Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
LNOBT

Violetos galia

Beata Leščinska
Violeta Urmanavičiūtė (Leonora) operoje „Likimo galia“. M. Aleksos nuotr.
Kaip švęsti šventes? Kartais dėl visiškai nepirmaeilių klausimų tenka gerai pasukti galvą. Moterys suformuluotų paprasčiau - kaip puoštis šventėms, pavyzdžiui, sutinkant Naujuosius operoje. Tačiau šventes rengiantiesiems iškyla „globalesnis“ klausimas - kaip „aprengti“ pačią šventę, kad ji išties tokia būtų. Minėdamas Operos 90-metį Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras priėmė labai paprastą, bet veiksmingą sprendimą - pakvietė garsiausią dabarties lietuvių operos primadoną Violetą Urmanavičiūtę-Urmaną dainuoti spektaklį ir šventinį Naujųjų metų koncertą.

Už baleto ir Lietuvos ribų

Audronė Žiūraitytė
G. Balanchine'o baletas „Aubade“ Valstybės teatre 1932 m. Nuotrauka iš Teatro, muzikos ir kino muziejaus.
Lietuvos baletas 85-mečio proga buvo pirmą kartą pasveikintas neįprastai, jam nebūdingu, specifiniu, už jo realaus egzistavimo ribų esančiu renginiu - tarptautine moksline konferencija. Natūralu, kad mokslininkų dėmesio sulaukė jubiliejinė data, o ne šokio, baleto meno apraiškos, siekiančios šimtmečių Lietuvos meno istoriją.

Tarptautinis operos kritikų dialogas

Rasa Aukštuolytė
Mikusas Čežė, Borisas Kehrmannas, Vytautė Markeliūnienė, Živilė Ramoškaitė, Jonas Bruveris ir Beata Baublinskienė
Jau devyniasdešimt metų Lietuva gyvuoja oficialiai turėdama savo operą ir (dar tik) du dešimtmečius mes džiaugiamės atkurta šalies nepriklausomybe. Šių dviejų reikšmingų datų proga Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras bei žurnalas „Bravissimo“ lapkričio 20-ąją surengė V tarptautinį operos kritikų seminarą „Nuo „Traviatos“ iki „Valkirijos“...“. Didžiąją dienos dalį praleidusiems tarp kompetentingų operos žinovų buvo suteikta proga prisiminti Lietuvos operos istorijos detales ir išgirsti įdomius svečių iš užsienio pasisakymus.

Linksmuolis Čipolinas grįžta į LNOBT sceną

7 MD
„Čipolinas“
Neabejoju, kad daugelis vaikų, dabar gal jau kiek paaugusių, prisimena nuotaikingą K. Chačaturiano baletą vaikams „Čipolinas“ (jo premjera įvyko 1996 m. ir tik prieš trejetą metų jis buvo nustotas rodyti, baiminantis, kad scenoje nesubyrėtų dekoracijos ir nesuplyštų kostiumai). Tai buvo linksmas, kupinas humoro ir šviesos spektaklis apie drąsuolį Čipoliną ir jo draugus – linksmąją Ridikutę, išmintingąjį Vyšniuką, gražiąją Magnoliją, apie tai, kaip jie visi drauge nugalėjo piktąjį Princą Citroną ir Sinjorą Pomidorą, kaip statė namelį vienišam dėdulei Moliūgui. Lapkričio 7 d. baletas „Čipolinas“ vėl grįžo į LNOBT sceną.

Dvi skirtingos muzikinės estetikos formos

Algirdas Klova
Justės Janulytės „Smėlio laikrodžiai“. Edvardo Volgino nuotrauka
Nežinau, ar austrų kompozitoriaus Wolfgango Mittererio opera „Massacre“, matyta Vilniaus Nacionalinio dramos teatro scenoje spalio 27 dieną, bus įrašyta aukso raidėmis į pasaulio muzikos istoriją, tačiau bet kuriuo atveju tai yra tiek muzikine, tiek dramaturgine, tiek emocine prasme tvirtai suręstas sceninis kūrinys, sukurtas pagal XVI a. britų dramaturgo Christopherio Marlowe pjesę „Žudynės Paryžiuje“. Šią operą, naujai, per pasaulio istorijos patirtį pasakojančią Šv. Baltramiejaus nakties dramą, Vilniuje atliko tarptautinis Prancūzijos, Anglijos, Austrijos ir Lietuvos menininkų kolektyvas.

Naujasis sezonas LNOBT

7 MD
Operos ir baleto teatro scenos rekonstrukcija
Pasitikdamas naująjį, jubiliejinių metų sezoną, Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras pakvietė žurnalistus į spaudos konferenciją, kurioje pristatė artėjančio sezono pakeitimus ir staigmenas, pademonstravo rekonstruotų scenos mechanizmų galimybes.

Šventiškas naujasis operos ir baleto teatro sezonas

Goda Rupeikaitė
Lietuvos Nacionalinis operos ir baleto teatras
Birželio 4 d. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre buvo pristatytas naujasis, 2010–2011 metų koncertinis sezonas. Šiame šventiniame sezone gausu jubiliejų ir įsimintinų sukakčių, kurių spektras – nuo 20 iki 120 metų.

Lietuvių mitologija operoje vaikams

Jūratė Katinaitė
Scena iš operos „Bruknelė“. M. Aleksos nuotrauka
Žmogus keistai sukurtas. Regis, vaikystė visada šalia, ne tik sapnuose. Atsitiktinis praeivis, koks nors žodis ar kvapas gali akimirksniu sugrąžinti į seniai tau užvertą vaikystės pasaulį. Mintyse gali vėl patirti anuometines baimes ir stebuklus. Tačiau dabar niekaip nepavyksta pajusti tokių pat kerų. Gali žiūrėti ten pat, atsidurti panašiose situacijose, tačiau nematai stebuklo, ir tiek. Patirties akiniai stipriai priaugę. Kas nors, tavo manymu, labai tinkamo vaikams, jų visiškai nejaudina. O štai kas mažuosius pavergia, tau gali pasirodyti neišradinga ir nuobodu.

Muzika kaip lakmusas

Vytautė Markeliūnienė
Asmik Grigorian (Siuzana) ir Kostas Smoriginas (Figaro). Nuotrauka iš LNOBT archyvo
Taip jau susiklostė, kad retokai Lietuvoje statomoms W.A. Mozarto operoms, ypač „Figaro vedyboms“, nekart buvo lemta tapti mūsų operos trupės gyvybę paliudijančiu spektakliu.

Naujas „Karmen“ grimas

Jūratė Katinaitė
Ieva Prudnikovaitė (Karmen) ir Vaidas Vyšniauskas (Don Chosė). M. Aleksos nuotr.
Prieš gerą pusmetį Lietuvos radijo „Klasikos“ programos eteryje muzikologas Jonas Bruveris atkreipė dėmesį, kad nunyko operos režisieriaus profesija. Juk iš tikrųjų operą užvaldė dramos režisieriai. Jie apvalė įsisenėjusius štampus, sustiprino draminį operos pradą, paskleidė šiuolaikinio dramos teatro dvasią.

Ir vėl „Karmen“

7MD informacija
Režisierius Arnaud Bernard Lietuvos operos ir baleto teatre repetuoja operą „Karmen”. LNOBT nuotrauka
Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras pasirengė premjerai: lapkričio 20, 21 ir 22 d. teatre išvysime naują G. Bizet operos „Karmen“, kurią pastatė prancūzų režisierius Arnaud'as Bernard'as, versiją. „Karmen“ - kertinis kiekvieno operos teatro repertuaro akmuo, dažniausiai pasaulyje statoma opera. Lapkričio 20 d., neskaičiuojant pastatymų Kaune ir Klaipėdoje, Lietuvos operos uždanga šios operos premjerai kils dešimtą kartą.

Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vasara

7MD informacija
Santandero (Ispanija) muzikos festivalis
Vasaros sezono Trakų pilyje spektakliais, V. Klovos „Pilėnais“, Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras baigia 89-ąjį sezoną.

Vilniaus operos festivalio pradžia

Vytautė Markeliūnienė
M. Aleksos nuotrauka
Pirmasis Vilniaus operos festivalis, savo gyvavimo istoriją pradėjęs birželio 9 dieną, įrašė svarbų faktą ne tik į festivalių, bet ir į mūsų scenoje skambėjusių veikalų panoramos istoriją - pirmąkart Nacionalinėje operoje buvo atlikta Richardo Wagnerio iškilminga sceninė misterija „Parsifalis“.

Tarp modernumo ir tradicijų

Rima Povilionienė
Asmik Grigorian (Violeta), Vytautas Juozapaitis (Žoržas Žermonas) M. Aleksos nuotr.
Gegužės 8 d. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre įvyko G. Verdi operos „Traviata“ premjera. Pastatymo muzikinis vadovas Robertas Šervenikas, režisūrą ir choreografiją kūrė Chen Shi-Zhengas, dekoracijų dailininkas Waltas Spangleris, kostiumų autorė Elizabeth Caitlin Ward, šviesų dizaineriu pakviestas Scottas Zielinskis, vaizdo projekcijoms - Leigh Haas.

Europos operos diena

7MD informacija
LNOBT nuotrauka
Gegužės 9-10 d. Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras kartu su Europos operos teatrais švęs Europos operos dieną. Šventei, kuri tradiciškai truks dvi dienas, teatre numatomi įvairūs renginiai visiems mūsų teatro lankytojams ir operos mėgėjams.

Vaikiškos operos konkursas

7MD informacija
Vaikiškų operų stygius Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro repertuare jaučiamas ilgą laiką, taigi LNOBT inicijavo vaikiškos operos konkursą, kuris kartu su LR kultūros ministerija ir Kompozitorių sąjunga buvo skelbtas pernai pavasarį.

Paminėtas Jono Aleksos atminimas

7MD informacija
Sausio 16 d. Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras Raudonojoje fojė pakvietė į minėjimą, skirtą dirigento Jono Aleksos (1939-2005) atminimui. Šių metų sausį jam būtų sukakę 70 metų.

In between: tarp meilės ir įpročių

Jūratė Katinaitė
„Meilė ir kiti demonai"
Lapkričio 7, 8 d. Peterio Eötvöso operos „Meilė ir kiti demonai" premjera Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre baigėsi ISCM festivalis „Pasaulio muzikos dienos 2008".

Puslapiai: |1|2|« Atgal

Kiti raktiniai žodžiai