Atgavo kūrybos laisvę

7 MD
Šveicarijoje namų arešte beveik metus kalintas režisierius Romanas Polanskis pirmadienį atgavo laisvę. Šveicarijos teisėsauga atsisakė jį išduoti JAV, kur režisieriui pareikšti kaltinimai 1977 m. turėjus lytinių santykių su nepilnamete.

Amerikiečiai piktinasi, nors šį šveicarų sprendimą sveikino ne tik Prancūzijos ir Lenkijos vyriausybių atstovai (Polanskis yra šių šalių pilietis), bet ir režisieriaus draugai kinematografininkai, intelektualai. Polanskis padėkojo visiems jį rėmusiems, bet, pasak advokato, atsisakė kalbėti viešai. Kitądien po išlaisvinimo prancūzų dienraštis „Le Monde“ pranešė, kad ateinančių metų sausį Polanskis rengiasi kurti filmą pagal Yasminos Reza pjesę „Žudynių dievas“.

 

Pasak dienraščio, pastaruosius mėnesius Polanskis rašė būsimo filmo scenarijų. Tačiau sumanymą su dramaturge jis aptarė dar prieš suėmimą. Paskui rašytoja ne kartą lankėsi Šveicarijoje, Polanskio viloje, ir jie kartu tobulino scenarijų. Filme turėtų vaidinti amerikiečių aktoriai.

 

„Žudynių dievas“ jau statytas daugelyje pasaulio scenų. Pjesėje pasakojama apie dviejų sutuoktinių porų susitikimą po to, kai susimušė jų sūnūs. Susidūrimas pamažu perauga į atvirą konfliktą, kuris veda prie netikėto finalo. Yasminos Reza kūriniai išversti į keliasdešimt kalbų, ji žinoma ir Lietuvoje – neseniai Jonas Vaitkus pastatė jos pjesę „Atsitiktinis žmogus“.

 

Naujausias, šiemet Berlyno kino festivalyje už geriausią režisūrą apdovanotas Romano Polanskio filmas „Vaiduoklis“ pavasarį buvo planuotas rodyti ir  Lietuvoje. Kol kas birželį jį galėjo pasižiūrėti tik kauniečiai.

 

Parengė Kora Ročkienė© "7 meno dienos". Visos teisės saugomos.