Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
Muzika

Dar vienas Luko Geniušo „everestas“

Aldona Eleonora Radvilaitė
Lukas Geniušas. J.Levin (Zenekos) nuotrauka
Pianisto Luko Geniušo pavardė gerai žinoma mūsų muzikos mėgėjams ir profesionalams, todėl į jo rečitalį Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Didžiojoje salėje sausio 19 d. susirinko daugiau įvairaus amžiaus klausytojų, nei buvo sėdimų vietų – kelios eilės kėdžių buvo sustatytos scenoje, kas nė kiek netrikdė jaunojo solisto (Lukas gimė 1990 m. liepos 1 d. ).

Filharmonijoje įsibėgėja 2012-ieji

7 MD
Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir Juozas Domarkas. D. Matvejevo nuotr.
Po Kalėdų ir Naujamečių koncertų Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje – šioks toks štilis. Bet neilgam. Proginiai koncertai netrukus atvers 2012 m. vartus.

Apie baltiškąją tapatybę ir „Otelą“

Beata Baublinskienė
M. Aleksos nuotr.
Praėjo 2012-ieji, tačiau vis dar norisi prisiminti 2011-uosius, o konkrečiau – VI tarptautinį operos kritikų seminarą „Baltiškoji tapatybė operoje“. Tradicinis kasmetinis renginys vyko lapkričio 12 d. Nacionaliniame operos ir baleto teatre.

Išrinkti 2011-ųjų „Operos švyturiai“

7 MD
„Švyturių“ komisija
Viena gražiausių Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro tradicijų, „Švyturių“ apdovanojimai, šiemet švenčia jubiliejų. Dešimtą kartą, pasibaigus metams ir įvertinus visų metų pastatymus bei sukurtus vaidmenis LNOBT scenoje, renkami geriausi metų operos ir baleto solistai. Šie apdovanojimai, įsteigti teatro rėmėjų UAB „Švyturys-Utenos alus“, – tai padėka už sezono darbus ryškiausiems šalies metų operos ir baleto artistams.

Ne tik apie Stanislavskio premiją

Nerdinga Letulė
Faustas Latėnas
Fausto Latėno pristatyti nereikia. Tad, praleidę iškilmingą įžangą, tiesiog pasikalbėkime, pasidžiaukime laimėjimais, pasidomėkime naujomis pareigomis ir jų įtaka kūrybos procesui. Kada dar, jei ne dabar, artėjant šv. Kalėdoms, rasime geresnę progą aptarti praėjusius metus ir artimiausius planus.

Jaunųjų stygininkų sėkmė Rygoje

Živilė Ramoškaitė
Ugnė Petrauskaitė
Rygoje kas treji metai vyksta Augusto Dombrovskio tarptautinis konkursas. Jame gali dalyvauti jauni smuikininkai, altininkai ir violončelininkai, gimę ne anksčiau kaip 1990-ųjų lapkričio 28 dieną. Konkursą organizuoja Rygos savivaldybė, Kultūros įstaigų asociacija ir Augusto Dombrovskio muzikos mokykla.

Italijos suvienijimo metinėms

Gedmintė Samsonaitė
Raimondas Sviackevičius ir Modestas Pitrėnas. D.Matvejevo nuotr.
Jau tapo įprasta šeštadienio vakaro koncertus Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje sieti su simfonine muzika. Gruodžio 10 d. koncertavo Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras su Modestu Pitrėnu priešaky, solisto vaidmuo patikėtas akordeonistui Raimondui Sviackevičiui.

Indijos klasikinio meno festivalis „Sur Sadhana“

Silvija Vosyliūtė
Tabla muzikos atlikėjas Sandipas Battacharya (Indija). Nuotrauka iš festivalio organizatorių archyvo
Gruodžio 2–3 d. Vilniaus universiteto teatro salėje vyko „Sur Sadhana“ – Indijos klasikinio meno festivalis.

Nutolstant

Edmundas Gedgaudas
Mūza Rubackytė ir Francesco Nicolosi. D.Matvejevo nuotr.

Anglų muzikos vakaras

Gedmintė Samsonaitė
Magali Léger ir Modestas Pitrėnas. D.Matvejevo nuotr.
Gruodžio 3-iąją Filharmonijos salėje skambėjo anglų kompozitorių muzika, ją atliko Lietuvos kamerinis orkestras, diriguojamas Modesto Pitrėno, ir solistė iš Prancūzijos Magali Léger (sopranas). Programoje skambėjo Edwardo Elgaro (1857–1934), Ralpho Vaughano Williamso (1872–1968) ir Benjamino Britteno (1913–1976) kūriniai.

Tuvos garsai ir dvasia

Algirdas Klova
Grupė „Chirgilchin“. D .Jadevičienės nuotr.
„Gera muzika gyvai“ nesiliauja džiuginusi mus gerais "world music" koncertais.

Pasaulėjautos įvairovė

Edmundas Gedgaudas
Lukas Geniušas. Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka
Nelson Goerner (juk laiške Tau kartais galiu palikti nesulietuvintą pavardę). Argentinietis, savaip unikalus techninis fenomenas. „Savaip“ tegul apima ir sąvoką „kryptingai“, apie tą galvojau per nuostabiai sudarytą (pianistinis stebuklas!) pirmąją koncerto dalį.

Filharmonijoje sklandys Anglijos dvasia

7 MD
Solistė iš Prancūzijos Magali Léger
Gruodžio 3 d. Filharmonijoje rengiamame orkestro muzikos vakare pasirodys Lietuvos kamerinis orkestras, dirigentas Modestas Pitrėnas ir sopranas iš Prancūzijos Magali Léger. Koncertas dvelks tikra Anglijos dvasia, skambės šios šalies kompozitorių aukso fondo kūriniai.

Jos vieta buvo ypatinga

7 MD
Irena Geniušienë. Beatričės Grincevičiūtės portretas. Iliustracija Vidos Krakauskaitės knygai „Dainorėlis 2“. 1994 m.
Beatričė Grincevičiūtė (1911–1988) paliko gilų ir savitą pėdsaką lietuvių profesionaliojoje vokalinėje muzikoje. Nepamirštamo, savito balso dainininkė, žavėjusi savo interpretacijomis bei gilia muzikos pagava. Unikali asmenybė, traukusi prie savęs žmones, per meną mezgusi ryšius ne tik su žmonėmis, bet ir tarp žmonių, tarp kultūrų. Nereginti, bet buvusi stipresnė už mus, reginčiuosius.

Klajūnai ir klajūnės

Edmundas Gedgaudas
Casper David Friedrich. „Klajūnas virš miglų jūros“. 1818 m.
Taigi, mudu abu klausėmės iš Budapešto transliuoto „Kristaus“. Gaila, kad įterpei pertraukėles (jei būtų ne radijas, o TV, gal jų ir neprireiktų), tad nežinau, ar patyrei, kaip beveik tris valandas Franzo (rašydamas sunkiai priprantu prie Ferenczo – kaip ir tu...) Liszto muzika mus veda per įvairias susikaupimo ir meditatyvumo būsenas. Pamiršdami laiką, klausomės pakaitom tai vien instrumentų, tai choro. Didingai tėkmei protarpiais prireikia solistų. Kompozitoriaus čia viskas protu ir širdimi tiek subrandinta, jog nieko nevalia išiminėti, trumpinti.

Vilniaus fortepijono muzikos festivalis

7 MD
Mūza Rubackytė ir dirigentas Stefanas Lano. LNF nuotrauka.
Nacionalinės filharmonijos koncertų kaleidoskope šį rudenį ryškiai išsiskiria lapkričio 9-26 d. vyksiantis II Vilniaus fortepijono muzikos festivalis. Šiemet jis skiriamas F. Liszto gimimo 200-osioms ir M.K. Čiurlionio mirties 100-osioms metinėms.

Pianizmas be taisyklių

Aldona Eleonora Radvilaitė
Ivo Pogorelich. Antonio D´Amato nuotr.
Į „fortepijono legenda“ tituluojamo kroatų pianisto Ivo Pogoreličiaus (g. 1958), vienos kontroversiškiausių asmenybių klasikinės muzikos pasaulyje, rečitalį Nacionalinės filharmonijos salėje spalio 24 d. susirinko solidi profesionalų ir muzikos mėgėjų publika ne tik iš Lietuvos miestų, bet net ir iš Estijos. Visi laukė įvyksiančio stebuklo. Visada žmones traukia ne vien profesines aukštumas pasiekusių menininkų pasirodymai, bet ir juos supančios skandalingos istorijos.

„Baltiškoji tapatybė operoje“

7 MD
LNOBT opera „Otelas”
Lapkričio 12 d. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre vyks šeštasis Tarptautinis operos kritikų seminaras „Baltiškoji tapatybė operoje“. Stiprėjant baltiškojo kultūros bendradarbiavimo ryšiams, regis, pats metas kaimyninių šalių kritikams susėsti ir pašnekėti, kuo mūsų operos tradicijos ir dabartis yra panašios, o kuo skiriasi.

Tarp minimalizmo ir maksimalizmo vijų „Gaidoje“

Eleonora Černiauskaitė
Kompozitorė Rūta Vitkauskaitė. R.Danisevičiaus nuotr.
Solistas su šešiolika rankų ir kontrabosas su trisdešimt dviem stygomis. Ar tai įmanoma? Taip, jei visa tai vyksta šiuolaikinės muzikos festivalyje „Gaida“.

Ferenzo Liszto 200-osioms gimimo metinėms

7 MD
Ferenzas Lisztas (1811.10.22 – 1886.07.31)
2011-aisiais Europos muzikinė visuomenė mini vieno ryškiausių kompozitorių, pianistų, mąstytojų, audringojo romantiko Ferenzo Liszto 200-ąsias gimimo metines.

Puslapiai: |1|2|3|4|5|6|...|10|...|15|...|20|...|25|



« Atgal

Kiti raktiniai žodžiai