Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
Muzika

Pagaliau OPERA OMNIA

Dario Martinelli
Christine Lahusen, Eckart Rahn, Darius Kučinskas P. Lileikio nuotr.
Gyvendamas Suomijoje ir tapęs lietuvės vyru, šalia daugelio kitų dalykų supratau, kaip demografiškai mažos šalys (...nors esam pasauly tik trys milijonai...) traktuoja savo reprezentaciškiausias kultūros asmenybes. Nors jų esama mažiau nei prancūzų ar italų, jų pasiekiamas entuziastingo sakralumo statusas yra nepalyginti intensyvesnis ir proporcingai pranašesnis už didelių šalių dėmesį savo garbinamiesiems.

Fryderyko Chopino 200-osioms metinėms

Goda Rupeikaitė
Balandžio 8 d. Vilniaus paveikslų galerijoje surengtoje spaudos konferencijoje buvo pristatyta kompozitoriaus Fryderyko Chopino 200-osioms gimimo metinėms skirtų renginių programa „Chopin 2010 - Lietuvos Respublika“. Kultūriniai renginiai - koncertai, piešinių ir fotografijos parodos, edukacinė programa - vyks visus metus. Dalis šios plačios programos jau yra prasidėjusi, pirmieji renginiai visuomenei pristatyti vasario mėnesį.

Grožio aiškinti nereikia

Junija Galejeva
„Faustas“ Slovakijos nacionaliniame teatre. Jūratės Paulėkaitės nuotrauka
Ir pakilo nauja plojimų banga, ir šoktelėjo į viršų decibelų skalė nuo „Bravo!“ bei kitų, mažiau artikuliuotų džiugesio šūksnių. „Bravo, Lietuva!“ – mano nustebimui, labai aiškiai sušuko netoliese stovinti šviesiaplaukė moteris... Taip kovo 28 d. reagavo Bratislavos publika, kai spektakliui pasibaigus po visų atlikėjų scenoje pasirodė statytojų komanda.

Džiazo vakaras „Piano.lt“ salėje

Goda Rupeikaitė
Kęstutis Vaiginis
Jaukiai pavasarišką kovo 30-osios vakarą „Piano.lt“ salėje džiazo muzikos mėgėjai susibūrė pasiklausyti saksofonininko Kęstučio Vaiginio ir jo bendraminčių iš Turkijos – Ferito Odmano (mušamieji), Burako Bedikyano (fortepijonas), Canero Kaptano (kontrabosas) – kvarteto muzikavimo.

„Madam Pompadur“ Kauno muzikiniame teatre

Asta Mikelevičiūtė
Dirigentas Jonas Janulevičius. Nuotrauka iš teatro archyvo
Kauno valstybinis muzikinis teatras balandžio 9, 10, 11 d. kviečia į premjerą – intriga, aistra ir aristokratiška prabanga alsuojančią austrų kompozitoriaus Leo Fallio operetę „Madam Pompadur“.

Stasio Vainiūno konkursui pasibaigus

7 MD
Motiejus Bazaras ir Lietuvos kamerinis orkestras. M. Vidzbelio nuotrauka
Kovo 28 – balandžio 2 dienomis Vilniuje vyko VI tarptautinis Stasio Vainiūno pianistų ir kamerinių ansamblių konkursas. Garsaus lietuvių muzikos kūrėjo ir pianisto vardu pavadintas konkursas vainikavo jo 100-mečiui skirtus renginius. O balandžio 2-ąją konkurso pabaigtuvių iškilmėmis ir koncertu Filharmonijoje buvo paminėtos jau 101-osios S. Vainiūno gimtadienio sukaktuvės.

Lietuvių mitologija operoje vaikams

Jūratė Katinaitė
Scena iš operos „Bruknelė“. M. Aleksos nuotrauka
Žmogus keistai sukurtas. Regis, vaikystė visada šalia, ne tik sapnuose. Atsitiktinis praeivis, koks nors žodis ar kvapas gali akimirksniu sugrąžinti į seniai tau užvertą vaikystės pasaulį. Mintyse gali vėl patirti anuometines baimes ir stebuklus. Tačiau dabar niekaip nepavyksta pajusti tokių pat kerų. Gali žiūrėti ten pat, atsidurti panašiose situacijose, tačiau nematai stebuklo, ir tiek. Patirties akiniai stipriai priaugę. Kas nors, tavo manymu, labai tinkamo vaikams, jų visiškai nejaudina. O štai kas mažuosius pavergia, tau gali pasirodyti neišradinga ir nuobodu.

Birštono džiazo festivalis

7MD informacija
Kovo pabaigoje džiazo keliai subėgta į Birštoną, kur jau tris dešimtmečius rengiamas džiazo festivalis, šiemet – dvidešimt šeštasis.

Prasidėjo „Sugrįžimai“

Aldona Eleonora Radvilaitė
Kovo 25 d. Vilniuje, Šv. Kotrynos bažnyčioje, koncertu „Žėrintys smuiko pasažai“ prasidėjo jau XII tarptautinis muzikos festivalis „Sugrįžimai“.

Stebuklo žmogų prisimenant

Kamilė Rupeikaitė
Chaimas Potašinskas su šeima. Nuotrauka iš šeimos archyvo
Ne veltui sakoma, kad tam, kuriam duota daug, pridedama dar daugiau. Ir iš tų, kurie turi mažai, dar atimama. Pasitaiko žmonių – galbūt ryškiausiai jie pastebimi meno pasaulyje, – kuriems Dievo atseikėta būna labai daug. Bendraujant su jais ar juos stebint, atrodo, kad jiems viskas išeina savaime, tarytum žaidžiant. Lyg tarp kitko.

Dvi dovanos

Aldona Eleonora Radvilaitė
Sergejus Krylovas
Visi mėgstam gauti dovanas. Vienus džiugina mieli niekučiai ar brangūs daiktai, meno žmonės dažniausiai vertina tai, kas praturtina dvasią, palieka jaudinančius prisiminimus. Pastaruoju metu Lietuvos žmonės mini svarbias datas, įvykius. Tarp valstybinės reikšmės jubiliejų įsiterpia atskirų kolektyvų, pavienių asmenybių minėtinos sukaktys. Štai kovo 6 d. Vilniaus filharmonijoje įvyko orkestro muzikos koncertas Lietuvos kamerinio orkestro (LKO) 50-mečio sutiktuvėms.

Opera „Bruknelė“ prisirps vaikams

Gintarė Stankevičiūtė
Kompozitorius Jonas Tamulionis Nuotrauka iš LNOBT archyvo
Jei muzikinius įvykius išdėliotume šachmatų lentoje ir stebėtume jų ėjimus, tai naujos lietuviškos operos sukūrimas, ko gero, būtų šachas ir matas. Kovo 20 ir 21 d. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre bus pristatyta vaikams skirta Jono Tamulionio operoa „Bruknelė“.

Visi M.K. Čiurlionio kūriniai fortepijonui

Rokas Zubovas
Eckart Rahn
2010 m. kovo 23 d. 17 val. Vilniuje, Nacionaliniame dailės muziejuje, o kovo 24 d. 17 val. Kaune, Nacionaliniame M.K. Čiurlionio muziejuje, rengiami įvykiai, kurių istorinę ir kultūrinę svarbą sunku pervertinti. Čia viešės kompaktinių plokštelių leidyklos „Celestial Harmonies“ prodiuseris Eckartas Rahnas, pristatysiantis penkių kompaktinių plokštelių ciklą „Visi M.K. Čiurlionio kūriniai fortepijonui“.

Apie Baltijos gitarų festivalį

Goda Rupeikaitė
Baltijos gitarų kvartetas
Prieš penkerius metus susikūręs klasikinės gitarų muzikos ansamblis - Baltijos gitarų kvartetas - aktyviai koncertuoja Lietuvoje ir užsienyje, kur jau yra pelnęs vieno geriausių Baltijos šalių gitarų kolektyvų vardą.

Būti ar nebūti

Daiva Tamošaitytė
Nuotrauka iš Šv. Kristoforo kamerinio orkestro archyvo
Vasario 25 d. Šv. Kotrynos bažnyčios skliautai atgijo nuo šventinio bruzdesio ir šviesų, ir net statulos, andai magiškai atgaivintos Oskarui Koršunovui paliepus, ausylai klausėsi balansuodamos ant savo atbrailų - dalyvavo muzikinėje šventėje. Kurios, beje, galėjo ir nebūti...

Trapus virtuoziškumas

Aldona Eleonora Radvilaitė
Philippe Giusiano. Nuotrauka iš Filharmonijos archyvo
Vasario 20 d. Nacionalinėje filharmonijoje įvyko Fryderyko Chopino gimimo 200-osioms metinėms skirtas orkestro muzikos koncertas, kurio traukos centras buvo Lietuvos klausytojų mėgstamas pianistas iš Prancūzijos, 1990 m. tarptautinio XII F. Chopino pianistų konkurso Varšuvoje jauniausias dalyvis (jam tada buvo 17 metų), pelnęs Lenkijos spaudos bei publikos simpatijas, o po penkerių metų ten pat laimėjęs II premiją, ne kartą sėkmingai koncertavęs Vilniuje Philippe'as Giusiano.

„Gerai temperuotas klavyras“ - kompozitoriaus sukakčiai

7MD informacija
Giedrė Lukšaitė-Mrázková
Visas akademinės muzikos pasaulis jau daugiau kaip du šimtmečius pulsuoja savotišku penkerių metų ciklu, susidarančiu skaičiuojant ryškiausio visų laikų muziko Johanno Sebastiano Bacho (1685-1750) gimimo ir mirties sukaktis. Ištisos kartos nepaliauja žavėtis neišsemiamu didžiojo baroko meistro kūrybiniu palikimu, studijuoja jo dėsningumus, ieško užslėptų prasmių.

Vyrų balsai iš ano meto ir šios dienos

Algirdas Klova
„Chanticleer“ Nuotrauka iš Filharmonijos archyvo
Muzikams profesionalams, o ir klausytojams mėgėjams dažnai didelio pasitikėjimo nekelia meno kolektyvai, kurių repertuaras aprėpia daugybę muzikos žanrų. Dažnai šie ansambliai negali vienodai gerai ir profesionaliai atlikti visų žanrų kūrinius ir kai kur pasielgia gan atsainiai. Tiesą sakant, turėjau tokį išankstinį nusistatymą ir prieš vyrų balsų orkestro „Chanticleer“ iš JAV (kolektyvo meno vadovas ir dirigentas Matthew Oltmanas) koncertą Vilniuje.

Chopino odisėja filharmonijoje

7MD informacija
Philippe Giusiano. M. Aleksos nuotr.
Išryškindama Fryderyko Chopino gimimo 200-ąsias metines, vasario 20, 24 ir kovo 3 dienomis Lietuvos nacionalinė filharmonija rengia trijų vakarų ciklą, kurio koncertus simboliškai galima apibūdinti kaip „Senasis Chopinas“, „Naujasis Chopinas“ ir „Jaunystės Chopinas“.

Muzika kaip lakmusas

Vytautė Markeliūnienė
Asmik Grigorian (Siuzana) ir Kostas Smoriginas (Figaro). Nuotrauka iš LNOBT archyvo
Taip jau susiklostė, kad retokai Lietuvoje statomoms W.A. Mozarto operoms, ypač „Figaro vedyboms“, nekart buvo lemta tapti mūsų operos trupės gyvybę paliudijančiu spektakliu.

Puslapiai: |1|...|6|...|11|12|13|14|15|16|...|20|...|25|



« Atgal

Kiti raktiniai žodžiai