paprastų žiūrovų.

Jeigu žmogus mylėtų - būtų nemirtingas

Audronė Žiūraitytė
Vakarinis giedojimas Bernardinų kapinėse G. Bartuškos (ELTA) nuotr.
Ši per Vėlines medijos kanalais sklindanti kunigo cituota mistikų frazė savaip įsikūnijo Onutės Narbutaitės naujame opuse, kurį sudarė du ritualai - lapkričio 1 d. Bernardinų kapinėse atlikta vakarinė dalis - "Cantio vespertina" ("Vakarinis giedojimas", arba "Requiem aeternam") mišriems chorams ir piccolo fleitoms ir lapkričio 2 d. - Vėlinių giedojimas "Lapides, flores, nomina et sidera" ("Akmenys, gėlės, vardai ir žvaigždynai") mišriam chorui, piccolo fleitai, trimitui, trombonui ir būgnui.

Du vakarai su globalia muzika, vištomis ir pasvilusia kiaušiniene

Rasa Vilimaitė
Sava Stoianov Michailo Raškovskio nuotr.
Dabar turime unikalią progą pasijusti tikrais pasaulio žmonėmis - bene pirmą kartą ne mes einame į pasaulį, o visas pasaulis atvažiuoja pas mus - į mažytę Lietuvą, kur vyksta vienas svarbiausių muzikinių renginių pasaulyje - "ISCM Pasaulio muzikos dienos 2008". Tai ne tik puiki galimybė reprezentuoti save, bet ir tiesiogiai prisiliesti prie kitų kultūrų, apsižvalgyti aplinkui - galbūt esame ne tokie jau skirtingi, kokie kartais jaučiamės esantys.

Taikos, meilės ir harmonijos žinia

Kamilė Rupeikaitė
"Ladysmith Black Mambazo"
"Į "Ladysmith Black Mambazo" koncertą einama ne dėl naujovių; jų klausytis einama dėl to, kad jie primena, jog žmogaus balsas yra pats nuostabiausias garsas Žemėje" (Washington Post, 2006).

Pasaulio muzikologai Vilniuje

Rimantas Astrauskas
Eduardas Gabnys, Giedrius Viliūnas ir Eero Tarasti
Šių metų spalio mėnesį Lietuva sulaukė išskirtinio pasaulio muzikos visuomenės dėmesio - spalio 21-25 d. Vilniuje, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, bei Kaune, Kauno technologijos universitete, vyko jubiliejinis dešimtasis tarptautinis muzikos signifikacijos kongresas (ICMS).

Puslapiai: |1|...|6|...|11|...|16|...|21|22|23|24|25|



« Atgal

Kiti raktiniai žodžiai