Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
Muzika

Lietuvos 1000-mečiui dedikuotas koncertų turas Skandinavijoje

7MD informacija
Lietuvos kamerinis orkestras ir smuikininkas Julianas Rachlinas. M. Raškovskio nuotr.
Lapkričio 4–9 d. Lietuvos kamerinis orkestras ir smuikininkas Julianas Rachlinas surengs turą pagrindinėse Skandinavijos koncertų salėse Danijoje (Kopenhagoje ir Orhuse), Norvegijoje (Osle) ir Švedijoje (Stokholme ir Orebro), paskutinis jo štrichas bus pažymėtas lapkričio 11 d. koncertu Vilniuje, Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje.

Apie šauniąją bendrakeleivę

Kamilė Rupeikaitė
Jūratė Gustaitė su seserimi Juta. 1963 m. Nuotrauka iš asmeninio archyvo
„Laikas bėga taip greitai, kad imi painiotis, bandydamas prisiminti, kada nutiko vienas ar kitas dalykas, treji ar septyneri metai prabėgo, o gal jau keliolika. Kol esi labai jaunas, vyresniųjų godos dėl šuoliais lekiančio gyvenimo nejaudina - tai ne apie tave. Tačiau prabėga vos dešimt-penkiolika metų ir pastebi, kad tas svetimas laikas jėga įtraukė į savo greitąjį traukinį ir tave, kad kaip filmo kadrai prošal lekia pavasariai, rudenys, Kalėdos, Velykos ir vėl Kalėdos.

Apie rezistenciją, tūkstantmetį, greitį ir degalus „Gaidoje“

7MD informacija
Paskutiniai šiųmečio festivalio akordai, pažymėti lietuviškų premjerų ir pripažintų užsienio autorių kūrinių gaida, jūsų dėmesio tikisi jau šį ir rytojaus vakarus (spalio 30 ir 31 d.). „Gaidos“ uždarymo koncerte šiandien Kongresų rūmuose greta austro Johanneso Maria Staudo („Apie lyginamąją meteorologiją“, 2009) ir brito Michaelo Nymano („MGV“ - „Didelio greičio muzika“, 1993) kūrinių išgirsime dvi pasaulines premjeras: Šarūno Nako „Rezistencija“ ir Jurgio Juozapaičio „Sympho 2009“.

Pirmoji „Balsų“ plokštelė - juodai baltai spalvota

Audronė Motiejūnaitė
Ansamblis „Balsai“. R. Mikalajūnienės nuotr.
Mūsų muzikos padangėje sužibo nauja žvaigždė - vokalinis ansamblis „Balsai“, kuriam pirmosios kompaktinės plokštelės leidyba yra tarsi atspirtis į sėkmę, puiki pradžia žengiant į plačiausią auditoriją. Perspektyvųjį ansamblį žmonės myli ir palaiko: gausios ovacijos per ansamblio koncertus, pilnos salės. Net pats ansamblio vadovas bei dirigentas Egidijus Kaveckas 2009 m. spalio 8 d. vakarą, per pirmosios ansamblio plokštelės „Juodai baltai spalvota“ pristatymą Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, buvo maloniai nustebęs: „Tiek daug žmonių akademijos Didžiojoje salėje dar nesu matęs. Atrodo, kad švenčiame kieno nors jubiliejų“, - šmaikštavo jaunas, bet akademinei bendruomenei jau žinomas dirigentas.

Dešimtmečiai Lietuvos muzikos baruose

Liucija Drąsutienė
Šeimos archyvo nuotrauka
Profesorė, daktarė, mokslininkė Marieta Azizbekova, įvairiose pianisto veiklos srityse palikusi ryškų pėdsaką, šį rudenį švenčia garbingą 90 metų jubiliejų.

Muzikinė kelionė „Via Baltica“

7 MD
Kamerinis orkestras „Sinfonietta Riga“. Nuotrauka: Janis Deinats
Tarp nacionalinės programos „Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009“ muzikinių projektų yra tokių, kurie patraukia pirmiausia originalia idėja. Vienas jų - Nacionalinės filharmonijos sumanytas projektas „Viva Musica Via Baltica“, prasidėsiantis jau ateinantį trečiadienį, spalio 28 dieną.

Videoopera, futuristinis kinas ir naujausi lietuvių kūriniai „Gaidoje“

7MD informacija
Jau rytoj prasidedančio šiuolaikinės muzikos festivalio „Gaida“ programa turėtų sudominti ne tik smalsiuosius melomanus (beje, kaip ir nespalvotos kino klasikos gerbėjus), bet ypač tuos, kuriems miesto kultūra yra daugiau nei jos „linijinė“ faktologinė istorija nuo miesto įkūrimo iki mūsų dienų.

Vieno choro meilės istorija

Beata Leščinska
Choras „Aidija“
„Tas pats ir vis kitas“ - talpi frazė, tinkanti kiekvienos tradicijos gyvybingumui apibūdinti, muzikologo Edmundo Gedgaudo kartą buvo pasakyta būtent apie Romualdo Gražinio įkurtą ir vadovaujamą kamerinį chorą „Aidija“, kuris švenčia savo 20-metį.

Paskutiniai šimtmečio akcentai

Laimutė Ligeikaitė
Visus šiuos metus minime vienos iškiliausių Lietuvos muzikos asmenybių, pianisto, kompozitoriaus, pedagogo Stasio Vainiūno 100-ąsias gimimo metines. Savo įnašą pagerbiant mūsų klasiką įnešė ir Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, parengęs šio kompozitoriaus Koncertą fortepijonui ir orkestrui Nr. 2 bei Rapsodiją lietuviškomis temomis smuikui ir simfoniniam orkestrui (Kongresų rūmai, 2009 m. rugsėjo 25 d.).

Festivalis „Gaida '09“ - šiuolaikinio miesto magija

7MD informacija
Spalio 24 d. prasideda jau devynioliktą kartą Vilniuje vyksiantis svarbiausias Lietuvoje šiuolaikinės muzikos festivalis „Gaida“, kurio pasirinkta tema šįmet, Vilniui tapus Europos kultūros sostine, yra miestas. Festivalis prabils apie miestus, jų garsus, savitumus ir įvairias jų prasmes, inspiravusias garsius pasaulio kompozitorius bei nemažą būrį lietuvių muzikos kūrėjų.

Kipro Petrausko butas atveria duris

Aušra Strazdaitė-Ziberkienė
G. Ziberko nuotr.
M. ir K. Petrauskų muziejuje, minint Pasaulinę muzikos dieną (spalio 2 d.), duris atvėrė atnaujintas Kipro Petrausko memorialinis butas. Šis muziejus, esantis kauniečiams žinomoje ir malonioje vietoje, jau kuris laikas buvo renovuojamas. Ir štai - seniai išsiilgta vieta vėl atvira lankytojams.

Minint Stasio Vainiūno šimtmetį

Laura Kaščiukaitė
Nuotrauka iš LMTA archyvo
Koncertų salėse skambanti lietuvių autorių simfoninė muzika - reta dovana akademinės muzikos gerbėjams. Dažniausiai ši galimybė atsiveria minint jubiliejines iškilių menininkų gimimo ar netekties datas, kaip ir šįsyk. Padėkokime Lietuvos valstybiniam simfoniniam orkestrui (vadovas Gintaras Rinkevičius), naujajame koncertų sezone tęsiančiam lietuviškos muzikos populiarinimo misiją, ir pianistei Birutei Vainiūnaitei, nenuleidžiančiai rankų puoselėjant ir atliekant tėvo - lietuviškos muzikos klasiko Stasio Vainiūno - nuosaikiai modernią muziką. Jei ne karingųjų dukrų iniciatyva ir atsidavimas, vargu ar rugsėjo 25-ąją po Vilniaus kongresų rūmų skliautais būtų nuskambėjęs kompozitoriaus ir pianisto S. Vainiūno Koncertas fortepijonui Nr. 2 bei Rapsodija lietuviškomis temomis smuikui ir simfoniniam orkestrui.

Uzedomo muzikos festivalyje

7MD informacija
Anatolijus Šenderovas ir styginis kvartetas „Art Vio“. J. Brachmann nuotr.
Į šių metų Uzedomo (Vokietija) muzikos festivalį garbingomis kviestinio kompozitoriaus teisėmis buvo pakviestas gerai Vokietijoje žinomas Lietuvos kompozitorius, Lietuvos nacionalinės premijos laureatas Anatolijus Šenderovas.

Apie esamą ir dingusį miestą

Živilė Ramoškaitė
Davidas Geringas, Juozas Domarkas ir Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras. M. Aleksos nuotr.
Euroradijo koncertai iš Lietuvos buvo pradėti transliuoti 1996 metais. Gerai prisimenu „Klasikos“ programos redaktorių ir koncerto rengėjų jaudulį ir nerimą: kaip Euroradijo auditorija koncertą priims, kaip jį įvertins transliacijas stebintys tarptautiniai ekspertai? Praėjo geras dešimtmetis, ir šios transliacijos tapo ne mus pamaloninančiomis išimtimis, bet periodiškai vykstančiais renginiais, garbingai išlaikiusiais konkurencijos egzaminą.

Lietuvos scenoje - jungtinis Europos choras

7MD informacija
Vokiečių kompozitorius, vargonininkas ir chorvedys Neithardas Bethke.
Jau trejus metus įgyvendinama idėja suburti įvairių Europos Sąjungos šalių chorus priklauso vokiečių kompozitoriui, vargonininkui ir chorvedžiui Neithardui Bethke'i.

Muzika Trakų pilyje

7MD informacija
Čiurlionio kvartetas. Eugene Krukovskio nuotr.
Šį sekmadienį, spalio 4 d., 16 val. Lietuvos nacionalinė filharmonija kviečia klausytis muzikos Trakų pilies menėje. Ciklo pradedamajame koncerte - didžiųjų prancūzų muzikos meistrų C. Debussy, H. Duparco, M. Ravelio ir J. Massenet kūryba, bendraamžių Ch. Bodelaire'o, Th. Gautier, L. de Lisle'o lyrika ir simbolisto P. Verlaine'o eilėdara. Šiuo Čiurlionio kvarteto, tenoro Edmundo Seiliaus ir soprano Kristinos Zmailaitės koncertu prasidės šešių koncertų ciklas „Muzika Trakų pilyje“.

Itališkos liutnios menas

7MD informacija
Rugsėjo 20 d. Vilniaus senamiestyje, prie Šv. Kotrynos bažnyčios, šurmuliavo įspūdinga minia žmonių, bandančių patekti vidun. Šioje jaukia koncertų sale virtusioje bažnyčioje vyko renesansinės muzikos vakaras „Itališkos liutnios menas ir muzika Lombardijoje“.

Ir vėl „Alma Mater musicalis“

7MD informacija
Spalio 5 d., pirmadienį, 18 val. Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje prasideda 17-asis „Alma Mater musicalis“ koncertinis sezonas.

Ar išsaugosime muzikos mokyklas?

Onutė Narbutaitė
Užsienio spaudos nuotrauka
Vilniaus muzikos mokyklų bendruomenės yra sujaudintos dabartinės neformalaus ugdymo naikinimo politikos. Planuojamos ir jau pradedamos įgyvendinti (ženkliai sumažinus pedagogų atlyginimus ir pamokų trukmę) reformos sutrikdė ir mokytojus, ir mokinius bei jų tėvus. Valdžios žmonių trumparegiškumas, regis, smarkiai progresuoja - panašu, kad muzikos mokyklos netrukus bus laikomos nebereikalingomis.

Puoselėjant tradiciją

Rima Povilionienė
Stasys Vainiūnas
Rugsėjo 25 d. Vilniaus kongresų rūmuose vyks simfoninės muzikos koncertas, skirtas Stasio Vainiūno 100-osioms gimimo metinėms. Koncerte dalyvaus pianistė Birutė Vainiūnaitė, smuikininkė Saulė Rinkevičiūtė, Lietuvos valstybiniam simfoniniam orkestrui diriguos Martynas Staškus.

Puslapiai: |1|...|6|...|11|...|15|16|17|18|19|20|...|25|



« Atgal

Kiti raktiniai žodžiai